Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALAN 555 PISZCZĄCA HERCMIARA, (Pomocy!!!)

30 Maj 2007 09:21 2519 12
 • Poziom 10  
  Witam, mam alana 555 pracuje wyśmienicie, ale jak większość tych radii ma pewną wade. Po włączeniu radia hercmiara pracując oddaje dźwięk w postaci piszczenia który przenosi się na głośnik radia, oczywiscie przy załączeniu ptt przydźwięk zanika, po odpięciu głośnika jak i po odłączeniu hecmiary w środku radia też nie słychać piszczenia, nie jest to głośnie piszczenie ale mimo wszystko denerwuje. (mam dwa alany 555 i w obu mam ten sam problem tyle ze w jednym znacznie ciszej piszczy)
  Jeżeli ktoś z fachowców wie jak zlikwidować ten problem (to piszczenie) to prosze piszcie

  Post był raportowany.
  (Pomocy!!!) – ozdobnik ? -->REGULAMIN pkt 11.
  Nie używaj dużych liter w tytule -->REGULAMIN pkt 10.9.
  Popraw interpunkcję -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Odłączać jak jest niepotrzebna, wymienić na LCD.
  Piszczało tez w Pluto ale on na szczęście miał wyłącznik odczytu, ja mam podobny problem ze sterownikiem rotora.
  Michał
 • Poziom 10  
  Alan 555 bez hercmiary to nie alan, odłączać nie będe. Wiem że jest jakiś sposób żeby to piszczenie zlikwidować, bo obiło mi się o uszy ze to jest banalnie proste tylko jak to zrobić hmmm.
 • Poziom 28  
  Odfiltruj dobrze zasilanie hercmiarki to piszczenie jest pewnie od multipleksowania wyświtlacza. Dodaj po stosownym elektrolicie, dławiczku i ew puść zasilanie przez diodkę prostowniczą :) może się uda.
 • Poziom 40  
  Piski mogą pochodzić nie tylko od wyświetlacza ale też od układów licznikowych w hercmiarce. Najlepiej zrobić test i odłączyć elektrody COMMON wyświetlacza i odsłuchać.
 • Poziom 10  
  Witam, probowalem wyfiltrować zasilanie ale niestety nic z tego....
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wyłączyć, albo zmienić na LCD.
  Michał
 • Poziom 13  
  nic w sumie nie zrobisz poza dolutowaniem kondensatora 4,7 nF na wejście i wyjście wzmaka m.cz. do masy lub\i zaekranowaniu hertzmiarki U mnie znacznie piszczenie zmalało a dla świętego spokoju podłączam słuchawki lub zewnętrzny głośnik i jest cacy
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  sq6ade
  Cytat:
  Piski mogą pochodzić nie tylko od wyświetlacza ale też od układów licznikowych w hercmiarce...

  Też tak uważam. W 90% sygnał bramkowania na wejściu czestościomiarki wychodzi z niej do generatora syntezy i powoduje mieszanie sygnału syntezy z sygnałem bramkowania. W efekcie tego sygnał jest "zabrudzony" co słychać w całej części odbiorczej od pierwszego mieszacza RX-a aż po m.cz. .

  teratron
  Myslę , że kondensatory 4n7 na wejście toru m.cz. odbiornika to nic innego jak zawężanie pasma m.cz. co nie eliminuje tych "zaklóceń" w części RX-a.

  jupibielawa
  Jedynym wyjście (chyba) jest wymiana czestotliwościomierza na inny, tj. inny sposób pomiaru. Np. procesorowe są lepsze pod tym względem zakłóceń. I oczywiście najlepiej jest mieć odczyt na LCD (prawie wogóle nie zakłóca).

  Pozdrawiam.
 • Poziom 30  
  witam
  można spróbować sprzęgnąć w inny sposób częstościomierz np.za pomocą ceweczki jako sondy albo dobrać krytyczną wartość kondensatora separującego w miarce aby pomiar był jeszcze możliwy
  ale hi fi to i tak z tego nie zrobisz :D
  pzdr
 • Poziom 40  
  radiosystem napisał:
  W 90% sygnał bramkowania na wejściu czestościomiarki wychodzi z niej do generatora syntezy i powoduje mieszanie sygnału syntezy z sygnałem bramkowania.

  Sygnał bramkowania ma przebieg prostokątny i jego częstotliwość wynosi w zależności od czasu bramkowania w dużym przybliżeniu od 1Hz do 10Hz
  (dla typowych skal cyfrowych do urządzeń RX) a wypełnienie jest zbliżone do 50% więc taki sygnał nie śmieci wogóle.....
  Popalić dają liczniki wejściowe i generatora wzorca.
 • Poziom 13  
  Witam już pół roku mecze sie z tym problemem i nic jedyne skuteczne rozwiązanie to zewnętrzny głośnik 16Ohm lub słuchawki
 • Poziom 13  
  dławik szeregowo z glośnikiem i problem rozwiązany wartość należy dobrać eksperymentalnie ja użyłem uzwojenia z transformatorka głośnikowego (jakiś taki malutki) i jest cacy