Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja! Własne elektrownie wodne, czy wiatrowe. Agregat chłodniczy.

27 Maj 2007 13:07 4548 19
  • Poziom 10  
    witam czytając forum o własnych elektrowniach wodnych czy wiatrowych wszyscy chcecie uzyskać ogrzewanie , ciepłą wodę itp. a może zastanowić się jak ochłodzić dom bo to lato już jest . Jakby tak zamiast prądnicy podłączyć agregat chłodniczy (sprężarkę) z samochodu do wiatraka ? zainstalować w domu chłodnicę która odda trochę zimnego powietrza za pomocą zwykłego wiatraka podłączonego do 220v czy nie byłaby to tania klima ???
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    nie wiem czy agregat z samochodu by wystarczył, przykładowo stacjonarny klimatyzator dla 25m2 pomieszczenia potrzebuje 800W mocy, a wiatrak na taką moc był by dość duży, to i przewody by były długie, co dodatkowo obciąża agregat, no i obroty musiały by być wysokie, czyli przekładnia, czyli dodatkowe straty mocy
  • Specjalista Automatyk
    Trenowałem kiedyś taki prosty układ:
    Chłodnica z samochodu była podłączona do zimnej wody z kranu, odpływ chłodnicy podłączony do ścieku. Za chłodnicą był wentylator przedmuchujący przez nią powietrze. Efekt chłodzenia był bardzo dobry, ale upierdliwy - chłodnica "pociła" się - zimne rury chłodnicy w zetknięciu z ciepłym powietrzem zewnętrznym powodowały osadzanie się kropel wody, które w krótkim czasie tworzyły kałużę. Może z odpowiednim agregatem przyniosłoby to lepszy efekt, ale nie sądzę, żeby do tego celu dobry był agregat klimatyzacji z samochodu - inna kubatura pomieszczeń.
  • Poziom 23  
    hmm, ładne by były rachunki za wodę... , takie coś by zadziałało jakby za chłodnicą był jakiś zbiornik, a woda była by magazynowana, można by wtedy zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo łatwiej podgrzać wodę o temperaturze otoczenia niż lodowatą wodę z rur
  • Poziom 24  
    Wbrew pozorom klimy samochodowe mają ok. 1kW, powinno to wystarczyć do schłodzenia dobrze zaizolowanego małego mieszkanka, ale... i tu jest pies pogrzebany, tę moc trzeba uzyskać na wiatraku, a tu trzeba albo silnego wiatru (wtedy z chłodzeniem i tak nie ma problemu - wystarczy otworzyć okna) albo duuużego wiatraka wysoko postawionego. Chyba, że zastosować napęd sprężarki elektryczny, energią magazynowaną w akumulatorze, ale tu znowu sprawność mała, problemy ze sprężarką i instalacją, przetwornica itd.

Podoba mi się jednak ten pomysł z rurą w ziemi, tu wystarczy tylko troszkę mocy do napędu wentylatorka i pompy 100-200W, a to można by już próbować uzyskać z wiatraka lub baterii słonecznej - wtedy cała klima jest zasilana za darmo! Tylko te koszty instalacji...:D
  • Poziom 14  
    Na działce mam studnie z niej mogę brać zimną wode do klimy jest jednak problem z pompą bo do lustra wody jest 18 dren Może wiecie jaką pompe zastosować .POZDRAWIAM
  • Poziom 23  
    wiem tylko ze pompa nie może być wyżej niż ok. 10m nad lustrem wody, prawa fizyki nie zezwalają...
  • Poziom 14  
    Cytat:
    wiem tylko ze pompa nie może być wyżej niż ok. 10m nad lustrem wody, prawa fizyki nie zezwalają...

Zgadza się, ale jak pompa trochę popracuje (straci ciut na szczelności) to 7 m. jest na granicy zassania. Co do pompy, zależy co chcesz osiągnąć? A wybór jest spory. http://lido8.webpark.pl/html/stronag.html
  • Poziom 24  
    A może zatapialna od braci ze wschodu?
  • Poziom 38  
    ja stosuje do tego celu pompe typowa głebinowa. Z jednej studni wypompowuje wode przepuszczam przez 6 nagrzewnic 48kW i wpuszczam znów do drugiej studni. Co do pocenia rur wystarczy je obłożyć piankowym ociepleniem. Niestety na nagrzewnicy zawsze sie bedzie wykraplało i jest potrzebne odprowadzenie skroplin. Co zresztą ma miejsce w każdym urządzeniu chłodzącym. Te pompy tzw. magnesówki sa nie wytrzymałe.
  • Poziom 14  
    Tak tylko jakie są koszty głębinówka kosztuje około 700zetów a to troche dóźe koszty .POZDRAWIAM
  • Poziom 38  
    Zauważ że kolega zatopił już 280 zł teraz kupi następny wynalazek i to już bedzie połowa nowej pompy. Później zamieszczę fotkę pompy za "wschodu" którą mogę z czystym sumieniem polecić pracowała ona u mnie prawie 8lat. Niestety teraz jest uszkodzona. Powód chodziła kilka godzin na sucho bez wody :( w studni zabrakło wody. Teraz do tej studni wpuszczam wode a wywierciłem głębinową
  • Poziom 14  
    Będę wdzięczny .POZDRAWIAM
  • Poziom 14  
    Ciekawe; ja mam do dyspozycji ok 10m3 wody w czasie 8 godz. która jest zużywana w procesie technologicznym,temperatura tej wody jest ok. 13-14*C.
    Jaka moc schładzania powietrza była by do wykorzystania stosując pomysł kolegi "edwaku", przy temp. powietrza ok 30*C.
  • Poziom 38  
    Obiecane zdjecia do tej pompy potrzebne jest wkręcenie kilka metrow rury moze byc PE 5/4" i na końcu "smok" z zaworem zwrotnym. Pompa naprawde dobrze się sprawowała u mnie. Co do wydajności nie mogę określić ale rurą 1"woda wylatywała gdzieś na 2m od wylotu. U mnie poziom wody w studni to 18m Więc było jakieś 4-5 m rury PE na ssaniu i reszta na wylocie a pompa wisiała sobie na lince.

• Poziom 14  
    Dziękuje będe szukał .POZDRAWIAM
  • Poziom 10  
    pytanie
    gdybysmy w samochodzie zainstalowali spreżarke z lodówki, podłaczyli ja przez przetwice do instalacji samochodowej to czy ona schlodziła by wnetrze auta
  • Poziom 23  
    Nie, zdecydowanie za mała moc.