Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem - co to może byc?

26 Maj 2007 09:24 4674 27
  • Poziom 16  
    Witam,
    Mam 3 dyski w kompie
    1.80GB -dane
    2.40GB winxp
    3. 20GB tuinstalowalem freebsd i linucha

Na poczatku poodpinalem dyski 1 i 2 i bawilem sie w instalacjefreebsd i linucha, i gdy skumalem w czym rzecz chcialem spiac te 3 systemy.
    Dysk nr 1 ma jedna partycje NTFS i ma tam tylko dane WAZNE ! :(
    Dysk nr 2 2 partycje i win xp.
    I tak,
    Podlaczylem wszystkie 3 dyski w taki posob ze dysk 1 i 2 na jednej tasmie a ten 3-i na drugiej razem z CD.

Odpalilem instalke linucha mandrake 10 z plyty cd przy instalce pojawily mi sie 3 dyski , wybralem ten 20GB, pierwsza byla partycja freebsd wiec zainstalowelm linucha na drugiej, MBR zapisalem na FDD po instalce odpalilem system z FDD i byl do wyboru win i linuch. Windows sie zaladowal si super, pozniej zrestartowalem windowsa i chcialem jeszcze raz odpalic kompa i tu juz kapa. Program bootujacy z FDD juz sie nie zaladowal tylko zwisł.
    Wiec dalem sobie spokoj wypialem dysk z linuchem zostawilem tak jak kikedys poczciwego windowsa czyli dysk nr 1 i 2. Odpalilem winxp i !!!!!! chcac wejsc na dysk nr 1 (80GB) wyskoczyl mi komunikat DYSK NIE JEST SFORMATOWANY CZY CHCE GO TERAZ SFORMATOWAC???
    Zrobilo mi sie cieplo bo mam tam super wazne dane, wszystkie zdjecia itd.....

Myslalem ze moze cos w windowsie zle wykrylo odpalilem z cd bootowalnego program do partycji GPART i widzi ten dysk partycja NTFS ale z wykrzyknikiem. Pod windowsem na partition magic 8 nazwa partycji to: ?o? i jak daje properties pisze : ERROR #1500 BAD BOOT SIGNATURE BYTE .

Czy mozliwe ze podczas tych moich kombinacji jakims cudem stracil sie MBR na tym dysku? Nie wiem jakim cudem jak wogole nawet nigdzie tego dysku nie ywbioeralem zawsze operowalem na tym 20GB. Sprawdzalem to wielokrotnie bo wiedzialem ze mam tam super wazne dane.

Pytanie czy da sie z tym cos zrobic? Co moze byc? Czy jest szansa ze cos odzyskam?

POmocy :(
  • Poziom 30  
    Jeśli uszkodzony jest tylko MBR, to z dużym prawdopodobieństwem odzyskasz dane.
    Potrzebujesz Easy Recovery lub podobnego programu do odzyskiwania danych
    Pozdrawiam

PS. Możesz jeszcze spróbować w Partition Magic wybrać Check for erroros i jak coś znajdzie kliknąć Fix.
  • Admin grupy komputery
    A może tak :
    Odpal komputer z CD instalacyjnego WinXP i wejdź w konsole odzyskiwania systemu (przycisk R) .
    Następnie pojawi się jak DOS i tam wpisz komendę FIXMBR.
  • Poziom 16  
    DriverMSG napisał:
    A może tak :
    Odpal komputer z CD instalacyjnego WinXP i wejdź w konsole odzyskiwania systemu (przycisk R) .
    Następnie pojawi się jak DOS i tam wpisz komendę FIXMBR.

Ale dysk na ktorym padl mi MBR to dysk z danymi bez systemu, mialem sformatowana partycje NTFS i poprostu swoje smieci na niej mialem, system mam na drugim dysku ktory dziala. Ale podczas pracy na windowsie gdy chce wejsc na drugi dysk pisze ze dysk jest niesformatowany i czy chce sformatowac teraz.
  • Admin grupy komputery
    Polecam program Acronis Partition Expert , nim dokonasz naprawy .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    A czy jest szansa naprawic dysk w taki sposob zeby partycja z danymi byla dalej do uzytku czy trzeba bedzie odzyskiwac?
  • Poziom 16  
    A nie pamietasz jak w menu ta operacje sie dokonywalo, bo na poczatku jest analizowanie pozniej wybor np linux, INTEL PC itd...

