Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Częstotliwości rezonansu cewek samochodowych - różne modele

samsung913 26 May 2007 13:38 4177 16
NDN
  • #1
    samsung913
    Level 14  
    Gdzie mogłbym znaleźć informacje na temat częstotliwości pracy różnych cewek samochodowych ? Przebadałem cewkę ZELMOT (cylindryczna, np. od Fiata 126p) - największe napięcie uzyskałem dla około 8kHz. A cewka od Punto najlepiej pracowała przy ok 22kHz. Szukam cewek działających na początku pasma akustycznego i czegoś pomiędzy 8 a 22kHz.

    DZIEKUJE ZA POMOC!
  • NDN
  • #2
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Chyba nigdzie nie znajdziesz bo cewki zapłonowe nie są produkowanejako obwody rezonansowe - mają inne zastosowanie jak sama nazwa wskazuje, a silnik samochodowy ma różne obroty i w związku z tym cewka musi prawidłowo pracować przy różnych obrotach, a w związku z tym z różną "częstotliwością"
  • #3
    samsung913
    Level 14  
    Predkosc katowa z jaka pracuje wal rozrzadu nie ma nic wspolnego z czestotliwoscia zasilania cewki, ktora jest synchronizowana z modulem zapłonowym. Iskra - w swiecy zaplonowej, to raczej szereg wyladowan o duzo wiekszej czestotliwosci (dziesiatki tysiecy razy na sekunde) niz w przypadku powtarzania konfiguracji tlokow (tysiace razy na minute). "Porcje" impulsow zasilajacych sa generowane synchronicznie z praca silnika.

    W takim razie pytanie odnosnie czestotliwosci zasilania kieruje do posiadaczy samochodow, ktorzy zetkneli sie z naprawa modulu zaplonowego. Dziekuje.
  • #4
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W układach z przerywaczem mechanicznym cewka współpracowała z kondensatorem włączonym równolegle do przerywacza i tworzyła z nim szeregowy układ rezonansowy, gdzie występował rezonans napięć, przez co napięcie na pierwotnym uzwojeniu cewki było wyższe niż to osiągalne z akumulatora

    Taki układ RLC (cewka ma rezystancję dla prądu stałego) była pobudzana przebiegiem prostokątnym o częstotliwości proporcjonalnej do obrotów silnika.

    Innaczej wyglądało to w silniku z 1 cewką zapłonową i rozdzielaczem a innaczej np. z 4 cewkami (praca przy niższej częstotliwości)
  • NDN
  • #5
    samsung913
    Level 14  
    Może w takim razie potrafilbyś oszacować, jaka powinna byc konstrukcja cewki samochodowej, aby osiągnać możliwe najwyższe napięcie przy kilku kHz albo dla okolo 15 kHz ?? Brakują mi właśnie te dwa zakresy. Jak na razie mam Usk=7kV dla 8 i 22kHz. Ale charakterystyka gwaltownie maleje poza tym obszarem.

    Czy mozna zalozyc, ze konkretny model cewki pracowałby idealnie w pozostałych zakresach? Czy musiałbym przetestować różne modele na chybił trafił ? A może jakiś inny transformator W.N. zamiast cewki samochodowej ?

    Dziekuje!
  • #6
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Powiedz:

    - co badałeś (jakie parametry) ?

    - jak badałeś ? Układ pomiarowy i przebieg pomiarów.

    - co zmierzyłeś ? (wyniki)

    - do czego ma byc ta cewka, w jakim układzie ma pracować, jak ma być
    sterowana (parametry źródła sterującego)
  • #7
    samsung913
    Level 14  
    Moim zadaniem jest zbudowanie generatora do zasilajania wyladowania barierowego w pompach elektrohydrodynamicznych. Amplituda napiecia ma byc regulowana do 8-10kV, a czestotliwosc w pasmie akustycznym.

    Zalaczam linki ilustrujace zjawisko i sposob realizacji generatora:

    http://optics.phys.spbu.ru/~golub/english/barrier.html
    http://www.calvin.edu/~mwalhout/discharge.htm

    W moim układzie również występuje generator funkcji (150-k, kształt sygnału wyjściowego - sinus), który steruje wzmacniaczem samochodowym Magnat Hot Rod 2500. W trybie stereofonicznym można go obciążyć impedancją 2Ω na kanał i wg. danych producenta jest w stanie oddać 2x300W mocy.

    Pod jeden kanał podłączałem testowaną cewkę (impedancja około 3,2Ω marki ZELMOT, model BE200B) i badałem napięcie wyjściowe w funkcji częstotliwości. Analogiczne pomiary przeprowadziłem dla cewki od Punto:

    http://allegro.pl/item198233404_fiat_grupa_cq_sc_punto_uno_cewka_zaplonowa_.html
    http://allegro.pl/item198512029_cewka_zaplonowa_fiat_126p.html

    Wyniki przestawiam na rysunku. Napięcie mierzone było na nieobciążonym uzwojeniu wtórnym cewki, za pomocą oscyloskopu cyfrowego + sondy HV. Musze wypełnić luki w paśmie, zwłaszcza dla częstotliwości w przedziale do 5kHz, stąd konieczność użycia innych konstrukcji cewek, tylko jakich ?

    Temat nie należy do codziennych i wymaga pewnego zagłebienia w działanie transformatorów wysokiego napiecia. Będe bardzo wdzięczny za cenne wskazówki!!!!
  • #8
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przypuszczam, że to nie jest kwestia czy to jest transformator wysokiego napięcia czy też nie ale raczej po prostu sposobu nawinięcia cewki i pojemności międzyzwojowych.

    Transformatory pracują poprawnie od pewnej częstotliwości (indukcyjności). W układach akustycznych stosuje się specjalne układy z małym dodatnim sprzężeniem zwrotnym lub dodatkowym uzwojeniem dającym sygnał sprzężenia dla odtłumienia trafa dla małych częstotliwości (rzędu 20 Hz).

    Dla wyższych częstotliwości, ze względu na pojemności międzyzwojowe pojawiają się rezonans (rezonanse) a potem występuje spadek charakterystyki. W transformatorach do celów akustycznych minimalizuje się te pojemności przez odpowiednie sekcjonowanie uzwojeń i ich precyzyjne nawijanie.

    W cewka jako tak nie jest przeznaczona do przenoszenia idealnego sygnałów akustycznych więc jest nawijana z uwzględnieniem wyłącznie możliwości wystąpienia przebić międzyuzwojeniowych,


    Inna mozliwość, że rezonans powstaje w układzie: indukcyjność (i rezystancja cewki) i pojemność układu przeciwwzbudzeniowego na wyjściu wzmacniacza (taki szeregowy układ RC np. 10Ω + 100n obciążający wyjście wzmacniacza).

    Proponuję popędzić cewkę bezpośrednio z generatora (zwykle mają impedancję wyjściową 50 Ω) i zobaczyć jak się przesunie rezonans, wtedy będzie wiadomo czy źródło rezonansu leży w cewce czy też w cewce i w elementach na wyjściu wzmacniacza.

    Proponuję też pomierzyć indukcyjności i rezystancje obu uzwojeń i posymulować układ na jakimś symulatorze układowym.

    Cewkę zapłonową można też sterować w drugą stronę (jako transformator powinna być odwracalna) wtedy odchodzi problem z wysokimi napięciami na stanowisku pomiarowym (tyle, że trzeba mieć wtedy miliwoltomerz pracujący w paśmie akustycznym).


    W pewnym zakresie wyrównać charakterystykę można by przez zmianę amplitudy generatora dla różnych częstotliwości (stablicować). Do tego nadawałaby się ta cewka z szerszą krzywą rezonansową.
    Zakres regulacji i tak jednak będzie ograniczony.
  • #9
    samsung913
    Level 14  
    Jesli chodzi o kwestie zwiazane z amplituda, oczywiście trzeba będzie ją regulować osobno dla różnych częstotliwości.

    Czy zwierając wyjście sygnałowe generatora przez cewkę o niskim oporze nie uszkodzę układu? Poza tym napięcie i prąd są nieporównywalnie małe z sygnałem wyjściowym wzmacniacza. Zakładając, że udałoby się taką cewkę zasilić samym generatorkiem i gdyby rezonans się przesunął, jak ta informacja mogłaby się przydać do ustalenia konstrukcji brakujących cewek?

    Dziekuje!
  • #10
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie uszkodzisz generatora, bo one maja na wyjściu zwykle 50 Ω szeregowo. Należy tylko uwzględnić, że powstanie jakiś dzielnik z tych 50Ω i impedancji transformatora WN (dobrze by było go obciążyć podobną impedancją jaka będzie w układzie docelowym, bo sonda WN to praktycznie rozwarcie dla tego układu)

    Przy obciążeniu generator będzie widział przetransformowaną impedancję obciążenia (1/n^2) dla układu podwyższającego.

    Przypuszczam, że w układzie docelowym trzeba będzie zrobić własny wzmacniacz, dopasowany do obciążenia (np. na jakimś wzmacniaczu scalonym).

    Na podstawie tych cewek, nie ma co wnioskowac o innych. Podejrzewam, że nawet cewki tego samego typu będą się różnić.
  • #11
    TomekGasinski
    Level 11  
    Twoje problemy chyba zaczną się nie na wysokich częstotliwościach ale na niskich. Transformatory w.n. do reklam (jarzeniowych) pracujące przy 50Hz ok. 10kV to spore kobyły. Muszą mieć duży przekrój poprzeczny aby nie wejść w nasycenie. Przy większych częstotliwościach nie ma problemu, napięcie zasilania można obniżyć. Czy aby napewno to urządzenie musi pracować w całym paśmie akustycznym. Poza tym zwracam uwagę na pojemność obciążenia króra transformuje się na stronę pierwotną z kwadratem przekładni (to mogą być spore mikrofarady).
  • #12
    samsung913
    Level 14  
    Chcialbym podziekowac Wam za zaangazowanie w rozwiazanie problemu. Musze nad tym pomyslec. Zachecam rowniez innych czytelnikow forum do udzielenia pomocnych wskazowek!!!
  • #13
    TomekGasinski
    Level 11  
    samsung913 :!: jeżeli chcesz żeby Ci pomóc to odpowiadaj na pytania. Zastosowanie sinusa do zasilania wyładowania "barierowego" (jak to nazywasz, u nas mówi się o wyładowaniu cichym lub koronowym) jest mało efektywne. Profesionalne zasilacze w generatorach ozonu bazują na falownikach prądu. Pojemności obciążenia ładowane są prostokątną falą prądową. Metod projektowania takiego falownika raczej nie znajdziesz. Proponuję symulację i dobór transformatora do obciążenia.
    Jak wynika z mojej praktyki istotne są parametry RLM uzwojeń. To że transformator ma jakieś częstotliwości rezonansowe jest mało istotne.
    Samo wyładowanie modeluje się jako dwie pojemności połączone szeregowo. Pojemność "powietrza" bocznikujesz dwoma diodami zenera połączonymi szeregowo na wspak (-|<|--|>|- ). Napięcie zenera to napięcie przebicia szczeliny powietrznej.
    Wracam do pytania po co regulowana częstotliwość?
    PS a co to jest pompa elektrohydrodynamiczna?
  • #14
    samsung913
    Level 14  
    Pompa EHD to uklad przeznaczony do tloczenia cieczy lub gazu bez ruchomych elementow mechanicznych. Do tego ukladu wymagane jest zasilanie sinusoidalne (linki umiescilem w poprzednich postach). Odnosnie częstotliwości, to juz wczesniej napisalem, ze trzeba wypelnic luki w pasmie ponizej 8kHz i pomiedzy 8 a 22kHz. A zwlaszcza poczatek pasma (0,1-5kHz). Częstotliwosć powinna byc nastawiana, z tego wzgledu, że należy przebadać prędkosci przepływu przy różnych parametrach zasilania. Odnośnie definicji wyładowania barierowego - również umieściłem to w linkach! W literaturze polskojęzycznej nie ma zdefiniowanego wyładowania barierowego. DBD - to inaczej Dielectric Barrier Discharge. W wyładowaniu koronowym nie izoluje się elektrod. A tutaj pomiędzy powierzchniami występuje warstwa dielektryczna ze szkła lub tlenku galu.
  • #15
    TomekGasinski
    Level 11  
    Cytat "Dielectric barrier discharges (DBD), also known as "silent discharges", were invented by W. Siemens in 1857 for the purpose of "ozonizing" air." ze strony http://www.kinema.com/DBD.htm. To raz, po drugie DBD należy przetłumaczyć jako "wyładowanie z barierą dielektryczną" a nie wyładowanie "barierowe" bo takiego nie ma i nie będzie.
    Właściwości samego wyładowania, między innymi zależność od kształtu i częstotliwości napięcia są znane od dawna. Ja rozpoznałem zagadnienie powiedzmy dogłębnie 15-cie lat temu. Internet jest kiepskim źródłem informacji, polecam klasyczne biblioteki naukowe. Jak tam zajrzysz to sam przekonasz się że zagadnienie nie jest nowe i prochu nie wymyślisz.
    Do 100Hz możesz wykorzystać przekładnik napięciowy energetyczny 20kV/200V waży ok. 20kg (jak nie więcej). Krótko mówiąc nie ma i nie zrobisz transformatora 20(10)kV pracującego w zakresie 100Hz-5kHz.
    Proponuję zakończyć poszukiwania i zrobić tą pompę elektrohydrodynamiczną za pomocą tego co masz.
  • #16
    samsung913
    Level 14  
    Wydaje mi się, że jeśli udało się znaleźć cewki pracujące na pewnych częstotliwościach, to należałoby przetestować jeszcze kilka (na chybił - trafił) i zrobić kaskadę przełaczanych transformatorów. Przekształtnik widziałem na żywo i zdecydowanie nie zmieści się w serwerowej obudowie od komputera. A mógłbym prosić jeszcze o jakies linki do stron internetowych??? To byłoby bardzo pomocne! Cały kłopot polega na tym, że w temacie pracy jest zakres do 5kHz, także muszę się z tego wywiązać.

    Bardzo dziekuję za pomoc!