Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Riot - pojazd rodem z Mad Max'a

mi_ma 28 Maj 2007 10:45 9074 19
  • Riot - pojazd rodem z Mad Max'a
    Poniżej projekt dosyć ciekawego jednokołowca. Był on skonstruowany na Burning Man (link poniżej), gdzie przede wszystkim pokazywane są najdziwniejsze pojazdy. Niestety autor na swojej stronie nie zapewnia jeszcze żadnych konkretnych planów konstrukcyjnych, ani szczegółów budowy, jednak obiecuję, że niedługo się one tam znajdą. Zresztą zawsze można napisać maila, który jest ogólnie dostępny.

Sama zabawka budowana była już w 3 odsłonach. Riot 1 wyposażony był w silnik spalinowy hondy, który umożliwił stworzenie pierwszego prototypu. Miał on jednak pewne wady, gdyż cały jednokołowiec ważył 495 kg, co znacznie ograniczało jego prędkość do 33km/h.
    Jedynym rozwiązaniem było unowocześnienie urządzenia przez zastąpienie silnik spalinowego, hybrydowy spalinowo-elektrycznym (Riot 2), co pozwoliło obniżyć jego masę o połowę, a zwiększyć prędkość do 88km/h. Ostatecznym właśnie opracowywanym projektem jest Riot 3 z silnikiem elektrycznym Kostov DC. Masa spadła do 220kg, prędkości jeszcze nie sprawdzono.

Ciekawym mechanizmem jest sposób utrzymania siedziska w pozycji gwarantującej względnie bezpieczną jazdę. Na rysunkach zamieszczonych na stronie widać, że jego pozycja jest balansowana przez ruchomy względem osi obrotu koła silnik. Nie wiem jednak jakie rozwiązanie praktyczne jest tu zastosowane (czy jest on sterowany elektronicznie), ale możemy liczyć, że niedługo więcej informacji pojawi się na stronie.

Riot - pojazd rodem z Mad Max'aRiot - pojazd rodem z Mad Max'a

Idea na pewno zaciekawi wszystkich maniaków tworzenia pojazdów RC i nie tylko. Polecam dział z filmami na stronie autora.

filmy http://www.theriotwheel.com/Movies.html
    Burning Man http://www.burningman.com/
    źródło http://hackedgadgets.com/2007/05/26/the-riot-wheel/
    źródło http://www.theriotwheel.com/index.html

Fajne! Ranking DIY
  • #2 28 Maj 2007 12:56
    maniex:)
    Poziom 11  

fajna zabawka, ale troche strach jechać nią ponad 80km/h, koło pewnie jest od jakiegoś buldożera albo czegoś takiego i ciekawe jak się tym skręca??, a może się nie skręca??pewnie trzeba się pochylić albo coś ale ja bym się nie pochylał, jeszcze bym się wywalił i te 220kg by po mnie przejechało i pewnie wlekło jakie kilkadziesiąt metrów :)

• #3 28 Maj 2007 15:50
    c++
    Poziom 22  

Ma to jakis zwiazek z elektronika??
    Byla ankieta, ze nie powinno sie zamieszczac projektow nieelektronicznych w DIY.

• #4 28 Maj 2007 18:23
    kolecb
    Poziom 12  

ciekawe jak wygląda "nagłe" hamowanie , no i czy jest abs :)

• #5 28 Maj 2007 19:52
    DriftKing
    Poziom 11  

Mi się podoba, ale też jestem ciekaw czy to jakoś skręca i jeśli tak to jak, bo jakoś nie widzi mi się żeby (tak jak ktoś sugerował) tym można było skręcać balansując tylko własnym Ciężarem.

• #6 28 Maj 2007 20:30
    Kiermasz
    Poziom 19  

Pojazd Bomba! Wyobraźcie sobie miny naszych kochanych panów policjantów z drogówki :D
    Steruje się chyba joystikiem, bo tam wystawało coś takiego na którymś foto.
    Tylko jak autor to wykombinował.... Jestem pełen podziwu!

• #7 28 Maj 2007 22:05
    Tomekddd
    Poziom 23  

a czym to jest napdzane i jak??

