Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wartość skuteczna

Amster1 19 Paź 2003 19:13 4903 12
  • #1 19 Paź 2003 19:13
    Amster1
    Poziom 12  

Witam. Czy ktoś z osób będących na forum może mi wytłumaczyć, jak wyznaczyć wartość skuteczną prądu przemiennego sinusoidalnego z składową stałą? Dla samego prądu sinusoidalnego będzie to pierwiastek z dwóch amplitudy. A jak wyznaczyć skuteczne napięcie jak się ma składową stałą jeszcze? Dla przykładu podam np. , że sinusoidalne napięcie o amplitudzie Um= 2V jest podniesione o 2V. To będzie Usk=3.41V ?

0 12
  • #2 19 Paź 2003 20:33
    ELGreco
    Poziom 13  

Ale jakie masz dane? - czy masz podaną tą stałą? Um? itp.

0
  • #3 19 Paź 2003 20:49
    Amster1
    Poziom 12  

Może napiszę inaczej. Jak mamy zwykły przebieg sinusoidalny to jego wartość średnia to 0V. Ja mam taki, w którym średnia wartość to 2V i waha się cyklicznie między 4V, a 0V. Jak z tego wyznaczyć wartość skuteczną? Pozdrawiam

0
  • #4 19 Paź 2003 20:54
    kili^^
    Poziom 16  

w tym przypadku wartosc srednia bedzie jednoczesnie wartoscia skuteczna - wartosc skuteczna z definicji to inaczej: prad (napiecie) o jakiej wartosci nalezalo by przylozyc w zamian badanego zeby wykonana praca byla taka sama (czy cos w tym stylu :) )

0
  • #5 19 Paź 2003 21:00
    Amster1
    Poziom 12  

Przy prądzie przemiennym z jakim mamy do czynienia w linii energetycznej mamy wartość skuteczną ustaloną na Usk= 220V i amplituda Um=311V. Wartością średnią jest 0V. To czemu w moim przypadku nie miałoby to być powiedzmy Usk= 3.41V ? Dodam jeszcze, że znalazłem na Onet.pl wartość skuteczną z całkiem ciekawym wzorem który mi niczego nie ułatwia. http://wiem.onet.pl/wiem/008c7f.html

0
  • #6 19 Paź 2003 21:04
    kili^^
    Poziom 16  

spojz jeszcze raz na definicje ktora ci napisalem
    albo inaczej - narysuj sobie na papierze te dwa przeniegi (2 stalego i te 2 amplitury) i je zsumuj - czy wydaje ci sie, ze to co ci wyszlo to tyle co w zamian zastosowal bys te 3,4.. stalego?

0
  • #7 19 Paź 2003 21:18
    ACULA
    Poziom 34  

Wzory sa prawidłowe, wartość skuteczna jest wartością jakiej odpowiada prąd stały, w sinusoidzie można obliczyć pole dwóch połówek sinusoidy uwzględniając czas, z obliczeń wynika zalezność pierwiastek z 2

przy przebiegu odkształconym także liczy się powierzchnię (całkę) uzaleznioną od czasu i w wielkim uproszczeniu dochodzi się do tego na podstawie energii dostarczonej w czasie
    dlatego we wzorze jest okres T który znasz oraz trzeba opisać funkcję U2(t) scałkowaną za cały okres od 0 do T, na podstawie bardzo prostych ;) obliczeń wychodzi wartość skuteczna

0
  • #8 19 Paź 2003 21:30
    Amster1
    Poziom 12  

Załączam mały rysunek, nie jest idealny (rysowany w Paint). Jeśli dobrze rozumiem to wartość skuteczna tego przebiegu to 2V ? Ja o całkach nie mam pojęcia. Czyli nici z tego abym to pojął w najbliższym czasie? :(

0
  • #9 19 Paź 2003 23:51
    sieger
    Poziom 24  

Korzystając z fizycznej interpretacji:
    Wartość skuteczna, to wartość równa wartości prądu lub napięcia stałego, która wydzieli taką samą moc na rezystorze.

