Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniki krokowe a rezonans

piotrekk 20 Paź 2003 23:37 4495 7
  • #1 20 Paź 2003 23:37
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

zrobiłem sobie urządzenie które steruje silnikiem krokowym. silnik ma za zadanie wykonać pewną ilość kroków w lewo a i zaraz po tym w prawo. ilość kroków lewo/prawo określana jest na nastawkach kodowych. to tak gwoli wyjaśnienia. problemu z urządzeniem nie mam ale zaobserwowałem dziwne zjawisko, a mianowicie:
    przy zbyt niskiej częstotliwości silnik gubi kroki, jak i przy zwiększaniu częstotliwości są okresy gdzie silnik ma "szarpnięcia", tak jak by gubił impulsy.
    silnik jest unipolarny czyli czterocewkowy. wyciągnięty z drukarki epson (posuw papieru). znalazłem sobie kolejność poszczególnych cewek i zasterowałem go na zasadzie zasilania cewek pokolei, czyli napiecie na 1, potem 2 potem 3 potem 4 cewke. z tego co wiem tak powinno wyglądać sterownie tego silnika, ale może się mylę.

moje pytanie brzmi. czy spotkaliście się z takim zachowaniem silników krokowych? czy silniki posiadają jakieś f które mogą wpłynąć na jego pracę?

pozdrawiam

0 7
  • #3 22 Paź 2003 21:15
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

artykuł ok ale nie tłumaczy zjawiska szarpania silnikiem względem wzrostu f. tych momentów jest kilka. zwiększając częstotliwość silnik pracuje ok i przy pewnych częstotliwościach wpada w gubienie kroków, gdzie dalej zwiekszając częstotliwość zaczyna pracować normalnie "kończąc"swoją prace przy f około 1kHz.

0
  • #4 25 Paź 2003 17:21
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

poszukaj strony "wobit" tam jest sporo o silnikach i troszke linków na ten temat

0
  • #5 26 Paź 2003 17:09
    piotrekk
    Poziom 17  

witam:

ten "rezonans" to moja wina. :oops:
    wymyślilem sobie tak że bede określał sobie szerokość poszczególnego impulsu, tak żeby silnik jak najmniej się grzał. inaczej mówiąc silnik miał przerywany dopływ prądu po wykonaniu każdego kroku. zlikwidowalem tą regulację i jest ok.

pozdrawiam.

0
  • #6 27 Paź 2003 13:13
    GienekS
    Poziom 32  

A czy stosujesz sterowanie "między fazowe". To znaczy że przy sterowaniu silnikiem krokowym który ma, jak w Twim przypadku 4 fazy, sterujesz jeszcze między fazy. Wyglądało by to tak:
    1
    1 i 2
    2
    2 i 3
    3
    3 i 4
    4
    4 i 1
    1
    .....
    Przez taki sposób sterowaniu uzyskałem pewniejszą pracę silnika krokowego.

0
  • #8 27 Paź 2003 22:56
    piotrekk
    Poziom 17  

witam
    teraz zmiana typu sterowania jest raczej nie możliwa bo zrobilem to na piechote (na licznikach bramkach i komparatorach 74...). po zmianie ze sterowania "impulsowego" na "stałe" silnik chodzi ok z tym że sie grzeje przy wolnych krokach. ja potrzebuje jego pracę na "szybkich obrotach" tak że teraz mi już to nie przeszkadza.

pozdrawiam

0