Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automat spawalniczy OZAS TEP-401 nie spawa

Bulik 29 May 2007 22:48 9138 20
Tespol
 • #1
  Bulik
  Level 13  
  Witam.
  Nie mogę znaleźć usterki. Po załączeniu spawania napięcie na wyjściu jest prawidłowe natomiast nie ma prądu spawania. Po dotknięciu do masy jest tylko małe iskrzenie i na tym koniec. Mam jeszcze inną spawarkę tej samej firmy lecz mniejszej mocy (250) . Ma taką samą elektronikę lecz różni się tylko tym że ma podajnik w sobie no i oczywiście mniejszej mocy podzespoły. W niej jest mały prąd spawania ale coś tam smarka. Po podmianie płytek zachowuje się tak samo. Więc płytki są chyba sprawne. Co może być przyczyną tych usterek bo już chyba wszystko sprawdzałem i wygląda OK.
  Proszę o jakieś sugestie.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • Tespol
 • #3
  Bulik
  Level 13  
  Witam Kluczbork
  Koło nich to jest tylko dioda (sprawna). Jak zbudować mostek do pomiaru tyrystorów z takim prądem. Nie bardzo można znaleść na necie coś wiarygodnego bo wiele schematów się znacznie różni. Elektronikę na płytkach sprawdziłem (scalaki 741, 7400 i inne półprzewodniki oraz inne znaczące sprawy) Na płytce nr 1 generator działa, zasilacz 5V ma 4,6V ale chyba to nie przeszkadza, zasilacz symetryczny ma na wyjściu +13,8 i -13,8 V więc ok. Nie mogę dokładnie sprawdzić części regulacji napięcia bo jest na wzmacniaczach operac. a mój tester pokazuje że są sprawne (ale czy na pewno?)
 • #4
  PIXOSTAT
  Level 24  
  W linkach powyżej masz podany układ do sprawdzania tyrystorów...
 • #5
  Bulik
  Level 13  
  Schemat mam. I wydawało mi się że to pestka ale się myliłem. Linki naświetliły mi problem. Wielkie dzieki za pomoc. Jesze jedno pytanko. W tej mniejszej (Tyros-250) jak zamieniłem fazy na styczniku to nie było prądu spawania, natomiast właściciel mówił że podłączaj do innego gniazda z odwrotnym kierunkiem wirowania i też spawała (jak była 100% sprawna). Czy są czułe na kierunek wirowania faz ?
 • #6
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Raczej nie:D ale, w moim automacie DDR-owym jest czujnik pracy wentylatora, jak obrócisz fazy, wentylator kręci w drugą stronę i nie dmucha na klapkę z krańcówką, a ta nie pozwala na załączenie reszty - świeci a nie działa - cała filozofia. Czy tak jest w Twoim Tyrosie - nie wiem :sm7: nie rozbierałem takiego jeszcze...:D
 • #7
  Bulik
  Level 13  
  Wielkie dzięki.Mam nadzeiję że te informacje przyniosą jutro skutek. :D
 • #8
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Myślałem nad tym Tyrosem - jeżeli synchronizacja jest brana przed stycznikiem (a raczej tak) a trafo po styczniki (też raczej tak:D) to zamieniając kabelki na styczniku kaszani się całą synchronizację a wtedy prądy wyjściowy diabli wzięli :D. Natomiast zamiana kierunku faz na zasilaniu nie ma w takim przypadku znaczenia - synchro jest OK - chyba że znów mamy DDR jak mój:D
 • #9
  Bulik
  Level 13  
  Witam ponownie
  Mam nadal problem z TYROSEM. Po wymianie stycznika mocy nastąpił problem z regulacją prądu. Myślałem że zamieniono synchronizacje. Zmieniłem już wszystkie kombinacje i jest różnie ale nadal na niższym zaktesie jest większy prąd spawania niż na wyższym (powinno być odwrotnie) i brak reakcji na potencjometr.Napięcie sterowania pracuje poprawnie tj. w czasie regulacji w górę rośnie od 0,8 do 3,3V a na wyjściu ma cały czas 35V bez obciążenia a w czasie spawania ok 30V a przecież to maksymalny zakres. Tyrystory są sprawne (w czasie pomiaru wszystkie pokazują zbliżone wyniki) . Czy jest możliwe że ktoś zamienił płytki tyrystorów a to ma wpływ na taką pracę? Pilnie proszę o jakieś informacje.
 • #10
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Daj sztuczne obciążenie , np grzałkę ze 2 kW, i podłącz oscyloskop - wtedy będziesz widział czy tyrystory są prawidłowo sterowane.
 • #11
  Bulik
  Level 13  
  Jeszcze jedno spostrzeżenie. Jak połączyłem wszystko zgodnie ze schematem to chyba bierze duży prąd bo mi prawie natychmiast wywala S193 B20 (a nastawa prądu jest na minimum) a jak zmieniam synchronizacje to na jednej jest iskrzenie jak z baterii a na innych spawa ale problem z regulacją. Co do grzałki to nie mam pod ręką. Może jakiś inny sposób? Jak sfazować tyrystory mając oscyloskop 1-no kanałowy? (staroć jeszcze prod.ZSRR ale sprawny ma knanał X i Y)
 • #12
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Napisałem Ci dokładnie jak masz to zrobić!
 • #13
  Bulik
  Level 13  
  Zrobiłem jak pisałeś. Napięcie nadal jest maksymalne. Jak powinien wyglądać przebieg?. Czy mają to być same góry sinusoidy, czy coś w rodzaju trójkątów( czytałem o fazowaniu mostka i tam właśnie tak było). Fazy ustawiłem tak że odczyt jest bez zakłueń i wszystkie okresy równe ale czy nie powinno być już na tym poziomie regulacji napięcia( mam cały czas maksymalne 35V), czy ono się dopiero obniży przy załączeniu łuku? Po zmianie płytek na inny komplet jest to samo(ale nie wiem czy są sprawne).
 • Helpful post
  #14
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przy regulacji przebieg musi zmieniać kształt.
 • #15
  Bulik
  Level 13  
  Witam
  TYROS odpalił ale dopiero jak mu podłączyłem małą opornice ~3om pojawiły się inne przebiegi i na tej podstawie można było dokonać regulacji. Teraz został TEP do zrobienia ale mam już większy zasób wiedzy więc chyba nie będzie aż takich problemów.
 • #16
  kruklife
  Level 13  
  Podłącze sie pod temat żeby nowego nie zakładać...

  mam pytanko jaka jest wartość napięcia na wyjściu mostka diodowego pomocniczego ( na diodach 10A ) oraz międzyfazowego na zasilaniu tego mostka w migomacie TEP 401 ?

  Może ma ktoś albo naprawia i mogłby mi zmierzyć? bardzo prosze.
 • #17
  jozek_d
  Level 17  
  Poco ci te napięcia. Napisz lepiej jaki masz problem.
  Napięcia między fazowe na zasilaniu mostka muszą być przede wszystkim równe. Zresztą spawarka będzie spawać nawet bez tego mostka, tylko trochę gorzej .
 • #18
  kruklife
  Level 13  
  no własnie chodzi żeby lepiej spawała i chce zamotać ten mostek...
  transformator główny mam z tyrosa 250, tam nie ma odczepów na wtórnym tak jak to ma miejsce w TEP 401 znam wartości rezystorów włączonych za mostkiem i znając napięcia obliczę sobie jaki jest prąd w TEP,
  dalej znając jaki jest prąd w TEP taki przyjmę w tyrosie oraz wiedząc jakie jest napięcie w moim tyrosie ( międzyfazowe 28V) dobiorę opory. Mostek w tyrosie podepnę bezpośrednio do trafo głównego
 • #19
  jozek_d
  Level 17  
  Oto schemat Tyrosa-251.
  Jest to nowsza wersja Tyrosa-250 właśnie już z mostkiem pomocniczym i rezystorami. Układ rezystorów jest nieco inny niż w TEP-401 dobrany do taj spawarki. Są tam zastosowane cztery rezystory 4,7om / 50W , po dwa równolegle.
  Ważne by były zamontowane tak żeby wentylator dmuchał bezpośrednio na nie, w przeciwnym wypadku się spalą.
  Jeśli jesteś zainteresowany to mam takie rezystory na zbyciu i mogę je dla ciebie wystawić na Allegro.
 • #20
  kruklife
  Level 13  
  Wielkie dzięki
  byłbym zainteresowany tymi rezystorami, a jaka by cena była? a masz może dławik od tyrosa 250 albo 251 albo z Tep 401 poszukuje go usilnie..
  ze schematu wynika ze dławik tyrosa 251 ma odczep a 250 go nie ma..
  w sumie z odczepem lepiej można regulować indukcyjność....