• #9 29 Maj 2007 17:50
    DevilToy
    Poziom 11  

Obawiałbym się że silnik nie obróci koła a całe to rusztowanie z siedziskiem, i jak napisał maniex:) wizja przejechania prze 220kg koło jest nie fajna ale konstrukcja ogólnie ciekawa, ciekawe jak gość złapie gumę :P gdzie jest miejsca na koło zapasowe :)

• #11 30 Maj 2007 16:07
    t.kujawa
    Poziom 12  

Hm... i to jakie bezpieczne....
    przy zderzeniu czolowym strefa zgniotu konczy sie na 1-szym kole... nie tak jak volvo, ze gniecie sie do polowy... :)
    Ale z drugiej strony patrzac to konczy sie na ostatnim kole :|.

• #12 31 Maj 2007 17:36
    Magik17T
    Poziom 9  

Bardzo ciekawy pojazd, ale też przyznam że jest
    trochę nie za bezpieczny. Zmienił bym to mocując
    siedzisko za kołem no i wogółe odchódził bym
    cały pojazd bo wydaje mi sie zbyt masywny w stosunku do przeznaczenia:)

• #13 01 Cze 2007 20:37
    Mali141
    Poziom 10  

kolecb napisał:
    ciekawe jak wygląda "nagłe" hamowanie , no i czy jest abs :)

to nie ma hamulców (chyba że czegoś nie zauważyłem bądź nie doczytałem)

• #14 02 Cze 2007 10:24
    Adix
    Poziom 20  

Coś mi nie pasuje z cięzarm kolejnych wersji tego pojazdu. Silnik spalinowy jest cięższy od napędu elektrucznego tej samej mocy?? Taki malutki silniczek w pierwotnej wersji waży aż 200kg??
    W kazdym bądź razie interesujący pojazd:-)

• #15 03 Cze 2007 19:15
    Maślakmj
    Poziom 12  

pomysl fajny... wyglad super... ale po filmikach wnioskuje ze tam nie ma zadnego ukladu bo balansowania nic do skrecania i chamowania... przypomina to jazde na jedym kułku(tylko ze od traktora ;)

• #16 05 Cze 2007 22:26
    amper1
    Poziom 11  

Pomysł spoko. A co do skrętu itp. To ja nie wiem o co wam chodzi:?: Przecież tu nie o tym rozkmina. Tylko o projekt tego sprzętu, a skręt napewno też jest opanowany.

• #17 06 Cze 2007 15:00
    Mali141
    Poziom 10  

amper1 napisał:
    a skręt napewno też jest opanowany.

Wątpię żeby autor miał głowę żeby jeszcze skręt wykminić. Przez pochył odpada - koło musiałoby być ścięte po bokach (patrząc od przodu na powierzchni byłoby widać łuk bądź trójkąt).

• #18 12 Cze 2007 09:47
    amper1
    Poziom 11  

Tak. Sto lat temu nikt nie myślał o wyprawie na księżyc, a teraz co:?:

• #19 22 Cze 2007 14:11
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może gdyby udało się autorowi dobrze zbalansować pojazd - tak, aby siedzisko było zawsze w jednej pozycji, to skręcanie (zakładając jazdę po raczej płaskim terenie bez roślin i dziur) odbywałoby się jak przy jeździe na sankach, tyle,że na sankach do skręcania używało się rycia nogami z przodu o śnieg a tam zastosować jakieś 2 "klocki" przyciskane do ziemi za kołem. Mam nadzieję, że ktoś coś zrozumiał z tego co napisałem ;). Ogólnie bardzo podobają mi się tego typu pojazdy.

Pozdrawiam

P.S. Jeśli już chodzi o jednokołowe pojazdy, to ciekawy też jest ten:

http://www.guzer.com/videos/one_wheel_motorbike.php

tyle, że kierujący siedzi "w kole" :)

• #20 12 Sie 2008 23:01
    likfolwara
    Poziom 9  

Skręcanie odbywa sie przez pochylanie pojazdu za pomocą żyroskopu .Czytałem o tym kiedyś w Młodym techniku