Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics - problem ze sterowaniem z pilota

rol6 29 Maj 2007 14:45 8762 23
  • #1 29 Maj 2007 14:45
    rol6
    Poziom 10  

Mam pewien problem ze sprzętem Technicsa.
    Posiadam amplituner SA-AX540, wzmacniacz SU-V500 i gramofon SL-QD33R.
    Litera „R” w symbolu gramofonu oraz inne oznaczenia na obudowie świadczą o tym, że może on być sterowany z pilota. Gramofon posiada wejście typu mały jack na sprzęt z sensorem IR.
    Nie posiadam niestety oryginalnego pilota do gramofonu.
    Wzmacniacz SU-V500 posiada taki sensor oraz wejście „remote control out” do sterowania innym sprzętem Technicsa.
    Moje pierwsze pytanie dotyczy kabla z wejściami mały jack. Czy powinny być to wtyki stereo czy mono, czy może jakiś inny kabel?
    Gdy podłączam kabel z wtykami stereo mogę sterować gramofonem przy pomocy jego „klawiatury”. Gdy podłączam kabel z wtykami stereo gramofon nie reaguje na żadne polecenia wydawane ręcznie. W każdym z podanych wyżej przypadków gramofon nie reaguje ani na polecenia wydawane z oryginalnego pilota Technicsa ani z pilota uniwersalnego Logitech Harmony 855, który według producenta powinien rozpoznawać wszystkie urządzenia hi-fi.:(
    Drugi problem dotyczy rozróżniania przez piloty sprzętu. Obojętnie jakiego pilota użyję (wzmacniacza, amplitunera, uniwersalnego) komendy wykonywane są zarówno przez amplituner jak i wzmacniacz.
    Jeżeli ktoś z kolegów ma jakieś sugestie dotyczące uruchomienia gramofonu pod pilota, lub rozróżniania sprzętu przez pilota proszę o radę.

0 23
  • #2 29 Maj 2007 22:11
    walgab
    Poziom 18  

Witam!
    ad.1 Popatrzyłem na schemat Technicsa SA-GX170 i wynika z niego, że wystarcza wtyk mono.
    ad.2 Jeżeli obok siebie stoją amplituner i wzmacniacz jednego producenta i kody sterujące tymi urządzeniami (przynajmniej te podstawowe - power, vol+, vol-) są takie same, to nie ma takiej możliwości, aby pilot był w stanie wysłać sygnał tylko do jednego urządzenia, a drugie nie zareagowało (chyba że zasłoni się w tym drugim fotodiodę :) ). Innymi słowy - producent nie przewidział, że ktoś będzie jednoczesnie używał wzmacniacza i amplitunera (nawiasem mówiąc ja też nie bardzo wiem, po co używać ich jednocześnie).

Pozdrawiam

0
  • #3 30 Maj 2007 08:51
    rol6
    Poziom 10  

Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie spodziewałem się dużej liczby postów, ponieważ zanim zadam pytanie na jakimkolwiek forum najpierw starannie przeszukuję sieć w celu uzyskania interesujących mnie informacji. Później dopiero odwołuję się do wiedzy osób dobrze zorientowanych w temacie.
    Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to faktycznie bardziej skłaniam się ku jackowi mono (po podłączeniu nie działa sterowanie ręczne), lecz dlaczego nie reaguje na pilota ani od wzmacniacza ani na Logitecha. :?
    Producent nie przewidział, że można jednocześnie używać wzmacniacza i amplitunera lecz to jest koniecznie, ponieważ amplituner nie ma wejścia "remote control out" i nie można w związku z tym podłączyć pod niego sterowania pilota na gramofon i nie można z pilota przełączyć na wejście phono. Przejrzałem całe i allegro i nie znalazłem amplitunera, który by spełniał wszystkie moje wymagania dotyczące funkcjonalności.
    Mój poczciwy SA-AX540 miedzy inymi posiada możliwość podpięcia pięciu kolumn + subwoofera, RDS i wiele innych funkcji. Nie ma wejścia "remote control out" i nie można z pilota przełączyć na wejście phono. Dlatego muszę korzystać z dodatkowego wzmacniacza.
    Szukałem amplitunera, który by posiadał wszystkie te funkcje, by jeden problem związany z rozróżnianiem sprzętu odpadł, lecz nie mogłem znaleźć amplitunera, który by posiadał wejście "remote contol out", możliwość podpięcia 5+1 kolumn i RDS. Najbliżej ideału był SA-GX390, lecz nie posiadał wyjścia na subwoofer i RDS-u.
    W każdym razie dziękuję za zaangażowanie i proszę o ewentualne dalsze sugestie.

Pozdrawiam

0
  • #4 30 Maj 2007 17:55
    djlj24
    Spec od car audio

Sprawa pilota od Technicsa wygląda w następujący sposób. Są zasadniczo dwie wersje sterowania: starsza do modeli sprzed 1992 rokiem i nowsza do modeli po 1992 roku. Ale jeżeli w obu urządzeniach jest czerwone gniazdo to da się połączyć nowe urządzenie ze starym i pilot działa. Kabel musi być zakończony z obu stron wtykiem mały jack mono, na stereo może nie chodzić (w urządzeniu odbiorczym przez wtyk jest zwierane złącze o obecności urządzenia nadającego). Aby pilot działał urządzenia muszą być jeszcze połączone kablem sygnałowym (tam zapina się jeszcze jedna masa).
    Jeżeli w jednym urządzeniu jest złącze czerwone a w drugim czarne nie ma możliwości sterowania ponieważ jest to trochę inny standard (czarne złącza są głównie w wersji USA lub też mini wieżach na rynek europejski).
    Jest jeszcze kilka wyjątków ale nie chcę powielać tego co przygotowuję do umieszczenia na swojej stronie w stosownym czasie.

0
  • #5 31 Maj 2007 10:23
    rol6
    Poziom 10  

Witam,

Cieszę się, że temat się rozwija. Jeszcze kilka dni i będzie gorący. :wink:
    Na poważnie to bardzo cenna sugestia. Gramofon posiada złącze remote koloru czarnego, wzmacniacz ma wejście remote koloru czerwonego. Czyli zgodnie z sugestiami muszę sprzedać wzmacniacz SU-V500 i zakupić straszy na przykład SU-X102.
    Jestem ciekawy, czy przy tej okazji nie będzie rozwiązany drugi problem rozróżniania sprzętu.
    Kody podczerwieni dla "starego" wzmacniacza mogą być inne niż dla nowego amplitunera.
    Bardzo dziękuję za wszystkie posty.

0
  • #6 02 Cze 2007 14:39
    djlj24
    Spec od car audio

Akurat sam system sterowania podczerwieną nie ma znaczenia odnośnie samego sygnału na wyjściu remote. Prosty przykład: wzmacniacz SU-V700MK2 sterowany nowym pilotem bez problemu steruje deckiem RS-TR355 ze starszej linii po połączeniu czerwonych złącz mini jack, ale także SA-GX100 sterowany starszym pilotem steruje tym samym deckiem za pomocą także czerwonego wyjścia mini jack.
    SU-X102 pochodzi od tzw. zestawu kompletnego czyli sam sygnał mimo właściwego koloru złącza może nie sterować gramofonem. Chyba, że masz wyraźnie napis przy którymś z wyjść REMOTE TO PHONO. Jest to trochę zakręcona sprawa, miałem kiedyś to obadać przy okazji gramofonu SL-BD20 (chyba BD 20 bo sobie taki stoi u mnie ale z niego wcale nie korzystam) - ma w każdym razie wejście czarne opisane REMOTE. Nawet mam pilota z funkcją start i stop do gramofonu (od zestawu z USA) tylko brak mi takiego amplitunera (z czego wiem nie było samych wzmacniaczy z pilotem do gramofonu), a sądząc po braku jakiejś zaawansowanej logiki w samym gramofonie (raczej procesora tam nie znalałem - przynajmniej bym go zauważył jak kiedyś rozebrałem ten gramofon) to będzie to bardzo prymitywne sterowanie.

