Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intertechnik MDS08 - Wszystko o nim

brzo2a 25 Sie 2008 14:30 28394 85
  • #61 25 Sie 2008 14:30
    powalla
    Moderator CarAudio

Na innych forach ? Po co? Specjalista od IT( nie tylko) jest na miejscu :

mehow napisał:
    19L netto BR - musi być zrobiona z dokładnością conajmniej 0,1L , rurka fi7cm(wewnątrz) / 26-30cm ... wszystko inne zepsuje ten głosnik . 22-24L to jest totalne przegięcie i zrobi z niego flaki z olejem . Rurka musi mieć kołnierz na obu końcach . Cięcie max 80Hz.

• #62 25 Sie 2008 15:38
    Pietia46
    Poziom 10  

[quote="powalla"]Na innych forach ? Po co? Specjalista od IT( nie tylko) jest na miejscu :

Przyznaje sie- przeczytałem tylko jeden jedyny post gdzie akurat mowa była o domówce... Mój błąd. Zamawiam 2 sztuki i tak jak już ktoś wcześniej pytał, wspólna komora dla nich czy 2 "małe" zcalone w jednej??

• #63 26 Sie 2008 00:17
    silveradrien
    Poziom 10  

witam. potrzebuje wymiary do budowy skrzyni BR pod glosnik mds08 abym mogl je przekazac stolarzowi. chyba ze macie gotowe skrzynki na uwadze to prosze o porade.

Cytat:
    19L netto BR - musi być zrobiona z dokładnością conajmniej 0,1L , rurka fi7cm(wewnątrz) / 26-30cm ... wszystko inne zepsuje ten głosnik . 22-24L to jest totalne przegięcie i zrobi z niego flaki z olejem . Rurka musi mieć kołnierz na obu końcach . Cięcie max 80Hz.

Moderowany przez Sylwek:

Powinienem zawiesić Ci pisanie (żeby ten opis był choć na innej stronie ale masz go czarno na białym !!!) , jeżeli masz problemy z obliczeniem obudowy 19l to skopiuj te dane i daj stolarzowi . Kolega "Mehow" zęby pozjadał aby dojść do tych 19 litrów i rurki a Twoje lenistwo całkowicie mnie poraziło .

• #64 26 Sie 2008 05:21
    w0jta5
    Poziom 15  

a to chyba jest uzasadnione od uksztatowanie Twojego bagaznika...

poza tym niektorzy zarabiaja na projektowaniu skrzyn basowych...

• #65 12 Paź 2009 15:11
    emtezet
    Poziom 14  

Witam, planuje w swoim samochodzie (ibiza 2000) wstawic dwa takie glosniki zabudowane we wnekach po obu stronach bagaznika. Zasilone beda xtantem 121m w mostku (250WRMS na dwa glosniki). Zastanawiam sie jaka obudowa bedzie w takim wypadku lepsza, myslalem nad BR ale z checia urwalbym te pare L na rzecz przestrzeni bagazowej w closed, tylko czy da to dobry efekt? Druga sprawa jest kwestia zwrotnicy, myslalem o filtrze aktywnym (moj wzmak nie ma zadnego wbudowanego), zrobionym tak zebym mogl sterowac czestotliwoscia gdzies kolo radia, wiem ze jest kilka projektow na elektrodzie ale chcialbym sie dowiedziec jak sprawa ma sie z jakoscia dzwieku po zastosowaniu takiego filtra, glosniki sa nastawione na jakosc, wzmacniacza tez szukalem w tym kierunku dlatego chcialbym nie popsuc tego nieodpowiednim filtrem. Czy ktos moze podac jakies konkretne rozwiazanie ktore mogloby sie sprawdzic w takich okolicznosciach? Czy urzadzenie takie jak to http://www.nikomp.com.pl/zestawyJ/J-266.htm bedzie odpowiednim?

• #66 12 Paź 2009 21:26
    crazy_88
    Poziom 42  

możesz zastosować zwrotnice aktywną było by to pewniejsze jak te kombinowane filtry.

• #67 13 Paź 2009 09:38
    emtezet
    Poziom 14  

crazy_88 napisał:
    możesz zastosować zwrotnice aktywną było by to pewniejsze jak te kombinowane filtry.

A cos konkretniej ?

• #68 13 Paź 2009 10:22
    powalla
    Moderator CarAudio

emtezet napisał:
    crazy_88 napisał:

A cos konkretniej ?

Może byś tak użył opcji "szukaj", a nie śmiecił w temacie o IT08 ?

• #69 13 Paź 2009 10:41
    emtezet
    Poziom 14  

Tematow o zwrotnicach, filtrach aktywnych i pasywnych przeczytalem juz kilkanascie, niestety wiekszosc konczy sie na teorii i zachwalaniu konkretnego urzadzenia przez jego autora,pytam tutaj bo chodzilo mi o konkrety, tzn doswiadczenie z tym glosnikiem przy zastosowaniu jakiegos konkretnego rozwiazania...

• #70 13 Paź 2009 13:19
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rzadko stosuje się PASYWNE zwrotnice do kanału subniskotonowego.
    Większość co bardziej zacniejszych wzmacniaczy (które powinieneś stosować do IT) będzie posiadać na "pokładzie" filtr LP który wykorzystasz.

Uważam , że na system LEPIEJ WYKONAĆ zwrotnice pasywne (nie mam gotowych argumentów za, ale biąrąc pod uwagę moje ostatnie możliwości skonfrontowania jednych i drugich właśnie tak uważam). Natomiast do suba tylko filtry aktywne i jest to podyktowane tylko i wyłącznie trudnością wykonania pasywnego filtra 80 Hz na przykład i stromości powiedzmy minimum 12dB/okt.
    Gdyby cewki wychodziły mniej "monstrualnych" rozmiarów z całą pewnością bym taki wykonał.

• #71 13 Paź 2009 19:57
    emtezet
    Poziom 14  

Sylwek napisał:

Większość co bardziej zacniejszych wzmacniaczy (które powinieneś stosować do IT) będzie posiadać na "pokładzie" filtr LP który wykorzystasz.

Wzmacniacz tak jak napisalem juz mam, marke Xtant uwazam za raczej odpowiednia jakosciowo dla IT, ale niestety filtra nie ma.

Sylwek napisał:

Uważam , że na system LEPIEJ WYKONAĆ zwrotnice pasywne (nie mam gotowych argumentów za, ale biąrąc pod uwagę moje ostatnie możliwości skonfrontowania jednych i drugich właśnie tak uważam). Natomiast do suba tylko filtry aktywne i jest to podyktowane tylko i wyłącznie trudnością wykonania pasywnego filtra 80 Hz na przykład i stromości powiedzmy minimum 12dB/okt.
    Gdyby cewki wychodziły mniej "monstrualnych" rozmiarów z całą pewnością bym taki wykonał.

System mam 3-way i bedzie ciety prockiem, bo na zwrotkach nie do konca mi odpowiadal. Skoro juz wiem ze do suba aktywny to czy np taki AVT1281 wystarczy czy powinienem szukac jakis bardziej zaawansowanych konstrukcji..?

• #72 13 Paź 2009 21:18
    wasylwek

Minimum taki by miał "symetryczne" zasilanie operacyjnych, takie ± 15 V. Te z pojedynczym to ...popelina nie przystająca do Xtanta i IT :D .

Sam się w taki zaopatrzyłem 760895874 , trochę zdolności manualno-elektronicznych posiadam i po małych modyfikacjach przerobiłem filtr subsoniczny na również płynnie regulowany, zasilanie symetryczne zdobędziesz łatwo z "pokładu" wzmacniacza.
    Masz wszystkie możliwości, częstotliwość, faza, poziom itd. i mnóstwo możliwości zaaplikowania go w wygodne miejsce (ja wbudowałem go do wzmacniacza).

Poza konkursem co masz za system bo...sam rozważam "dołożenie 3-go waya :D " do tego co już mam, tylko nie mogę ciekawego średniaka zdobyć.

