Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo i szumy. Potencjometry barwy zmniejszają szum.

31 Maj 2007 18:02 2425 17
  • Poziom 12  
    Witam,trafił mi się amplituner Onkyo TX-8511 i ma dość duże szumy przy potencjometrze wzmocnienia na zero.Dzieje się tak na wszystkich wejściach podłączonych lub wolnych.Przy przełączaniu źródeł lub "selective tone" na sekundę zanikają.Zwiększenie głośności nie zwiększa szumów,tak samo balans nie ma wpływu na szumy.Natomiast potencjometry barwy przekręcone na minus zmniejszają ten szum praktycznie do zaniku.Wniosek z tego,że problem leży w przedwzmacniaczuZbudowany jest na dwóch NJM2068LD(dwa kanały w jednej obudowie),czy one są do wymiany?
    Szum ten jest czysty,,bez przydźwięków,buczenia i tym podobnych rzeczy.Poza tym gra bardzo ładnie:D

A, i jeszcze jedno,nie mam oscyloskopu...

Oba kanały szumią tak samo...
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 17  
    Zacznij od zasilania .Wymień kondensatory elektrolityczne w zasilaczu .Jeśli to nie pomoże to zajmnij sie wymianą kondensatorów w części regulacji. Posprawdzaj wszystkie masy i luty.
  • Poziom 21  
    Sprobuj sie podpiac bezposrednio pod wzmacniacz. Nie rozumiem po co wymieniac elektrolity... co to ma do rzeczy kolego? Gdyby bzyczalo to jescze rozumiem.

Podepnij sie pod sama koncowke i napisz jakie sa rezultaty. Czy dalej szumi...
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A może te szumy są naturalnym objawem pracy przedwzmacniacza.

-Czy dzieje się to na obu kanałach czy tylko jednym .
    -W jakiej odległości od kolumny słychac te szumy ?
  • Poziom 17  
    Do Agencik15 kolego to jest przed-wzmacniacz który jak każdy ma bardzo niskie poziomy sygnału . Każde zakłócenie pochodzące od wyższych częstotliwości powoduje zmianę jego punktu pracy.
  • Poziom 21  
    "Zacznij od zasilania .Wymień kondensatory elektrolityczne w zasilaczu"

Wiem co to przedwzmacniacz a tym co napisales (jezeli miales na mysli kondensatory filtrujace) naciagasz praktycznie bezpodstawnie na niepotrzebne koszty.
  • Poziom 12  
    Szumy słychać w obu kanałach na tym samym poziomie w odległosci metra (mam Altusy110 z głośnikami tubowymi).Amplituner jest dość mocny: 100W/4Ohm,65W/8Ohm, 220W poboru.Jutro będę miał pilota i zobaczę co się będzie działo po włączeniu" mute".wydaje mi się,że "mute" odcina sygnał między przedwzmacniaczem a końcówką mocy,wtedy będzie wiadomo na 100% co szumi,przedwzmacniacz,czy końcówka.Jeżeli chodzi o kondensatory filtrujące w zasilaniu przedwzmacniacza i części radiowej są to 2 x Elna 1000uF.Za stabilizatorami są jeszcze 4 kondensatory filtrujące 10uF(zdjęcie zasilania zapodam dopiero w środę).Dziś schemat blokowy.
    Koledzy,zależy mi na precyzyjnym , w miarę możliwości ,znalezieniu usterki.Zeby cokolwiek wymienić na płycie to kurcze trzeba ją wymontować razem z radiatorem .

------------------------------------------------------------------------------------
    Mam pilota,po włączeniu "muting" nie ma szumów.To na pewno szumi przedwzmacniacz!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Do Agencik15 kolego koszty są znikome wymiany paru kondziorków w zasilaniu jak i w torach sygnałowych a jakość zawsze się podnosi. Więc wyrzucić na przed-wzmacniacz kilka złotych nie zaszkodzi.
  • Poziom 21  
    Moj blad. Myslalem ze chodzi ci o glowne kondensatory filtracji.

Co do podniesienia jakosci to sprawa dyskusyjna. Zalezy co i na co sie wymieni. Czekam na odpowiedz autora tematu co do podlaczenia innego zrodla do samej koncowki.
  • Poziom 12  
    Agencik15 napisał:

Czekam na odpowiedz autora tematu co do podlaczenia innego zrodla do samej koncowki.

Napisz dokładniej co mam podłączyć i po co.
  • Poziom 21  
    Podepnij sie z jakims zrodlem dzwieku bezposrednio pod koncowke, omijajac przedwzmacniacz. Wtedy bedziesz wiedzial czy szumi koncowka, czy przedwzmacniacz.
  • Poziom 12  
    Wydaje mi się,że to co napisałem na początku (regulacja potencjometrami barwy,,muting) wskazuje na przedwzmacniacz,więc nie widzę potrzeby podpinania się pod końcówkę.
    Przedwzmacnicz zasilany jest + - 12V.
    A to schemat zasilania:

• Pomocny post
    Poziom 21  
    Jezeli nie dysponujesz oscyloskopem to troche ciezko. Moznaby sprawdzic czy za stabilizatorem nie ma zadnym smieci w zasilaniu.
  • Poziom 12  
    Jeden z tych czterech kondensatorów ,które są za stabilizatorami jest bezpośrednio przy Q402(patrz schemat przedwzmzcniacza,który podałem wyżej),pozostałe są porozrzucane po całej płycie.Może on szwankuje .Ktoś gdzieś opisywał podobny problem z jakąś nowszą Diorą i właśnie wymiana elektrolitu od zasilania przy układzie rozwiązała problem.Wolnym czasem wymienię profilaktycznie wszystkie cztery 10uF/50V,koszt przecież mały i posprawdzam luty.Wydaje mi się,że szumy powoduje zasilanie,bo mało prawdopodobne jest,że w scalakach przedwzmacniacza oba kanały są tak samo uszkodzone .No, chyba,że jest to naturalny objaw pracy tego amplitunera...
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi,jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie,to zapraszam do pisania.
  • Poziom 21  
    Wymien i napisz jak sie zachowuje ampli. Nie wykluczone ze sie wzbudza i takie sa objawy.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    => facet80
    W internecie nie moge w ogóle nic znaleźć o onkyo tx-5511.
    Nie pomyliłeś nazwy?
  • Poziom 22  
    witam
    Ja bym sprawdził tranzystory w przedwzmacniaczu ale jak ktoś pisał bez oscylka ciężko:-)i to tranzystorki na samym poczatku bo one pracują z najmniejszym sygnałem na najwiekszym wzmocnieniu:-) myśle że nie ma sensu grzebać wszystkich sprzęgających a apropo zasilacza spróbój zasilić przedwzmacniacz zasilaczem stabilizowanym i będziesz miał odpowiedz czy to wina zasilacza czy też nie
    pozdrawiam
    PK
  • Poziom 12  
    krzych.k napisał:
    => facet80
    W internecie nie moge w ogóle nic znaleźć o onkyo tx-5511.
    Nie pomyliłeś nazwy?

Kurcze,masz absolutnie rację ,oczywiście chodzi o TX-8511 !!! Przepraszam za pomyłkę i zamieszanie...
    Już poprawiam.