Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica car audio z avt

dulin7 26 Maj 2007 22:56 2620 8
  • #1 26 Maj 2007 22:56
    dulin7
    Poziom 16  

A wiec jak w temacie wpadlem na dosc dziwyn wielu pomysli pomysl wpakowania symasyma do auta no i zaczely sie problemy gdy doszedlem do zagadnienia PRZETWORNICA.
    Chcialem wykorzystac przetwornice car audio ze sklepu avt ale jest tam troche niewiadomych. czy powie mi ktos tak na prawde jak dobiera sie przetwornice do mocy wzmacniacza??
    Bo zdania sa podzielone jedni mowia ze 2 razy wieksza inni ze rowna starczy a jezscze inni nic nie mowia :) A wec bardzo prosze o pomoc, od razu zaznaczam ze nie jestem zadnym elektronikiem po prostu sie interesuje i nie piszcie mi ze mam komus zlecic ta przetwornice bo jak zrobie sam to sie czegos naucze i zdonede doswiadczenie. Jest tez kolejny problem bo jezeli moc przetwornicy musi byc 2X wieksza a ja chcialbym zrobic suba do auta na glosniku stx 30-300 a wiec moc 300 w potzreba by bylo przetwornicy 600W co jest niezwykle trudne do wykonannia, a moze wystarczy jednak 400W mocy przetwornicy do 300W suba?? przetwornica z avt wlasnie taka moc moze uzyskac(400W) jednak wiaze sie to z problemem sterowania bramek jak napisal autor ja nie mam za bardzo pojecia o na czym polega ten problem???
    Jezeli ktos moglby to prosze zajzec na strone avt(przetwornica do car audio) i zapoznac sie z plikiem pdf i pomoc no chyba ze sa jakies inne uklady??W opisie przetwornicy jest napisane ze rdzen musi byc z tzw. ferrytu mocy a ja nie wiem czy te ktore posiadam sa z tego i jak bym je zastosowal a okazaloby sie ze nie sa z ferytu mocy to jakie beda tegoi skutki nie bedzie dzialac czy cos gorszego??
    A i czy moze mi ktos podac wzor na obliczenie wymiarow rdzenia do transformatora impulsowego??
    Mam kilka rdzeni i chcialbyn sobie sprawdzic jakie sa ch mozliwosci.
    Dodam ze pisalem do autora i konkretnej pomocy nie uzyskalem :(
    Pozdrawiam i za omoc z gory dziekuje!!!

0 8
  • Pomocny post
    #2 27 Maj 2007 15:02
    Misian@
    Poziom 27  

No więc to może ja pomogę ;)

Trochę źle myslisz...
    Bo całkowita moc wzmacniacza zależy od mocy zasilania, czyli wpierw robisz przetwornice a potem dobierasz do nie wzmacniacz, uprzednio WSZYSTKO przeliczywszy

Piszesz że chcesz wzmacniacz do STX 30 300. Potrzebujesz ok 300W RMS. I teraz sie zaczyna
    Wzmacniacz jaki będziesz w stanie zrobić to tylko klasa AB czyli o sprawności ~66%
    Czyli abys miał te 300W na wyjściu potrzebujesz zasilanie o mocy ~450W dlaczego??
    450 podzielic na 3,3= 150
    Dlaczego takie liczenie
    Aby wzmacniacz oddał Ci te 300W musisz dodać to tej mocy sprawność wzmacniacza, czyli moc tracona którą będzie wydzielał podczas pracy z mocą 300W RMS
    Wzmacniacz ma 66% sprawności, czyli 2/3 mocy zasilacza i z tąd się bierze 450W / 3 = 150W będzie się grzało a 300W bedzie oddawane w postaci ciepła. Ale do tego musisz jeszcze doliczyć sprawnośc przetwornicy, załóżmy 90% bo tyle to może uda Ci się osiągnąć na przetwornicy IRKA

90% z 450W to ~ 50W także aby uzyskać te 300W z liczeniem wszystkich strat powinieneś zrobić przetwornicę o mozy ~500W, co nie jest zbytnio trudne jeżeli sie ma dobre zaplecze i trochę umiejętności.

NA 500W przetwornice styknie Ci tearo ETD49 jeżeli je bardzo ładnie, satarannie nawiniesz. Dasz 4 IRF3205+Sterownik z TL494
    F pracy na poziomie ok 40KHz i będziesz miał te 300W RMS na wyjściu

Co do sterowania bramek mosów to trzeba dodać wtórnik który ma większą wydajność niż US czyli ok 2x200mA co jedynie styka dla jednej pary mosów.
    Poszukaj przetwornicy którą próbował zrobić Gregor00 z kolegą Dar.El i tam są ładne wtórniki, chyba na BC337 i 327. One są wystarczające do 3 mosfetów, na jedną gałąź. WIększą ilośc to już trzeba rozdzielić na kolejne osobne wtórniki.

Przetwornica z AVT to bardzo dobry, dopracowany projekt, jak i sam autor starał się aby był nie zawodny, i jest :)
    Koszt całego trafa ETD49 z karkasem i zapinkami to ok~40zł w TME

Pozdrawiam
    Misian@

0
  • #3 27 Maj 2007 17:52
    coolombo
    Poziom 29  

Ja proponuje kupić gotowy wzmacniacz CA.