• #73 13 Paź 2009 22:48
    emtezet
    Poziom 14  

Mam Infinity Kappe 1.7 CS, malo jest o nim opinii, w sumie sporo osob moze nawet powie ze nie jest to dobry zestaw, ale ja uwazam ze drzemie w nim potencjal :P Tylko problem z tym ze sredniawki w tym zestwie to 10cm wiec ciezko je gdzies upchnac...

• #74 30 Paź 2010 22:18
    pablo_111
    Poziom 9  

Witam, mam problem z bass refleksem to tego mds-a 08, głośnik zakupiony a skrzynia pod niego to BR która będzie robiona na zamówienie ale nie mogę znaleźć fi70 o tak dużej długości:26-30 czy jeżeli zapakuje 66mm na 24cm to będzie ok, jeżeli to jest zły port to skąd zakupić taki wielki, znalazłem za 80zł jeden ale to za dużo..........

• #75 31 Paź 2010 01:13
    pawels5
    Poziom 11  

Rurka kanalizacyjna fi=75 mm po zewnątrz za 3,5 zł, brzegi rozszerzyć na gorąco żeby nie świszczało. Taniej się nie da.

• #76 02 Lis 2010 07:46
    pablo_111
    Poziom 9  

Proszę udzielić mi informacji jaki powinien być otwór na głośnik MDS08, chodzi mi o średnicę, głośnik zakupiłem ale nie mam go jeszcze w domu a chciałem zamówić do niego skrzynię. Proszę jeszcze o info gdyż zdarza się że jest jakby podwójny otwór, takie jakby zagłębienie, czy chodzi o to aby ten głośnik był lekko schowany??? Drugie pytanie to: Jak połączyć ze sobą 2 bass reflex-y, chcę połączyć aby uzyskać ten dedykowany wymiar 30cm.

• #78 04 Lis 2010 07:40
    pablo_111
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno tytanie. Czy skrzynia basowa do mds08 może być tak zbudowana żeby przednia ściana była prostopadła do podstawy a tylna skośna???
    Mam 2 projekty tego suba ale nie wiem który zastosować. Drugi projekt to dwie ścianki, przednia i tylna pod kątem.

• #79 04 Lis 2010 20:49
    wasylwek

Podobno...
    Im mniej ścianek jest prostopadłych (kąt prosty między nimi) i równoległych, czyli jak największa nieregularność obudowy...Tym lepiej ale to tylko teoria.
    Skup się bardziej nad pojemnością netto ( chodzą słuchy, że ten grajek lubi być "dolitrowany" co do 0,1 litra !!!) oraz dobrym dobraniu tunelu ( poczytaj co Michał z nim osiągnął "Mechow") to jest ważne a nie sam kształt.
    Nie chcę wyrokować ale tak cudujesz z tymi rurami, że boję się zbudowania zwykłego ...burczybasu :cry: , szkoda zmarnować ten głośnik, jest na prawdę sympatyczny.

• #80 04 Lis 2010 21:51
    pablo_111
    Poziom 9  

Przepraszam bardzo ale nie cuduję tylko próbuję zebrać max ilość informacji która będzie niezbędna do tego aby projekt MDS08 w BR był max udanym projektem.
    Mam projekt jednego z kolegów który też buduje sobie car audio i biorąc pod uwagę wszystkie wymiary które mi podał skrzynia ma 21.5L netto. Po odjęciu objętości jaką zajmuje bass refleks o wymiarach fi70 (zew 75) i o długości 30cm wyszło mi 21.5 odjąć 1.3 daje objętość netto 20.2L. Ścianka tylna jest zamontowana ukośnie do podstawy, wracając do bass refleksu to nie kombinuję tylko zastanawiam się jak je połączyć żeby było ok.

• #81 04 Lis 2010 23:03
    wasylwek

Hmmm...
    Być może faktycznie źle postąpiłem nie stawiając wielkiej litery po wielokropku.
    To jedyny błąd który odnalazłem.
    Ale raport? Przesadziłeś chyba.