0
  • #7 03 Cze 2007 13:19
    rol6
    Poziom 10  

Ale mnie kolego zmyliłeś swoim poprzednim postem. :wink:
    Jak poprzednio napisałeś, że kolor złącza ma znaczenie to zacząłem się rozglądać po rynku za wzmacniaczem z czarnym złączem "remote control". Technicsa SU-X102 podałem nieprzypadkowo, ponieważ najczęściej pojawiał się na Allegro. A teraz piszesz, że wcale nie musi działać. Oczywiście nie mam o to żadnych pretensji, jestem jedynie entuzjastą nie profesjonalistą więc każdą opinię biorę pod uwagę.
    Nie natrafiłem natomiast na żaden amplituner ani wzmacniacz z jednoznacznie określonym wejściem "remote to phono".
    Natrafiłem na dosyć ciekawy wzmacniacz SU-X920D mający czarne złącza remote. Wgrałem do pilota Logitech kody do sterowania tym wzmacniaczem i okazało się że przeglądając dostępne komendy ma wyświetlaczu pilota znalazłem komendy "Phono start" i "Phono stop". Nie mając jeszcze tego wzmacniacza nie mogę sprawdzić czy na pewno będą działały. W każdym razie sterowany on jest innnymi kodami niż bardziej współczesne Technicsy. Amplituner SA-AX540 reaguje tylko na jego komendy w zakresie włączenia i wyłączenia oraz regulacji głośności.
    Po otrzymaniu wzmacniacza uzupełnię temat o nowe spostrzeżenia. Być może będzie on wtedy użyteczny dla innych miłośników Technicsa.

Pozdrawiam

0
  • #8 03 Cze 2007 14:19
    djlj24
    Spec od car audio

Wczoraj sprawdziłem w katalogach i w europejskiej wersji jedynie właśnie w zestawach 902, 502, 102 i podobnych w pilocie znalazłem klawisze Phono Play i Stop. W pilotach od amplitunerów nie ma. A te wzmacniacze chodzą po czarnym złączu sterowania. U mnie w gramofonie (właściwy typ SL-L20 a nie jak podałem BD20) jest wejście Remote ale czarne. Podobnie sprawa wygląda ze sprzętem z USA - w pilocie mają sterowanie gramofonem ale tam wszystko jest po czarnych złączach (odbiornik pilota jest w tunerze a nie jak u nas we wzmacniaczu).
    Rozebrałem wczoraj gramofon i jest jednak procesor, do którego dochodzi także sygnał sterowania. Jakoś nie chciało mi się sprawdzać czy będzie sterował gramofonem amplituner z czerwonym złączem (kiedyś przy takiej próbie uwaliłem decka chociaż sam nie wiem jak do tego do końca doszło), teraz nie mam jak sprawdzić bo wyniosłem amplituner z domu a do nowszego sprzętu nie mam pilota z klawiszami obsługi gramofonu.
    Może więc działać z 102 (pilot od tego wzmacniacza ma też klawisze do gramofonu). Uwaga odnośnie opisu sygnału sterowania co i do czego odnosi się głównie do sprzętu na rynek USA. Tam jest opisane po kolei co gdzie i jak podłączać. Albo tam to ma znaczenie albo zrobili to z powodów prawnych (może dlatego bywa, że się sprzęt po takim podłączeniu psuje - u mnie deck przy takich zabawach stracił jeden port w procesorze).

0
  • #9 03 Cze 2007 19:38
    rol6
    Poziom 10  

Wiekie dzięki za super rzeczowe odpowiedzi.
    Ze swojej strony mogę dodać, że próbowałem już z czerwonym złączem w dwóch urządzeniach:
    - amplitunerze SA-GX390;
    - wzmacniaczu SU-V500
    i nie było żadnej reakcji na pilota.
    Przypomnę że gramofon SL-QD33R posiada czarne złącze remote.
    Po testach ze wzmacniaczem SU-X920D na pewno dam znać czy zakończyły się sukcesem.

Pozdrawiam

0
  • #10 04 Cze 2007 11:22
    djlj24
    Spec od car audio

I po testach z tym wzmacniaczem będzie klapa. Chyba, że masz tuner. Bo cały dowcip polega na tym, że w tunerze jest sensor podczerwieni, potem idzie sygnał do wzmacniacza na za pomocą szyny SYSTEM CONTROL a dopiero we wzmacniaczu jest wyjście CONTROL TURNTABLE (lub TO TURNABLE). Jednak dobrze mi się zdawało, że wyjście pod gramofon jest zupełnie inne. Jako dowód 2 fotki takich zestawów z tyłu.

0
  • #11 04 Cze 2007 12:03
    rol6
    Poziom 10  

Muszę przyznać, że nadajemy na podobnych falach. :D
    Nie mogąc doszukać się we wzmacniaczu sensora podczerwieni też zacząłem wgłębiać się w temat i odkryłem że niestety muszę mieć również tuner.
    Znalazłem takowy o symbolu ST-X302L. Tuner posiada oczywiście wyjście "system control out" w kolorze czarnym, ale również "remote out" w kolorze czerwonym.
    Dopiero po podłączeniu całego zestawu: tuner - wzmacniacz - gramofon mogę przeprowadzić testy.
    Również zamieszczam fotki tylnych paneli kojarzonego sprzętu.