W zalaczniku komunikat jaki dostalem po zaanalizowaniu dysku w testdisk.
    Problem z dyskiem - co to może byc?
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich, a przynajmniej powinno być.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 19  
    Może w trakcie tego ciągłego przełączania dysków uszkodziłeś taśme? U mnie dwa razy zdarzyło się, że dysk nie działał normalnie (pluł się, że partycje niesformatowane, że błędy i takie tam) i po dociśnięciu taśmy wszystko wracało do normy. Wymieniłem ją bo to denerwujące było. Możesz sprawdzić dysk na obecność bad sektorów. Naprawisz je programem HDD Regenerator.
  • Poziom 16  
    rrata napisał:
    Może w trakcie tego ciągłego przełączania dysków uszkodziłeś taśme? U mnie dwa razy zdarzyło się, że dysk nie działał normalnie (pluł się, że partycje niesformatowane, że błędy i takie tam) i po dociśnięciu taśmy wszystko wracało do normy. Wymieniłem ją bo to denerwujące było. Możesz sprawdzić dysk na obecność bad sektorów. Naprawisz je programem HDD Regenerator.

Na 2 tasmach sprawdzalem i niestety jest tak samo.
  • Poziom 16  
    Wiec tak zapodalem testdiska wyszukal mi partycje ale jak wcisnalem p - czyli wylistowanie plikow to napisal ze filesystem is damaged zreszta tu jest log:

Wed May 30 16:19:04 2007
    Command line: TestDisk

TestDisk 6.6, Data Recovery Utility, February 2007
    Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>
    http://www.cgsecurity.org
    Windows version (ext2fs lib: 1.39, ntfs lib: 9:0:0, reiserfs lib: 0.3.1-rc8, ewf lib: 20070114)
    Using locale 'C'.
    filewin32_getfilesize(\\.\G:) GetFileSize err Niepoprawna funkcja.

filewin32_setfilepointer(\\.\G:) SetFilePointer err Niepoprawna funkcja.

Warning: can't get size for \\.\G:
    filewin32_getfilesize(\\.\H:) GetFileSize err Niepoprawna funkcja.

filewin32_setfilepointer(\\.\H:) SetFilePointer err Niepoprawna funkcja.

Warning: can't get size for \\.\H:
    file_read(4,1,buffer,78172289(4865/254/63)) seek err Invalid argument
    file_read(5,1,buffer,160087724(9964/254/63)) seek err Invalid argument
    Hard disk list
    Disk /dev/sda - 40 GB / 37 GiB - CHS 4865 255 63, sector size=512
    Disk /dev/sdb - 81 GB / 76 GiB - CHS 9964 255 63, sector size=512
    Drive F: - 1474 KB / 1440 KiB - CHS 0 64 32, sector size=2048

Disk /dev/sdb - 81 GB / 76 GiB
    Partition table type: Intel

Analyse Disk /dev/sdb - 81 GB / 76 GiB - CHS 9964 255 63
    Geometry from i386 MBR: head=255 sector=63
    NTFS at 0/1/1
    heads/cylinder 127 (NTFS) != 255 (HD)
    Info: size boot_sector 151666796, partition 160055532
    get_geometry_from_list_part_aux head=255 nbr=2
    get_geometry_from_list_part_aux head=8 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=16 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=32 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=64 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=128 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=240 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=255 nbr=2
    Current partition structure:
    Warning: Incorrect number of heads/cylinder 127 (NTFS) != 255 (HD)
    1 * HPFS - NTFS 0 1 1 9962 254 63 160055532

search_part()
    Disk /dev/sdb - 81 GB / 76 GiB - CHS 9964 255 63
    NTFS at 0/1/1
    heads/cylinder 127 (NTFS) != 255 (HD)
    filesystem size 151666796
    sectors_per_cluster 8
    mft_lcn 4
    mftmirr_lcn 1614862
    clusters_per_mft_record 118
    clusters_per_index_record 1
    D HPFS - NTFS 0 1 1 9440 210 29 151666796
    NTFS, 77 GB / 72 GiB
    get_geometry_from_list_part_aux head=255 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=8 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=16 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=32 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=64 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=128 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=240 nbr=1
    get_geometry_from_list_part_aux head=255 nbr=1

Results
    * HPFS - NTFS 0 1 1 9440 254 63 151669602
    NTFS, 77 GB / 72 GiB
    Failed to startup volume : Invalid argument

* HPFS - NTFS 0 1 1 9440 254 63 151669602
    NTFS, 77 GB / 72 GiB
    Can't open filesystem. Filesystem seems damaged.

