Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szybka przeróbka Phono na Line In + Subwoofer Out

CKsrv 19 Oct 2003 05:24 5306 2
  • Często zachodzi potrzeba dołączenia jeszcze jednego źródła dzwieku do naszego wzmacniacza - problemem moze być brak wolnego gniazda.
    Myślę że nie każdy z nas używa analogowego gramofonu a więc można poświęcić to wejscie. Lepiej pominąć korekcję niz "dokładać" jeszcze jedna "niwelującą" poprzednia.
    Jesli zdecydujemy się definitywnie pozbyć wejscia korekcyjnego to możemy je "trochę" zmodernizowac i zrobić z niego wyjscie sygnałowe dla aktywnego subwoofera - niewielkim nakładem.
    Proponowany przykład nie ingeruje w główny tor audio wzmacniacza (takie było zamierzenie) i jest to "projekt niezbędnego minimum", pozbawiony filtracji - to rozwiązuje aktywny filtr sub'a.
    W niniejszym przykładzie posłużyłem się schematem dość popularnego krajowego wzmacniacza o oznaczeniu WS442.
    Attachments:

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    CKsrv
    Level 32  
    Has specialization in: elektronika przemysłowa
    CKsrv wrote 2376 posts with rating 74, helped 8 times. Been with us since 2003 year.
    konstruktor
    Level 15  
    Witam, jestem bardzo ciekawy na czym ta przeróbka polega, nie mniej na razie wolę niczego nie ściągać bo dostałem już upomnienie od moderatoróww za nadużywanie downoloadu (jak na czytającego użytkownika).
    Ale do czego zmierzam. Ostatnio znajomy stwierdził, że głośniki do komputera, których jest posiadaczem od jakiegoś czasu są nic nie warte. Uparł się więc by podłączyć dość wiekową miniwieżę SONY. Problem w tym, że ma miała ona tylko wejście gramofonowe (phono). Nie muszę chyba opowiadać co się stało, po podłączeniu wyjścia karty muzycznej do tego wejścia (jeden wielki hark). Układ o odwrotnej ch-ce do RIAA też na niewiele się zdał, bo poziom szumów był za duży. Cała sprawa zakończyła się ingerencją w tor wzmacniacza RIAA.Wylutowłem kondensatory odsprzegające na wyjściu wzmacniacza operacyjnego 4558 i po jednej nóżce kondensatorów ne wejściu tegoż wzmacniacza uzyskane w ten sposób punkty lutownicze od strony układu elektronicznego przełacznika wejść (chyba układ LC 7821) polaczyłem krótkimi odcinkami przewodów z "wiszącymi" nóżkami kondensatorów elektrolitycznych na wejściu. W ten sposób wejście phono zostało zamienione na line in. Gra całkiem nieźle.
    CKsrv
    Level 32  
    Obrazek troche duzy - no ale "widzialność" jest przyzwoita.