Dziękuję i pozdrawiam

0
  • #13 04 Cze 2007 14:40
    rol6
    Poziom 10  

Ciekawy sprzęcik.
    Obecnie na prawdę można znaleźć dobry sprzęt w przystępnej cenie.
    Wracając do tematu, to mam nadzieję że moja kombinacja sprzętu zadziała. :wink:

0
  • #14 04 Cze 2007 17:41
    djlj24
    Spec od car audio

Ja sobie myślałem jak bym ten temat sam rozwiązał. Ponieważ mam gramofon z ramieniem liniowym SL-L20, to mam możliwość wyszukiwania (CUENING) na klawiszach. A z pilota jest tylko PLAY i STOP. Dlatego bym wziął mikrokontroler 89C2051 (moje ulubione "zwierzątko" testowe), do tego odbiornik podczerwieni (ładnie można w gramofonie zamontować pod ozdobą listwą z opisem) i napisał program co realizowałby następujące funkcje: play, stop, cuening (wtedy play i stop są także do przesuwania) a dodatkowo dodałbym coś w rodzaju skip - i skip + przesuwający igłę o określony czas (czyli po kolei byłoby CUENING, PLAY kilka sekund, CUENING). Sterowanie podłączyłbym do istniejących switchy (np. za pomocą kontaktronów, można trafić także małe przekaźniki sterowane bezpośrednio z portów procesora) i po zabawie. Program używający kodu RC-5 do sterowania można w Bascomie sklecić w kilka minut a zrobienie takiego urządzenia to mniej niż 20 zł (zależy od samych przekaźników).

0
  • #15 05 Cze 2007 08:28
    rol6
    Poziom 10  

Tutaj już wchodzimy niestety w tematy dla mnie obce.
    Moja znajomość przedmiotu kończy się niestety na komponowaniu wieży z istniejących "klocków" i dobieranie ich w taki sposób by w najlepszy sposób wykorzystać ich możliwości, oczywiście biorąc również pod uwagę nominalną cenę ( w znaczeniu PLN) tych zmian.
    Dostępność sprzętu uległa mocnej poprawie, co za tym idzie ceny stały się bardzo przystępne, jednocześnie istnieje rynek wtórny który pozwala na upłynnianie niepotrzebnych elementów i nie tracenie na tym finansowo.
    Przeprowadzanie zmian konstrukcyjnych to już wyższe wtajemniczenie.
    Niemniej jednak muszę przyznać, że zmiany zaproponowane przez kolegę djlj24 byłyby bardzo ciekawe i użyteczne.
    U mnie jeszcze jest funkcja repeat. :wink:

0
  • #16 05 Cze 2007 12:30
    djlj24
    Spec od car audio

Tak naprawdę nie są to aż takie trudne sprawy. Ja się bawiłem raczej z ciekawości http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/audio/techrc.htm
    bo posiadam kilka fajnych "klocków" Technicsa ale właśnie bez sterowania pilotem (między innymi SU-V90D i ST-G70). Jeżeli pójdzie się bardzo na skróty (tj. wykorzysta procedury do dostępnych pilotów np. RC-5 Philipsa) to sprawa staje się dosyć łatwa. Tylko, że ja chcę docelowo mieć wszystko sterowane w standardzie Technicsa a tu już trzeba pobawić się trochę na piechotę. Jednak jeżeli korzysta się z pilota SH-R500 (taki programowalny Technicsa) to sprawa kodów ma drugorzedne znaczenie.

0
  • #17 05 Cze 2007 14:04
    rol6
    Poziom 10  

Ale numer...:D
    Szczerze mówiąc Twój opis zainspirował mnie do poszukiwania sposobu by sterować gramofonem z pilota.
    Znalazłem go kiedyś w sieci, później nie mogłem już go znaleźć...
    Co do pilota SH-R500 to również miałem z nim do czynienia. Z programowaniem nie było problemu, gramofonu nie obsługiwał, dlaczego to już wiemy.
    Po za tym w instrukcji obsługi nie napisali, że obsługuje phono i jest dosyć duży i nieporęczny.
    Szczerze mówiąc dlatego wystawiłem go na sprzedaż.

