Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MZ TS 250 prądnica , jak sprawdzić czy prądnica jest sprawna

Seraphim 31 Maj 2007 11:17 6505 4
  • #1 31 Maj 2007 11:17
    Seraphim
    Poziom 9  

Właśnie, jak sprawdzić czy prądnica jest sprawna, ale co trudniejsze, jak nie jest na motorze. Otóż wybieram sie na moto weteran bazar by poszukać takowej prądnicy ale skąd wiem czy nie będzie miała spalonego wirnika, bo przeważnie nie widać spalenia, a teraz te części się cenią, więc nie chciałbym paredziesiąt złotych wywalić na marne.

• #2 03 Sie 2007 21:59
    lukaszzk
    Poziom 13  

Witam

Na bazarze bez jakichkolwiek narządzi będzie Ci bardzo trudno ocenić czy prądnica jest sprawna. Powinieneś posiadać ze sobą przynajmniej miernik uniwersalny i wtedy możesz sprawdzić uzwojenie wzbudzenia (jest to uzwojenie przykręcone do stojana, czyli obudowy zewnętrznej, jeden koniec powinien być odizolowany od obudowy a drugi połączony z masą). Drugi krok jaki należy wykonać to sprawdzić przejście pomiędzy, obudową prądnicy a wyprowadzeniem ze szczotko trzymacza (to wyjście także jest odizolowane od obudowy).

Istnieje jeszcze inny chłopski sposób sprawdzenia prądnicy ale powinieneś wtedy mieć akumulator 12V i robisz tak minus podłączasz do wyprowadzenia ze szczotko trzymacza, i teraz najważniejsze plus podłączasz do wyprowadzenia izolowanego uzwojenia wzbudzenia i po chwili do obudowy prądnicy, wtedy prądnica powinna się zacząć się obracać i obroty z biegiem czasu powinny malec (próby nie należy wykonywać dłużej niż 30s).

Nie znam dokładnej budowy prądnicy od motoru ale sposoby opisane powyżej można stosować do sprawdzania prądnic od samochodów, czy ciągników rolniczych (i być może motorów, ale nie jestem pewien na 100%).

• #3 02 Wrz 2007 11:06
    kaczor-pl
    Poziom 10  

siema.wie ktos moze jak sprawdzic czy jest dobry woirnik albo stojan w etz 250 12V.mam miernik.sprawdzalem miernikiem czy jest napiecie na szczotkach i nie ma i nie wiem czy ma byc czy nie.

• #4 02 Wrz 2007 15:15
    manieek
    Poziom 13  

na początek sprawdź czy wirnik (jeden z końców) nie ma zwarcia do masi i czy jest ciągłość uzwojenia, to samo zrób w przypadku stojana, sprawdź ciągłość pomiędzy uzwojeniami i zwarcie do masy. Później pomyślimy dalej....

• #5 02 Wrz 2007 21:00
    kaczor-pl
    Poziom 10  

a mozesz troszke jasniej bo na mechanice to sie znam nawet dobrze ale elektryka to jest ciezka dziedzina jak dla mnie.zrozumialem to tak ze mam jeden ten wskaznik od miernika przylozyc do wirnika a drugi do tego miedzianego pierscienia tak?:D.i pozniej drugi pierscien tak samo?prosze o troche cierpliwosci bo chcialbym to zrobic sam bo lubie grzebac.nie wiem natomiast jak to zrobic ze stojanem.da sie to sprawdzic bez demontazu?powiedz mi jeszcze jak masz dla mnie troche cierpliwosci czy ma byc napiecie na tych dwoch przewodach od szczotek bo to mi sie udalo sprawdzic i nie ma napiecia.z gory dzieki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME