Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury do termometru

25 Maj 2007 17:11 2324 14
 • Poziom 9  
  Piszę tutaj bo nie mam wiedzy wystarczającej by "mądrze zadać pytanie" :)
  Mam termometr elektroniczny (taki samochodowy co mierzy temp. na zew. i wew). Zewnętrzny czujnik temperatury wystawiony był za okno i jakimś sposobem sie urwał. Czy można taki czujnik dokupić ? Czy są jakieś rodzaje tego typów czujników ?

  Wybaczcie niefachowość :)

  Poprawiłem tytuł postu, to -> do ;)
  [_P_]
 • Poziom 28  
  Wewnątrz obudowy na płytce jest drugi czujnik do pomiaru temperatury wewnętrznej /chyba niebieski z białym łepkiem/ najczęściej są to termistory.Można czujnik wewnętrzny wylutować i dać go do kabelka zewnętrznego a przy okazji zbadać jego parametry.
 • Poziom 9  
  A mógłbyś napisać coś więcej ? Jak zbadać co to za termistor ?
 • Admin grupy audio
  Witam

  Termistory są z reguły oznaczone stosownym nadrukiem, odczytaj go i napisz nam co jest napisane.
  Jeśli nie ma nadruku to omomierz w łapki, sprawdzamy rezystancję w temperaturze pokojowej, a następnie delikatnie podgrzewamy np. zapalniczką, żeby sprawdzić czy mamy do czynienia z termistorem NTC, czy PTC. Jeśli po podgrzaniu rezystancja spadnie, to jest NTC, jeśli wzrośnie to PTC.

  Poza tym czujników temperatury jest dość sporo i wcale nie jest powiedziane, że akurat jest termistor. Najlepiej jakbyś przeczytał co jest tam napisane albo załączył jakieś zdjęcie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  jako czujnik temp. może służyć zwykła dioda warikapowa i wierz mi ,że pomiar jest bardzo dokładny.Nie wiem jak jest w twoim przypadku,ale warto spróbować. Pozdro.
 • Poziom 9  
  Dysponuję jedynie komórką z aparatem więc na zdjęciu praktycznie nic nie widać. Ale zamieściłem oznaczenia jakie były na elementach.

  Czujnik temperatury do termometru
 • Poziom 28  
  Czujnik to chyba element bez oznaczeń,powodzenia.
 • Poziom 9  
  Troszkę to trwało (studia, brak czasu)
  W temperaturze pokojowej (około 28.2 st) Omomierz pokazał 95.5 Ω po podgrzaniu zapalniczką 88,5 Ω. (Mam nadzieję że dobrze odczytałem wskazania multimetru). Więc zakładam że to termistor NTC. Co dalej ?
 • Poziom 39  
  Wydaje mi się, że to będzie termistor 100Ω (jeżeli dobrze odczytałeś wskazania multimetru) oczywiście NTC, pytaj o taki w sklepie.

  Pozdrawiam
  Adam
 • Poziom 9  
  Pojawił się po drodze jeden nie przewidziany problem. Wyświetlacz był połączony z płytką drukowaną za pomocą takiej "gumki". Nie wiem jak to fachowo nazwać. Wygląda jak połączone ze sobą i sklejone blaszki ale było plastyczne - w dotyku jak guma. Podczas demontażu to "połączenie" odlepiło się od końca wyświetlacza - czym go mogę przykleić? Wybaczcie, że nie umiem się wysłowić :)
 • Poziom 39  
  Jeżeli dobrze zrozumiałem: nie trzeba tego przyklejać, wystarczy tylko skręcić.

  Pozdrawiam
  Adam
 • Poziom 9  
  Właśnie nie potrafiłem się wysłowić. Sytuacja wygląda jak na zdjęciu. "Łącznik" (ten po środku) ściśle przywierał do boku wyświetlacza z jednej strony - druga miał już kontakt z płytką. A teraz nie mam za bardzo jak tego zmontować razem.
 • Poziom 39  
  Rozbierałeś i nie wiesz, przecież to takie proste. Wyświetlacz wkładasz do obudowy, tylko popatrz z której strony mają znajdować się te pola stykowe u góry lub na dole zobaczysz po płytce. Na te pola stykowe wyświetlacza stawiasz tą gumkę przewodzącą a na to wszystko delikatnie kładziesz płytkę tak żeby ta gumka cię nie przewróciła. Przytrzymujesz jedną ręką a drugą przykręcasz śrubki. Naprawdę to nie jest takie trudne.

  Pozdrawiam
  Adam
 • Poziom 9  
  Kupiłem, przylutowałem termistor - nic to nie dało.
  Jak wyświetlały się krzaczki tak się wyświetlają. W akcie desperacji spróbuje przelutować czujnik z wewnątrz na zewnątrz.