Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z tranzystorami w kluczu

31 Maj 2007 21:47 828 4
  • Poziom 16  
    Witam
    Mam problem z przetwornicą napiecia do samochodu.
    Spalił mi się tranzystor IRFZ44N w kluczu przetwornicy. Porzukałem sobie opisu i jest napisane że to jest HEXFET. Miałem dwa tranzystory BUZ100L.... mają podobne parametry ale to są SIPMOS. I teraz zaczyna się problem. Wstawiłem BUZ'y i niestety źle działa:/ Po pierwsze prąd pobierany to ponad 3A na luzie. A po drugie zniekształcony przebieg na drenie. Czy to wina tych tranzystorów? Co oznacza ten HEXFET? Sam generator bez tranzystorów generuje dobry przebieg.
    Prosze o pomoc.
  • Poziom 23  
    Cześć! A może wina nie leży po stronie tranzystora(ów) lecz w dalszej części układu? Z jakiegoś powodu padł ten IRFZ44... . Ile jest tych tranzystorów w tej przetwornicy? Zapewne kilka par, pozostaw jedną pewną parę tych IRFZ'ów i zobacz jak zachowuje się przetwornica. Po za tym koszt oryginalnych lub zamienników to 2-3 zł. także wydaje mi się, że nie ma sensu bawić się w jakieś "dzikie" podmienianie, mimo że tranzystor BUZ... jest bardzo podobny w parametrach i wg mnie powinien dobrze pracować.

Pozdrawiam, Matt.
  • Poziom 16  
    Spalił sie dlatego że zwarły sie przy nim dwie nóżki. Tych tranzystorów jest 2 sztuki.jeszcze przed są mniejsze sterujące. Ale tamte są dobre. Wszystko przed tymi IFR'ami jest raczej dobre bo na oscyloskopie prebieg jest dobry. A dalej to już tylko trafo, pozniej mostek prostowniczy. Jeszcze jego zmierze.
  • Poziom 39  
    A czy przypadkiem ten BUZ100L nie ma większej pojemności wejściowej (bramki) niż IRFZ44N? Jeśli tak należy zmniejszyć wartość rezystorów bramkowych.
  • Poziom 16  
    No właśnie nie wiem czy dokładnie można było zamienić. Zmniejszyć? hmmm... no dobra ide pokombinować. Jak coś sie okarze dam znać:)

edit:
    Wstawiłem takie jak były i działa poprawnie;)