Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do silników krokowych

HouseDeeJay 30 Maj 2007 15:51 5405 16
  • #1 30 Maj 2007 15:51
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Witam. Poszukuję sterownika , który by poprzez dźwięk sterował silnikiem krokowym.
    Chodzi mi o to ,żeby sterownik ten sterował silnikiem takim jak były w drukarkach igłowych. Jedno uderzenie basu powoduje krok w prawo ,a drugie w lewo....

Jest to wogóle wykonalne ? :|

Z góry dzięki.
    Pzdr. 4 all

0 16
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 30 Maj 2007 15:57
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Układ można wykonać na mikrokontrolerze + jakiś fabryczny sterownik silnika krokowego. Osobiście nie spotkałem się z czymś takim ale pewnie ktoś z forumowiczów robił podobna rzecz.
    Na dole masz link do tematu znajdziesz tam sterowniki do silników unipolarnych i bipolarnych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=749831&highlight=
    Pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 30 Maj 2007 16:00
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

A Czy można zastosować zwykły silnik i układ który by zmieniał polaryzacje ? , co spowodowało by obrót w drugą strone...

0
  • #4 30 Maj 2007 16:05
    adamowicz
    Poziom 21  

Tak. To też jakieś rozwiązanie tylko,że silnik będzie narażony na duże przeciążenia. Krokowe silniki sa do tego przystosowane.
    Pozdrawiam

0
  • #5 30 Maj 2007 16:34
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Chyba nici z mojego pomysłu :cry: Jak narazie z mikrokontrolerami jestem na bakier :| Jestem zielony...
    A Jak działają światła dyskotekowe ? Przecież tam żarowki są umieszczone na silnikach krokowych...i jest taki smieszny moduł który steruje poprzez dźwięk...

0
  • #7 30 Maj 2007 21:07
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Nic nie ma co by mi pomogło...:cry: Może będzie łatwiej jak powiem do czego to ma służyć.
    Silnik ma obracać lusterko w skanerze. Chcę zrobić mały skaner laserowy.

0
  • #8 01 Cze 2007 23:02
    adamowicz
    Poziom 21  

Wygląda na to,że realizacja Twojego pomysłu jest możlwa na silniku krokowym unipolarnym. To rozwiązanie najtańsze i chyba do realizacji przez Ciebie. Wystawie schemat takiego układu jak narysuję w niedzielę.
    Pozdrawiam

0
  • #9 05 Cze 2007 20:31
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam ponownie.
    Uporałem się ze schematem. Częściowo napisałem też soft na '51. Ciekawe jak będzie działał w praktyce.

0
  • #10 06 Cze 2007 07:10
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

No i tego właśnie się bałem Mikrokontrolery :cry: Złożyć płytke złoże ,ale nic nie zaprogramuje :cry:

0
  • #12 06 Cze 2007 16:21
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Szukam sterownika w rytm muzyki . Takiego jak jest np. w "Sunrise" (Derby) :|

0
  • #13 06 Cze 2007 21:50
    adamowicz
    Poziom 21  

Z zaprogramowaniem nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy dosłownie wtyczka do portu drukarki i kawałek kabla . Atmel produkuje układy serii At89SXX51. Składasz układ i programujesz mikrokontroler na płytce drukowanej. Jeżali chodzi o soft to jak napiszę w ciągu kilku dni wystawię na forum. Tak myślę o możliwości prostej zmiany sekwencji ruchów silnika krokowego lub losowego ich wyboru. Masz może jakieś swoje przemyślenia?

0
  • #14 06 Cze 2007 23:09
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Czarno widze moją prace z mikrokontrolerami :| Szukam sterownika który będzie sterował silnikiem nawet nie koniecznie krokowym ,ale poprzez dźwięk. Jedno uderzenie basu - obrót w lewo , drugie uderzenie basu - obrót w prawo. Myślałem nad układem ktory będzie poprostu odwracal faze silnika ,ale ja zrobić żeby czynnikiem przełaczającym był dźwięk . No i druga sprawa...jak długo taki silniczek by pożył...:|

Właśnie rozebrałem drukarke.Mam dwa silniczki krokowe i tą cała elektronike...sprawną. Czy ta płytka sie może przydać ?

0
  • #15 21 Lut 2008 06:42
    hatkey
    Poziom 16  

Jestem w podobnej sytuacji ponieważ jestem w trakcie budowy skanera, teraz zastanawiam się nad sterowaniem. Chciał bym aby jeden silnik obracał sie w zakresie 90° a drugi umieszczony na nim do którego zamontowane jest lusterko o 180° jestem w stanie zmontować mikro kontroler ale nie wiem jak go zaprogramować jak podłączyć go do komputera, prosił bym o szczegółowe instrukcje. Z napisaniem programu też mógł by być problem ale myślę że znajdę tu pomoc. Poruszanie się silników nie musi być w rytm muzyki, wystarczy jak będą to na początek losowe ruchy. Niedługo dołączę zdjęcia mojej konstrukcji aby uprościć o jaki efekt mi chodzi.

0
  • #16 21 Lut 2008 07:54
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Jeżeli chodzi o zmianę kierunku obrotów (po jednym kroku) to można (bez mikroprocesora) wykorzystać np przerzutnik, na którego "wejście CLK" będzie podawany sygnał z filtra (przez np tranzystor), coś jak 1 filtr iluminofonii. Jak znajdę chwilę to rozrysuję dokładny schemat. Jako ograniczenie ruchu (o pewien kąt) można zastosować np krańcówki, optoczujnik, magnesy itp.

0
  • #17 21 Lut 2008 23:22
    hatkey
    Poziom 16  

Jak pisałem wcześniej tu są zdjęcia tego co do tej pory zrobiłem.

Zależy mi na tym aby większy silnik obracał sie między ogranicznikami z trybików, a mniejszy żeby obracał się o 180° raz wprawo raz w lewo, i np co drugi obrót wykonywany jest krokowo np co 1° żeby uzyskać efekt skanowania. Proszę o pomoc i propozycje jak wykonać sterowanie, mogły by być to ruchy losowe, ale jeszcze leszy był by efekt poruszania sie w rytm muzyki.

0