Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przetwornica do zasilania halogenów

29 May 2007 18:10 1352 2
  • Level 15  
    Witam!
    Problem dotyczy ogólnie tych wyjątkowo awaryjnych urządzeń. Otóż mam jeden taki układ wykonany na tranzystorach BUL38D. Tranzystory te są połączone równolegle, w dwie pary. Uszkodzeniu uległ jeden z tranzystorów, więc całą parę wymieniłem na 2SC4106. Obecnie, po kilku tygodniach pracy przetwornica znowu padła. Zanim wymienię wszystkie na MJE13009 mam jeszcze jedno pytanie: dlaczego te tranzystory są (we wszystkich tego typu przetwornicach, jakie widziałem) łączone równolegle z pominięciem rezystora emiterowego? Jak sądzę, jest to jedną z możliwych przyczyn padania tranzystorów. Inną przyczyną może być słaby kontakt z radiatorem. Czy myślę prawidłowo?
    --
    pozdr.
  • Level 37  
    Na szczegółowe pytania nie odpowiem. Z praktyki, na podstawie opinii
    specjalistów wiem, że tranzystory MJE... bardzo dobrze pracują na obciążenia
    indukcyjne. Sam zamieniłem BD641 na MJE w świetlówce 12 V, i jest OK.
  • Level 15  
    Witam,
    Mam w układzie przetwornicy, w funkcji klucza, równolegle 2xBUL38D. Czy zamiast dwóch tych tranzystorów mogę bez problemu zastosować jeden tranzystor MJE13009? BUL38D ma zintegrowaną antyrównolegle z C-E diodę, więc podobnie podłączyłbym do C-E MJE13009 diodę np. BA159.
    --
    THX za odp.
    pozdr.