Co teraz mozna zrobic?
  • Poziom 19  
    A nie sprawdzałeś dysku na obecność bad sektorów? Polecam do tego program HDD Regenerator. Od razu je naprawi.
  • Poziom 30  
    Szybki format kasuje tylko FAT (File Allocation Table), dane pozostawia, więc... w tym szaleństwie jest metoda :)
  • Poziom 16  
    tjanusz napisał:

Błąd "ERROR #1500 BAD BOOT SIGNATURE BYTE." wskazuje, że coś złego stało się z sektorem startowym partycji (to nie MBR).

Sa takie opcje w testdisk-u jak :
    1. Jest opcja w FILESYSTEMS UTILS jak -> BOOT RECORD RECOVERY
    2. WRITE TESTDISK MBR CODE TO FIRST SECTOR
    3. Geometry tu moge zmienic wartosc head/cylinder z linku na np 255 ale moje pytanie jaka ma byc poprawna wartosc? (wywalilo blad ze u mnie zle wskazuje)

Ktoras z tych opcji ?
  • Poziom 30  
    tjanusz napisał:
    Kolega jest w kiepskiej sytuacji, bo ma partycje NTFS (nie wiem dlaczego kolega Dydzio twierdził że formatownie nadpisze tylko FAT, którego tu nie ma)

Dlatego w nawiasie napisałem File Allocation Table, tablica alokacji plików.
    Takie "coś" musi się wszędzie znajdować, czy to FAT, czy NTFS czy EXT2.
    To po prostu lista plików wraz z informacjami, gdzie się te pliki znajdują.
    Oczywiście mogą się różnić nazwą, strukturą, formatem...

Jeśli program odzyskujący dane zasugeruje się uszkodzonym FATem rozwiązaniem może być właśnie jego wyczyszczenie, jak zasugerował kolega Nirvanowiec...
  • Poziom 16  
    Więc tak probowalem odzyskac pliki programem Photorec jest razem z testdisk, jpgi szly super ale np pliki .mov nie byly do odczytu.

Zapodalem program Easy recovery i super caly dysk odzyskalem , wszystko chodzi, fakt faktem partycji nie skasowalem ale nie byla widoczna. Na poczatku easy rec. nie widzial partycji ale wybralem system ntfs recznie i znalazl. Teraz bede kombinowal zeby dysk sie udalo uruchomic. Dane juz mam wiec teraz moge kombinowac, napisze czy cos mi sie udalo.
    Dzieki wszystkim za pomoc!
  • Poziom 16  
    Takie mni naszły rozmyslania ze faktycznie najbezpieczniejsze dane sa chyba , jezeli chodzi o zdjecia na papierze a jezeli chodzi np o filmy to VHS. Bo np znajomy fotograf ktory robi filmy slubne nagrywa na dvd i ... kazdy chce tez VHS. Wiadomo tasma sie zerwie to mozna skleic nie ma takiej opcji zeby nagle caly film szlak trafił.
    A z płytką DVD roznie jest , mialem przypadek ze lezala plytka a pozniej nie dao sie z niej nic odczytac. Wiem ze to sa moze przypadki ekstremalne ale jak widac chodzą i naprawde w dobie gdzie mamy dsyki po 500GB mozemy stracic naprawde duuużą masę plików.

Kiedys padl mi dysk ktory mial 3 miesiace normalnie skopcil sie scalak. Ale zaczal sie dziwnie zachowywac i zdazylem wszystko przerzucic.
    A co do tego dysku zrobie boot sector recovery i zobacze co z tego wyjdzie.

Motto: ROBCIE KOPIE BO NIE ZNACIE ANI DNIA ANI GODZINY ! :-)
  • Poziom 16  
    Zamykając temat powiem tak z 4500 zdjec nie udalo mi sie odzyskac moze z 20 ale odpalilem testdiska i zrobilem mu boot record recovery , spowodowalo to ze dysk zaczal smigac i juz jest widoczny pod windą , dane sa nienaruszone i wszystko da sie odczytac.
    Dzieki wszystkim za pomoc, moze ten watek w przyszlości komuś tez pomoze.