Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama wjazdowa - przeróbka na sterowanie pilotem

31 Maj 2007 10:43 2336 6
  • Poziom 2  
    Witam. Posiadam brame wjazdową zasuwaną ,zasilaną silnikiem trójfazowym .Elektryka prosta na dwóch stycznikach +wyłączniki krańcowe.
    I tu mam pytanie czy taki zestaw da sie przerobić na sterowanie z pilota co byłoby potrzebne i z jakimi kosztami to by sie wiązało.
    Bogdan
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    przerobic sie na pewno da :)

jesli mozesz napisz cos dokaldniej o tym ukaldnie przekaznikow jesli mozesz rozrysuj polaczenia i napisz jakimi funduszami dysponujesz
    i jaka jest twoja wiedza z zakresu elektroniki a napewno cos wymyslimy :)
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    Da się. Jeśli sterowanie bramy masz np. na dwóch przyciskach chwilowych to wystarczy dwukanałowa radiolinia np. Elmes DW200H (200m, 2 kanały - otwieranie zamykanie, ~100PLN netto +zasilacz, do pomieszczeń suchych). Jeśli masz inne sterowanie - napisz, coś się dobierze.

pozdrawiam - Maciej
  • Poziom 2  
    brama jest sterowana
    silnik 3 fazowy
    dwa styczniki (prawo -lewo)
    2 wyłączniki krańcowe
    i dwa przyciski zamykanie - otwieranie (wciśniecie dwóch razem powoduje zatrzymanie bramy)
    Jeżeli trzeba to moge wyrysować schemat
    Zastanawiałem sie nad sterownikami dwukanałowymi czy one będą współpracować z silnikiem 3-fazowym- jak tu sprawa wygląda. Sterowniki są zasilane 12-24 V to nie proplem zasilanie wezme z domofonu, ale w opisach sterowników jakie widzałem na allegro pisało ,współpracują z urządzeniami zasilanymi na 230V a 3-fazowe da sie podpiąć ?
  • Poziom 41  
    Ta radiolinia ma na wyjściu każdego kanału przekaźnik, więc można ją podpiąć równolegle do przycisków otwierania/zamykania, można ją zaprogramować na tryb monostabilny (przekaźnik działa tak długo, jak długo wciśnięty jest przycisk), bądź bistabilny (na zaprogramowany czas działania). W trybie monostabilnym awaryjne zatrzymanie (dwa przyciski razem) też zadziała.
    A te "allegropochodne" sterowniki są specjalizowane do bram, gdzie (standartowo) jest silnik jednofazowy.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedz myśle że to by było dobre rozwiązanie taki sterownik dla tego układu. Mam jeszcze jedno pytanie jeżeli tym sterownikem zaprogramował bym na tryb bistabilny(określony czas ) to czy wyłączniki krańcowe spełniały by swoją funkcje w układzie?
  • Poziom 41  
    Przypuszczam, że tak, ale musisz sprawdzić sam na sterowaniu swoją bramą (nie wiem w szczegółach, jak masz rozwiązane sterowanie). Wciśnij któryś z przycisków i trzymaj, aż brama otworzy/zamknie się do końca: jeśli stanie to jest OK, jeśli nie - trzeba będzie trochę przerobić STOP-y.

PS. Jeszcze jedna uwaga - ta radiolinia to oczywiście przykład - ona powinna być zainstalowana w pomieszczeniu ze względu na brak zabezpieczenia przed wilgocią, na zakres temperatur pracy itp. Oczywiście są też takie, które można bezpośrednio zainstalować pod gołym niebem - są one adekwatnie droższe, ale nie przesadnie. Zresztą taką też można zawiesić w hermetycznej skrzynce i dołożyć malutki termostat np. do podgrzewania kamer CCTV.

pozdrawiam - Maciej