P.S. Nie każdemu odpowiada "granie" tej założonej pojemności. W mojej (karierze) rzadko udało mi się dobrać obudowę i strojenie za pierwszym podejściem. Tym bardziej za radami forumowych "stolarzy" :D .
    P.S.2 wiórówka jest naprawdę taniusia :D .
    --------------------------------------------------------
    Edit
    P.S.3 dwie "rury" to dodatkowe ryzyko powstania zbędnych (jakże nieporządanych) świstów.

• #82 09 Lis 2010 20:33
    pablo_111
    Poziom 9  

Przeszukałem już chyba cały internet i znalazłem 2 informacje ile objętości zajmuje ten głośnik, jedna to 1.1L a druga to 1.3L, ma ktoś wiedzę w tym temacie??

• #83 10 Lis 2010 21:01
    wasylwek

Dlaczego ?
    Tak uparcie ślepo wierzysz we wszystkie dane z "for" a nie szukasz grania "DLA SIEBIE?

Podaj dokładnie w jakim "środowisku" gra ten subek ? Samochód, radio, wzmacniacz itp.
    Coś mi się zdaje, że on nie "buczy" Ci z winy skrzynki ale pokombinujemy.

P.S. Podawaj takie problemy szczegółowe na forum a nie atakuj PW :D

• #84 11 Lis 2010 11:11
    pablo_111
    Poziom 9  

Radio: Apline CDA9812BR
    Wzmacniacz: apline mrp f320, 4x40W + 1x120W przy 4ohm
    Głośniki: HELIX BLUE 62 nie DARK BLUE
    Sub: Na razie sam głośnik: MDS08

Samochód do daewoo nexia, sedan czyli bagażnik dość znaczny. Zależy mi aby tak zbudować skrzynię BR aby nie była za mała tzn chce żeby pozostało trochę rezerwy.Z wszystkich dostępnych danych wychodzi mi że głośnik + pole jaki jakie zajmie BR do 2.5L. Skrzynia w takim razie powinna mieć 21.5L co po odjęciu da 19L tak jak zaleca jeden z forumowych znawców. Proszę pisać jak na razie o samych konkretach a nie o nie policzalnych rzeczach.Będę robił tylko raz tą skrzynię bo nie stać mnie na 3 lub więcej projektów. Bass reflex zastosuję fi71 bo bardzo ciężko i idealne fi70 a regulował go będę rurą PVC kanalizacyjną.

• #85 11 Lis 2010 13:43
    wasylwek

Zbuduj więc skrzynkę o pojemności 23 litrów i ..."szukaj"* jej optymalnego grania.
    Wiem, że rada trywialna ale nie wymyślę lepszej.

* zmianę pojemności uzyskasz wypełniejąc ją np. woreczkami z piaskiem a strojenie rurki :D hmm również banał, zasada ...teleskopu. Jak uzyskasz efekt warto "wyszpachlować" ją w środku by była wszędzie gładka a obie końcówki rury uzbroić w tzw. kołnierze.
    Powodzenia życzę.

• #86 14 Sty 2011 08:16
    pablo_111
    Poziom 9  

Po dłuższej przerwie piszę na temat tego suba, głośnik zakupiłem chyba z pół roku temu, w grudniu zamówiłem skrzynię na wymiar 22.5L netto, z wymiarów jakie do mnie dotarły wychodzi że skrzynię zrobiono na 21L netto, bass reflex zastosowałem 30cm fi70 i powiem że jest bardzo dobrze, na początku wątpiłem że to zagra a jednak mimo małych wymiarów gra, odsłuchy na razie na sucho bez żadnego strojenia, gdy zrobi się ciepło troszkę popróbuję z ustawieniami. Szkoda tylko że gość nie zrobił mi tej skrzynki idealnie jak chciałem. Nie mam teraz zapasu w litrażu.Szczerze to polecam ten głośnik bo na prawdę mnie zaskoczył.......

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo