Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samodzielnie zbudowany laptop

mi_ma 28 Maj 2007 11:27 11983 20
  • Samodzielnie zbudowany laptop

Poniżej projekt samodzielnie wykonanego laptopa. Przypomina on laptopy edukacyjne dla dzieci dostępne w hipermarketach. Pod drewnianą obudową znajduje się mikrokontroler PICAXE 18X, niebieski wyświetlacz LCD 20x4, no i oczywiście klawiatura. Całość zasilana jest czterema bateriami AA.
    Co jest ciekawe laptop korzysta z także stworzonego samodzielnie języka Chris++. Wyposażony jest w edytor tekstowy, Chris++ Compiler, mogący kompilować napisane programy, Chris++ interpreter (czyli środowisko dla całego języka (wykonuje ~256 instrukcji na sekundę),a także menedżer programów umożliwiający odpalanie i kasowanie napisanych programów. Oczywiście system potrafi pracować jednocześnie z 4 uruchomionymi programami.

W źródle program obsługujący mikrokontroler.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Samodzielnie zbudowany laptopSamodzielnie zbudowany laptop

źródło http://www-scf.usc.edu/~cfenton/laptop.htm
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 758, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    c++
    Poziom 22  
    ciekawe ile to na bateriach potrzyma...
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    c++ napisał:
    ciekawe ile to na bateriach potrzyma...

Zalezy od poboru pradu :D

A tak nawiasem to nie wiedze wiekszego zastosowania takiego "laptopa" (i nie mozna nazwac tego laptopem jak w tytule :P )
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    batorystefan
    Poziom 14  
    co do obudowy to nie najgorzej wykonana ttylko mogłaby być szara albo srebrna. Mogłaby być troche dłuższa wtedy wyświetlacz można by zamontować nad klawiaturą pod kątem(dół wyświetlacza na równi a góra jakieś 4cm wyżej. Wyglądało by to o niebo lepiej i byłoby poręczniejsze
    Generic
    Poziom 12  
    dowodca_armii napisał:

A tak nawiasem to nie wiedze wiekszego zastosowania takiego "laptopa" (i nie mozna nazwac tego laptopem jak w tytule :P )

a to dlaczego nie? o-|
    chyba predzej cos takiego niz taki kompy jak teraz produkuja.. 20" 7kg ponad 40cm szerokosci o-| ja bym z takim czyms na kolanach nie chcial pracowac...
    tomahawk_
    Poziom 18  
    jednym słowem żenua ... brak zastosowań praktycznych

Generic napisał:
    ...
    chyba predzej cos takiego niz taki kompy jak teraz produkuja.. 20" 7kg ponad 40cm szerokosci o-| ja bym z takim czyms na kolanach nie chcial pracowac...

spoko, tylko nie ma notebook'ów z 20"
    a przeciętny waży od poniżej 2.5kg do około 4kg, szerokość nie przekracza 40cm, zazwyczaj 30 - 36cm

Generic również żenua ...
    batorystefan
    Poziom 14  
    20" ?? Gdzieś ty coś takiego widział to sobie polece i kupie. Jakby były 20" to chybabym zasuwał do sklepu i brał to co mają... co do wagi 7kg to jak kolega zauważył troche przesadzona. Co do rozmiarów to ja mam lapka 7 letniego i ma dokałdnie 31 cm szerokości i powiem ci ze jakoś mi sie z tym normalnie pracuje!
    ktos.pl
    Poziom 10  
    Sprzęcik bardzo fajny, starannie wykonany a walory edukacyjne - bezcenne. Chciałbym widzieć zebranych krytykantów projektujących swój język programowania i wielowątkowe wykonywanie aplikacji w tym samym czasie, do tego kompilator, edytor etc. Jakbym coś takiego popełnił to pewnie wpadłbym w samozachwyt ;)

Offtop@batorystefan:
    No to możesz lecieć do sklepu, ale szykuj się na opróżnianie konta:

http://www.dell.com/content/products/productd...0?c=us&cs=19&l=en&s=dhs&~section=specs#tabtop

nie tylko 20, ale nawet 20,1cala i "lekko" niemobilny, ale jednak laptok w jakimś sensie. Jak masz nadmiar pieniędzy to też mi weź jedną sztukę :D
    Plaxsimo
    Poziom 13  
    Chylę czoło. Przed człowiekiem który to wykonał. Sam pomysł budzi uznanie. Dla zwykłego użytkownika może i jest nieprzydatny lecz dla osób zajmujących się programowaniem jak w sam raz.
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Hmm... Wyrazy szacunku. :) Zgadzam się z tym, że normalnie uznałbym to za nieprzydatne, ale jestem pewien, że osobna która o zbudowała znajdzie dla tego zastosowanie...
    Zastanawia mnie jedna sprawa. Czy na jednym z tanich mikrokontrolerów dałoby się zrobić coś w stylu "notatnika elektronicznego" - czyli nieco większy wyświetlacz graficzny i zapisywanie tekstu w pliku na jakimś nośniku. :)
    maciek37
    Poziom 11  
    Dziwny wynalazek, ale mnie się podoba być może kogoś czegoś nauczy.

Mało mobilny to mało powiedziane do tego notebooka z 20,1 cala wyświetlaczem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    WITEK1952
    Poziom 28  
    Witam.Panowie krytykanci mam coś dla was"krytyk i eunuch z jednej są parafii każdy wie jak a zaden nie potrafi.A teraz do twórcy laptopa.Zaimponowałeś mi z tym pisaniem programów.Dla mnie to czarna magia.Mam syna informatyka.Próbował mnie czegoś uczyć ale dał sobie spokój mimo,że jest raczej cierpliwym człowiekiem.Pozdrawiam i życzę sukcesów i wytrwałości.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mosfet
    Poziom 25  
    SUPER (!!!)

Wyprowadzić kilka portów.
    Dodać 2-3 przetworniki AC /CA
    8 wyjść przekaźnikowych i sterownik przemysłowy jak ta lala.

Gratuluję determinacji. Zawsze marzyłem o zbudowaniu palmtopa na '51 ale 'marzeniu' się skończyło.

ps: kiedy dorabiasz ochronę pamięci? :) To była zawsze pięta ahillesa wszystkich wynalazków jakie zna...jak jeden drugiem programowi się w zmienne wtarabaniał...

Dodano po 3 [minuty]:

ps2: koledzy krytycy... projekt jakieś 60dB ciekawszy niż kolejna kula plazmowa albo wzmacniacz na TDAXXXX
    Generic
    Poziom 12  
    batorystefan napisał:
    ktos.pl napisał:

Chylę czoła mistrzu:!: Pierwszy raz widze takie cacko w sklepie. Może i mało mobilne ale jak wygląda!!!!!!! Cud techniki i to za niewygórowaną cenę. W polsce za taką kase chyba sie nie kupi czegoś w podobnym stanie....

no.. juz mialem linkami rzucac o-)

jak mozna najpierw czlowiekowi zarzucic ze glupoty pieprzy zamiast sie najpeirw upewnic czy aby nie ma racji o-\
    ten z linka jak nie trudno przeczytac ma szerokosc niemal 48cm i wage przeszlo 8kg...
    to ma byc LAPTOP? wyobraza soebi ktos prace z tym na kolanach?
    nie mowiac o pracy na baterii ktora zapewnie nie przekraca 1.5h...
    cos podobnych gabarytow chyba jeszcze Acer wypuscil... a bedzie tego wiecej bo masa ludzi kupuje laptopa a pozniej i tak stawia go na biurku gdzie juz zostaje, ew rusza sie raz na miesiac...
    juz nie raz widzialem na jakims forum internetowym dysputy czy lepeij laptopa zostawiac otwartego czy zamyklac klape - czy aby zawiasy sie nie zuzyja o-|

w kazdym badz razie pozdrawiam wszytskich kupujacych laptopy do uzytku w formie desktop o-)
    mi z moim 13.3" i 2kg dobrze...
    Michał P.
    Poziom 10  
    Super sprzęt, tylko można by dodać wyprowadzenia na zasiacz z sieci. Ostatecznie zwiększyć wyświetlacz i dodać jakieś fajne efekty wizualne, np. Luxeony, czy niebieskie LEDy wokół wyświetlacza oraz w środku, aby ładnie oświetlały klawiaturę od wewnątrz :)
    mosfet
    Poziom 25  
    -> Generic w sumie to pojawiła się nowa klasa sprzętu.. tzw. "desktop replacement" czyli taki komputer stacjonarny łatwy do przenoszenia...no i z wbudowanym UPSem. Dla mnie wszystko co waży więcej niż 3kg i ma największy wymiar powyżej 30cm to już nie laptop. Choć poglądy są różne. Dla mojej dziewczyny wszystko większe od Latitude L400 już nie jest do zaakceptowania.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto