Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALAN 555 PISZCZĄCA HERCMIARA, (Pomocy!!!)

jupibielawa 30 Maj 2007 09:21 2441 12
  • #1 30 Maj 2007 09:21
    jupibielawa
    Poziom 9  

Witam, mam alana 555 pracuje wyśmienicie, ale jak większość tych radii ma pewną wade. Po włączeniu radia hercmiara pracując oddaje dźwięk w postaci piszczenia który przenosi się na głośnik radia, oczywiscie przy załączeniu ptt przydźwięk zanika, po odpięciu głośnika jak i po odłączeniu hecmiary w środku radia też nie słychać piszczenia, nie jest to głośnie piszczenie ale mimo wszystko denerwuje. (mam dwa alany 555 i w obu mam ten sam problem tyle ze w jednym znacznie ciszej piszczy)
    Jeżeli ktoś z fachowców wie jak zlikwidować ten problem (to piszczenie) to prosze piszcie

Post był raportowany.
    (Pomocy!!!) – ozdobnik ? -->REGULAMIN pkt 11.
    Nie używaj dużych liter w tytule -->REGULAMIN pkt 10.9.
    Popraw interpunkcję -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Maj 2007 10:26
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Odłączać jak jest niepotrzebna, wymienić na LCD.
    Piszczało tez w Pluto ale on na szczęście miał wyłącznik odczytu, ja mam podobny problem ze sterownikiem rotora.
    Michał

0
  • #3 30 Maj 2007 10:51
    jupibielawa
    Poziom 9  

Alan 555 bez hercmiary to nie alan, odłączać nie będe. Wiem że jest jakiś sposób żeby to piszczenie zlikwidować, bo obiło mi się o uszy ze to jest banalnie proste tylko jak to zrobić hmmm.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 30 Maj 2007 11:02
    medicb
    Poziom 28  

Odfiltruj dobrze zasilanie hercmiarki to piszczenie jest pewnie od multipleksowania wyświtlacza. Dodaj po stosownym elektrolicie, dławiczku i ew puść zasilanie przez diodkę prostowniczą :) może się uda.

0
  • #5 30 Maj 2007 12:57
    sq6ade
    Poziom 40  

Piski mogą pochodzić nie tylko od wyświetlacza ale też od układów licznikowych w hercmiarce. Najlepiej zrobić test i odłączyć elektrody COMMON wyświetlacza i odsłuchać.

0
  • #6 30 Maj 2007 13:42
    jupibielawa
    Poziom 9  

Witam, probowalem wyfiltrować zasilanie ale niestety nic z tego....

0
  • #7 30 Maj 2007 13:50
    SP5IT

Wyłączyć, albo zmienić na LCD.
    Michał

0
  • #8 05 Cze 2007 12:59
    teratron
    Poziom 13  

nic w sumie nie zrobisz poza dolutowaniem kondensatora 4,7 nF na wejście i wyjście wzmaka m.cz. do masy lub\i zaekranowaniu hertzmiarki U mnie znacznie piszczenie zmalało a dla świętego spokoju podłączam słuchawki lub zewnętrzny głośnik i jest cacy

0
  • #9 05 Cze 2007 18:10
    SP5ANJ

sq6ade

Cytat:
    Piski mogą pochodzić nie tylko od wyświetlacza ale też od układów licznikowych w hercmiarce...

Też tak uważam. W 90% sygnał bramkowania na wejściu czestościomiarki wychodzi z niej do generatora syntezy i powoduje mieszanie sygnału syntezy z sygnałem bramkowania. W efekcie tego sygnał jest "zabrudzony" co słychać w całej części odbiorczej od pierwszego mieszacza RX-a aż po m.cz. .

teratron
    Myslę , że kondensatory 4n7 na wejście toru m.cz. odbiornika to nic innego jak zawężanie pasma m.cz. co nie eliminuje tych "zaklóceń" w części RX-a.

jupibielawa
    Jedynym wyjście (chyba) jest wymiana czestotliwościomierza na inny, tj. inny sposób pomiaru. Np. procesorowe są lepsze pod tym względem zakłóceń. I oczywiście najlepiej jest mieć odczyt na LCD (prawie wogóle nie zakłóca).

Pozdrawiam.

0
  • #10 05 Cze 2007 19:13
    zwirek1
    Poziom 29  

witam
    można spróbować sprzęgnąć w inny sposób częstościomierz np.za pomocą ceweczki jako sondy albo dobrać krytyczną wartość kondensatora separującego w miarce aby pomiar był jeszcze możliwy
    ale hi fi to i tak z tego nie zrobisz :D
    pzdr

0
  • #11 06 Cze 2007 22:49
    sq6ade
    Poziom 40  

radiosystem napisał:
    W 90% sygnał bramkowania na wejściu czestościomiarki wychodzi z niej do generatora syntezy i powoduje mieszanie sygnału syntezy z sygnałem bramkowania.

Sygnał bramkowania ma przebieg prostokątny i jego częstotliwość wynosi w zależności od czasu bramkowania w dużym przybliżeniu od 1Hz do 10Hz
    (dla typowych skal cyfrowych do urządzeń RX) a wypełnienie jest zbliżone do 50% więc taki sygnał nie śmieci wogóle.....
    Popalić dają liczniki wejściowe i generatora wzorca.

0
  • #12 12 Lis 2007 18:41
    teratron
    Poziom 13  

Witam już pół roku mecze sie z tym problemem i nic jedyne skuteczne rozwiązanie to zewnętrzny głośnik 16Ohm lub słuchawki

0
  • #13 16 Lis 2007 11:18
    teratron
    Poziom 13  

dławik szeregowo z glośnikiem i problem rozwiązany wartość należy dobrać eksperymentalnie ja użyłem uzwojenia z transformatorka głośnikowego (jakiś taki malutki) i jest cacy

0