Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestrojenie obudowy 200 L

djdrix 25 Maj 2007 16:38 840 7
  • #1 25 Maj 2007 16:38
    djdrix
    Poziom 18  

Witam serdecznie.
    Kopiłem od kolegi oryginalną obudowę od jakiś głośników. Bez głośników ponieważ się zjarały. Niestety budżet nie pozwolił na nic droższego niż 2X 38/300 8AE. Więc w obudowie o pojemności równej 200 l grają ok, ale po przeprowadzeniu symulacji w WinISO Pro wyszła mi dość mała efektywność ok 97 przy 70Hz. W obudowie są dwa otwory bas reflex każdy po 10cm i długości 11cm. Jak według Was mam ją zestroić aby uzyskać jak najwyższy SPL i strojenie tak by tym pograć na dużej sali ok 200m2, gdyż niestety wychodzą mi jakieś dyrdymały w wyżej wymienionym programie. pozdrawiam
    zestrojenie obudowy 200 L

0 7
  • #2 25 Maj 2007 22:57
    Virus_No9
    Poziom 11  

Czesc!

Przy tych wylotach co masz jest zestrojone na jakies 36Hz, to za nisko troche. STXy te przewaznie na 40-45Hz sie daje, czyli wyloty powinny miec dlugosc 40Hz okolo 8cm, na 45Hz okolo 4,5cm. Najglośniej powinny zagrac na 45Hz bo jest najwieksze podbicie.

0
  • #3 26 Maj 2007 08:07
    djdrix
    Poziom 18  

W tym wypadku mam uwzględniać grubość płyty z której jest zrobiona obudowa?

0
  • #4 26 Maj 2007 14:59
    Kwaczor

Spec od akustyki

WinISD jest programem, który pozwala się zorientować w działaniu obudowy. Niestety nie jest nieomylny. Warto poeksperymentować. Wyjmij wydechy i porównaj. Wyjmij jeden i zobacz jak gra. Wybierz najlepszą konfiguracje, napisz jak grało i zobaczymy wtedy jakie rozwiązanie zastosować. Nie ma co ślepo ufać w obliczenia.

0
  • #5 26 Maj 2007 16:22
    djdrix
    Poziom 18  

testy tylko i wyłącznie mogę na razie wykonywać na dworze więc nie wiem czy będą miarodajnie, natomiast wrażenia są takie iż:
    -po skróceniu refleksów do 8 cm nie schodzi tak nisko natomiast jest bardziej odczuwalne uderzenie.
    -po wyjęciu obydwóch refleksów dźwięk stał się "pusty" bez większych emocji.
    -po po wyjęciu jednego z refleksów jest efekt również niezadowalający gdyż gra pomiędzy pierwszym a drugim testem.
    Kwestia jest taka czy jak go zaniosę na większą sale powinienem zostawić pierwsze ustawienie? Czy może skrócić jeszcze bardziej refleksy do 4,5 cm tak żeby teoretycznie (jak podaje program) było strojenie na 45Hz?

0
  • #6 26 Maj 2007 20:04
    Kwaczor

Spec od akustyki

No ja proponuje dać wyższe strojenie. Co mnie martwi, to mała powierzchnia tych wydechów. Jest tam miejsce na włożenie większej ilości?

0
  • #7 26 Maj 2007 20:30
    djdrix
    Poziom 18  

Może i by było, ale na razie stosowanie większych jest mi niepotrzebne gdyż będę go zasilał co najwyżej 200W niestety mam wzmacniacz 2X100 i go zmostkowałem. Mam jeszcze takie pytanie jaką mocą mogę go zasilać? Czy takimi prawdziwymi 600W powinno uciągnąć? i od jakiej mocy jestem w stanie usłyszeć takie pełne i nieprzesterowane jego możliwości?

0
  • #8 26 Maj 2007 22:50
    Kwaczor

Spec od akustyki

Sprawa wygląda tak, że BR pracuje efektywnie jak ma odpowiednią powierzchnie. 2x10cm jest dobre na jeden głośnik. Na 2 to troche mało

0