Czyli napięcie jest sumą sinusoidy i napięcia stałego. Wyobrażasz sobie obwód szeregowy, gdzie jest rezystor i dwa źródła, jedno sinusoidalne i jedno napięcia stałego. Korzystając z zasady superpozycji liczysz obwód dla zwartego źródła pierwszego później drugiego i sumujesz moce wydzielone na rezystorze. U=sqrt(R*Moc wydzielona)

0
  • #10 20 Paź 2003 00:07
    ACULA
    Poziom 34  

sieger napisał:
    Korzystając z fizycznej interpretacji:
    Wartość skuteczna, to wartość równa wartości prądu lub napięcia stałego, która wydzieli taką samą moc na rezystorze.

Czyli napięcie jest sumą sinusoidy i napięcia stałego. Wyobrażasz sobie obwód szeregowy, gdzie jest rezystor i dwa źródła, jedno sinusoidalne i jedno napięcia stałego. Korzystając z zasady superpozycji liczysz obwód dla zwartego źródła pierwszego później drugiego i sumujesz moce wydzielone na rezystorze. U=sqrt(R*Moc wydzielona)

Wg mnie to nieprawda, załóżmy że napięcie na rezystorze Usk=0
    Postępując wg Twojej metody mogę założyć że działają dwa szeregowe źródła sinusoidalne Usk 10V odwrócone o 180 stopni, suma daje również zero (napięcia "znoszą" się)
    licząc superpozycją otrzymuję że 10V+10V=20V
    coś tu nie gra :twisted:
    jedyna metoda to obliczyć całkę ze wzoru ;)

PS wg tej metody, jeśli podniesiesz napięcie sinus2V o DC 2V to błąd obliczeń nastąpi w miejscu gdzie wartość napięcia sin będzie poniżej 2V

zasada suprpozycji odnosi się do wartości chwilowych a nie skutecznych

jeśli się mylę niech ktoś poprawi ;)

0
  • #11 20 Paź 2003 03:09
    radocha
    Poziom 28  

proste jak drut, można się obejść i bez szkoły średniej, jak ktoś aż tak bardzo nie lubi matematyki , składowa zmienna wykona swoją pracę zawsze , ile byś jej nie przesunął względem zera, cudów nie ma. A więc jej wartość skuteczna pozostaje stała. Wystarczy dodać składową stałą i tyle . Właśnie taka metoda, tyle że "od tyłu" służy do analizy przebiegów, odejmowanie składowej stałej to 1-y krok, jeszcze przed analizą harmonicznych
    ps
    :arrow: Acula, pamiętaj ,że zysk mocy po stronie "dodatniej " jest większy niż strata po stronie "ujemnej" (zależność kwadraturowa), jak z 4 volt na 4 oHm odejmiesz 2 V, to stracisz 3W, jak do 4 dodasz2 to zyskasz 5W policzyć wrednie - wsory "same" się upraszczają do składowej stałej i zmiennej

0
  • #12 20 Paź 2003 21:57
    sieger
    Poziom 24  

:arrow: Acula, ten sposób co ja podałem odnosi się do wątpliwości kolegi, który zapoczątkował wątek, nigdzie nie pisałem, że jest to sposób ogólny pasujący do wszystkich przypadków, aż taki mądry nie jestem, żeby tworzyć nowe metody w elektrotechnice teoretycznej.

0
  • #13 21 Paź 2003 08:32
    Amster1
    Poziom 12  

Witam. Z waszych wypowiedzi potwierdziło się to co już słyszałem, ale chciałem się jeszcze upewnić (nie chcalem sie opierać na jednostkowej opinii) . Dzięki wszystkim za zainteresowaniem sie moim tematem oraz za wszelkie wyjaśnenia odnośnie niego. Pozdrawiam.

0