Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audio w autobusie. Jaki wzmacniacz dobrać?

26 Maj 2007 11:10 1245 4
 • Poziom 10  
  Witam !
  Mam pytanie związane z doborem wzmacniacza, ma on pracować w autobusie ze starą instalacją głośnikową. Głośników jest dużo, podzielone są one na 2 kanały po 24ohm każdy. Mam pytanie jaki wzmacniacz dobrać aby wytrzymał takie obciążenie. Poprzedni wzmacniacz po 2 dniach pracy nie wiadomo dlaczego zaczął się dymić (najtańsze 2 kanałowe gówno za 100zł :/) obwody były podłączone osobno każdy do oddzielnego kanału. Dziwi mnie to że pomimo tego że wzmacniacz zaczął się dymić, bezpiecznik nadal jest cały.

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Moderator CarAudio
  Czy masz dojście do kabli i do "pomieszania" nimi ,bo mozna tak popodłączać te głosniki ,by wypadkowa najbardziej była zbliżona do 4 ohm (kombinacje szeregowo i równolegle).
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zacznijmy od początku: jak jest podpięty wzmacniacz? bo w autobusie jest raczej 24V, a wzmacniacz jest na 12. Więc czy jest puszczony przez przetwornicę, czy wpięty między akumulatory?
  A jeśli masz tam 24V, to najprościej będzie coś sklecić na układach, które wytrzymują takie napięcie zasilania. Na przykład na tda 2030 puszczonych w mostku.
  Nie zaszkodzi także sprawdzić instalacji głośnikowej i jej stanu. Dla elektryków głośnik to głośnik i nie zwracają oni uwagi na jego parametry i podłączenie. I warto, jak radził powalla, poprzepinać instalację tak, by uzyskać więcej gałęzi o mniejszej impedancji.
  Poza tym sprawdź, czy któreś głośniki nie są przywarte do masy. Starym sprzętom to nie przeszkadzało, bo sygnał miały puszczony względem masy, a nowe już są inaczej robione.
 • Poziom 10  
  Niestety nie mam dostępu do kabli, są one puszczone w specjalnych kanałach do których dostęp jest bardzo utrudniony. Wzmacniacz jest 12V, podłączony przez przetwornice 24/12 bodaj 12A. Niestety nie mam czasu na budowę wzmacniacza, więc poszukuje jakiejś gotowej konstrukcji. Generalnie nie ma to grać głośno, a jakość dźwięku wzmacniacza jest obojętna bo w autobusie znajdują się 20letnie głośniki blaupunkta... (niestety nie mam wpływy na ich wymianę czy położenie całej nowej instalacji). Zagadką jest dla mnie to dlaczego poprzedni wzmacniacz zaczął dymić, jednakże czego można spodziewać się po najtańszej chińskiej produkcji...

  Mam jeszcze jeden pomysł mianowicie połączyć oba obwody równolegle co da nam opór wypadkowy 12ohm i podłączyć go w mostku. Ciekawe jak to zniesie wzmacniacz.
 • Poziom 35  
  nie powino byc problemu,opornosc wieksza moze byc byle nie mniejsza niz ta jak zaleca producent