0
  • #18 11 Cze 2007 12:07
    rol6
    Poziom 10  

Powiem krótko: Nie jest dobrze... :(
    Podłączyłem tuner ST-X302L do wzmacniacza SU-X920D i stwierdziłem, że nie można sterować wzmacniaczem z tego tunera.
    Podłączyłem przy pomocy kabla z końcówkami mały jack mono z obu stron. Sygnał wiadomo po chinchach.
    Ściągnąłem na pilota Logitech kody sterowania zarówno tunera i wzmacniacza - bez problemu je znalazł i zainstalował nie prosząc nawet o oryginalnego pilota.
    Efekt: Tunerem można sterować z pilota (wniosek - sensor podczerwieni działa), wzmacniacz natomiast nie reaguje na pilota, poza tym podłączenie małego jacka blokuje możliwość sterowania ręcznego w zakresie przełączania pomiędzy wejściami.

Nasuwają się trzy wnioski z czego pierwszy wydaje mi się najbardziej prawdopodobny:
    1. Tuner ST-X302L nie może sterować wzmacniaczem SU-X920D, ponieważ to jednak nie ta sama seria.
    2. Moj tuner ST-X302L ma uszkodzone wyjście CONTROL.
    3. Logitech nie znalazł właściwych dla wzmacniacza kodów podczerwieni.

Należałoby teraz poszukać tunera serii ST-X9... z wejściem mały jack na sterowanie wzmacniaczem, ale ... dam sobie chyba spokój ponieważ te tunery występują bardzo rzadko.
    W każdym razie teraz można skorzystać z moich doświadczeń oszczędzając sobie kłopotów i kasy. :wink:

0
  • #19 11 Cze 2007 13:32
    djlj24
    Spec od car audio

Połącz oba urządzenia kablem stereo i spróbuj ponownie. Może zadziałać - na schematach widać, że jest to trochę inaczej niż w przypadku czerwonych złącz sterowania. Odnośnie wzmacniacza z tej samej serii co tuner to musiałbym popatrzeć w katalogach co i jak ale to dopiero za kilka dni.

0
  • #20 11 Cze 2007 21:28
    rol6
    Poziom 10  

Niestety... :(
    Podłączyłem jacka stereo pod oba wejścia control i niestety brak reakcji wzmacniacza na pilota.
    Tuner natomiast reaguje rewelacyjnie.
    Może ma uszkodzone wyjście control?
    Poczekam mimo wszystko na dalsze wskazówki.

0
  • #21 18 Cze 2007 11:57
    djlj24
    Spec od car audio

Sprawdziłem w katalogach to tuner do wzmacniacza 920 wygląda tak samo jak 302, ale ma symbol 902 i ma wyjście cyfrowe. Może faktycznie ubite jest zabezpieczenie w wyjściu sterowania z tunera (dioda zenera 5,1V) - co by tyłumaczyło blokowanie obsługi wzmacniacza z klawiatury lokalnej. Trzebaby pomierzyć czy nie ma zwarcia na tym wyjściu w tunerze do masy.

0
  • #22 18 Cze 2007 12:15
    rol6
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Blokowanie klawiatury występuje tylko przy użyciu kabla jack mono.
    Za Twoją radą połączyłem tuner ze wzmacniaczem za pomocą kabla jack stereo i mogę bez problemu korzystać z klawiatury wzmacniacza tylko ...
    wzmacniacz nie reaguje na pilota.
    Znalazłem w Poznaniu gościa ze wzmacniaczem SU-X102 i oryginalnym pilotem. Spotkamy się sprawdzimy mój tuner i jeżeli zadziała to sprawdzimy również ewentualną możliwość sterowania gramofonem.
    Pozdrawiam