0
  • #4 27 Maj 2007 20:42
    dulin7
    Poziom 16  

Rozumiem ze ta przetrwornice 500W da sie wykonac na schemacie przetwornicy z avt. Czy mialby ktos cierpliwosc cos wiecej napisac jak zrobic zeby dzialalo?? Co do tych umiejetnosci to o co konkretnie chodzi??? a i jakie zaplecze chodzi bo zaznaczam ze mam tylko lutownice i miernik elektroniczny a wiedza slaba poprostu chcialbym schemat wedlug ktorego poskladalbym wszystko i nie musial prowadzic jakichs specjalnych badan i obliczen:D
    Wszystkim ktorzy pomoga serdeczie dziekuje i pozdrawiam!!!

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

A czy jest w ogole jakis wzor na obliczeniue tak w przyblizeniu jaka moc uzyskam z rdzenia o konkretnych wymiarach?? bo mam jedno wymontowane z zasilacza od kompa i nie wiem czy styknie do przetwornicy na wzmaka tak ok 2X70W?

0
  • Pomocny post
    #5 27 Maj 2007 21:55
    Misian@
    Poziom 27  

Jesli chcesz zrobić ta przetwornice na bazie AVT o nic "trudnego"
    Kupijesz płytke i wszystkie elementy. Do tego trafo ETD49 i nawijasz je na takie napięcie jakie chcesz.

Potem wstawiasz w miejsca fabryczne jedna para irf3205 a koleja lutujesz na pająka i to wszystko

Ale przydał by sie terz oscyloskop. W Twoim przypadku wszystko zależy do szczęścia czy uda Ci sie poprawnie zmontować wszystko, czy nie. Bo potem to szukanie igły w stogu siana...

0
  • #6 28 Maj 2007 20:39
    dulin7
    Poziom 16  

Rozumiem ze ta pare na pajaka to lutuje tak jak bym dokladal kolejne tranzystory we wzmaku a wiec rownolegle podlaczam dreny bramki i zrodla?? czy tu jest inaczej??
    Mysle ze z poprawnoscia montarzu nie powinno byc wielkiego problemu bo lutuje dosyc uwaznie i jeszcze nigdy nie zdarzylo mi sie wlutowac elektrolita odwrotnie albo rezystora w inne miejsce .
    Ale czy na prawde mialoby to szanse dzialac?? TZN bez oscyloskopu ,zmotowane starannie i z tymi dwoma parami ???
    Pozdrawiam!!!

Dodano po 33 [minuty]:

A i jeszcze tak z ciekawosci na czym polega mostkowanie wzmaka?? bo mostkowanie np tda 7294 to wiem a w samochodowych jest jakis przelacznik czy co? jak to sie robi ?? laczy sie rownolegle 2 kanaly?? moze??oczywiscie mowa o wzmaku ktory taka mozliwosc posiada:)

0
  • #7 29 Maj 2007 20:07
    dulin7
    Poziom 16  

Napisze ktos co morze sie stac jak dam za durze trafo a za slabe tranzystory np trafo na etd44 a tranzystory np.buz12 z tabeli na avt ktore przeznaczone sa do 200W czy spala sie trany czy po prostu bede mial 200W przetrorke??
    A i jeszcze moze wyjasni ktos czemu sa stosowane wtyki 5cio bolcowe?? to takie z ciekawosci pytanie np spawarka :)

Dodano po 4 [godziny] 13 [minuty]:

Pomozecie??

0
  • Pomocny post
    #8 29 Maj 2007 20:42
    Misian@
    Poziom 27  

Właśnie cała sztuka polega na tym aby wszystko było jak najbardziej zgrane z sobą. Trafa za mocnego nie ma.
    Można tylko trafo przeciążyć.
    Ale tymi tranzystorami tego nie zrobisz.
    Z tego co mówisz to możliwość jest tylko jedna-rozerwie Ci tranzystory jeżeli przekroczysz ich maksymalny prąd drenu, lub przekroczysz makxymalną temperature złącza tranzystora
    Te 200wat można bardzo łatwo osiągnąć, ale nie ma nic za darmo.
    Cała idea przetwornic polega właśnie na jak najwyższej sprawności tych przetwornic, bo po co tracić nie potrzebnie energię jeżeli można ją zaoszczędzić projektując przetwornice o jak najwyższej sprawności.

O co chodzi Ci z tymi wtykami 5cio blocowymi??

Pozdrawiam
    Misian@

0
  • #9 29 Maj 2007 21:27
    dulin7
    Poziom 16  

Ale nie napisal;es czy dokladac trany tak jak mowilem. i jneszcze o tym mostkowaniu wzmakow prosze. bo chyba do suba to sobie odpuszcze ale stereo to musze zrobic!!! chyba ze te 500W jest dosyc latwo osiagnac zmieniajac trany na te podane wyzej,
    a z tymi tranami to chodzi mi wlasnie w jaki sposob mozna przekroczyc maksymalny prąd?? poza zwarciem oczywiscie
    A z tymi wtykami to tak dzisiaj se na praktach spawalismy i tam byla taka wtyka z 5 bolcami i nie wiem dlaczego jest 5?? przeciez z reguły to są 4 bolce wiec poszedlem do sklepu i tam na jednym iigomacie wyczytalem ze tej wtyki nie mozna zmienić na 4 bolcowe bo grozi to powaznymi uszkdzeniami itp wiec sie glowie do czego jest tam 5 bolców po prostu czysta ciekawość.

0