0
  • #23 02 Sie 2007 12:48
    rol6
    Poziom 10  

W zeszłym tygodniu odebrałem od drugiej naprawy mój tuner ST-X302L i ... niestety autoryzowany serwis Sony/Panasonic/itd... w moim mieście nie potrafi usunąć uszkodzenia twierdząc, że uszkodzony jest "procesor" i nie ma możliwości zamówienia takowego. :cry:
    W sumie nie ma problemu, ponieważ na Allegro nabyłem bliźniaczy tuner (co prawda w gorszym stanie wizualnym lecz wewnętrznie nieuszkodzony) i od jakiegoś czasu mam możliwość sterowania z pilota gramofonem, oczywiście w zakresie podstawowych funkcji włącz/wyłącz ale to wystarczy, ponieważ satysfakcja z doprowadzenia sprzętu do używalności w zakresie wszystkich funkcjonalności jest ogromna. :D
    Nie odzywałem się tak długo, ponieważ czekałem na wynik naprawy, a w zasadzie napraw.
    Po stwierdzeniu, że za pomocą tunera ST-X302L można przez wzmacniacz zarówno SU-X920D jak i SU-X102 sterować gramofonem z pilota, udałem się do autoryzowanego serwisu Panasonica. Dokładnie opisałem usterkę, dzięki wskazówkom kolegi djlj24 :please: nawet możliwe jej przyczyny podpowiadając diodę zenera jako możliwą uszkodzoną część.
    Już po tygodniu odebrałem "naprawiony" sprzęt, który jak się okazało po podpięciu do pozostałych elementów wieży nadal nie sterował pozostałymi segmentami. Co prawda dostałem uszkodzoną diodę zenera i jeszcze jedną część lecz efektów naprawy nie było. Zaniosłem więc sprzęt do powtórnej naprawy dodając tym razem również wzmacniacz by "specjaliści" mieli możliwość testowania połączeń w realu a nie tylko na miernikach. Dosyć szybko otrzymałem telefon, że nie ma takiej możliwości by tuner współpracował ze wzmacniaczem... :? natomiast z magnetofonem, który mają w serwisie współpracuje. W trakcie trwania rozmowy dowiedziałem się, że pracownicy serwisu łączyli czerwone wyjście jack w tunerze z czarnym we wzmacniaczu i im nie działało... i nawet doszli do wniosku, że nie ma prawa działać. Utwierdziłem ich w tym wniosku i poprosiłem by połączyli czarne wejścia jack w tunerze i we wzmacniaczu. Niestety takie połączenie nie zadziałało i nie dało się tego naprawić przez kolejny miesiąc z powodów które przytoczyłem powyżej.
    Po za tym okazało się, że serwis w ramach pierwszej naprawy wymienił części przy czerwonym wyjściu jack.
    Pewnie sam jestem sobie winien, ponieważ za bardzo uwierzyłem w magię słowa "autoryzowany" licząc na to że specjaliści w nim pracujący będą dysponowali schematami sprzętu i wiedzą, które pozwolą na wybranie właściwego wyjścia do naprawy przy dokładnym opisaniu usterki oraz określeniu, że zależy mi na sterowaniu wzmacniaczem, a nie urządzeniami dodatkowymi.

Reasumując temat:
    Technics umożliwia sterowanie niektórymi gramofonami przy pomocy pilota. Gramofony te mają w oznaczeniu literę R. Ja zetknąłem się z dwoma gramofonami: SL-J110R i SL-QD33R.
    Ponieważ gramofony nie posiadają sensora podczerwieni można nimi sterować przy pomocy zestawu tuner ST-X302L i wzmacniaczy SU-X920D lub SU-X102.
    Poszczególne elementy łączymy przy pomocy kabli mały jack stereo łącząc wyjścia jack koloru czarnego.
    Do sterowania potrzebny jest pilot oryginalny do tunera ST-X302L lub "lepszy" uniwersalny. Logitech Harmony 885 jak najbardziej się nadaje.

Na koniec chciałbym złożyć specjalne podziękowania koledze djlj24 za jego wsparcie, pomoc oraz cenne uwagi.
    Jesteś lepszy niż cały serwis Sony/Panasonic/itd... :wink:

0
  • #24 06 Sie 2007 14:23
    djlj24
    Spec od car audio

Gratuluję wytrwałości, zwłaszcza w konfrontacji z autoryzowanymi serwisami. Muszę sobie jeszcze raz cały wywód przeczytać na spokojnie aby upewnić się czy dobrze podejrzewałem, że czarne złącze podłączone do czarnego w sprawnym sprzęcie poprawnie działa. Jest to dla mnie o tyle ważne, że od pewnego czasu zbieram te dane do kupy aby zamieścić pełen opis u siebie na stronie. Co prawda pozostanie jeszcze do opanowania sprawa nietypowych wynalazków z tej firmy (np. zestaw 808) ale to już są raczej ciekawostki niż standard.

0