Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ regulatora obrotów wentylatora

01 Cze 2007 19:46 2237 7
  • Poziom 14  
    Witam:)

ma taki schemat jak poniżej do termicznego regulatora obrotów wiatraka kompóterowgo i chciałbym go tak stiunigować aby mógł sterować jednym wentylatorm siecowym o mocy 50W pomóżcie jak to zrobić dowiedzialem się aby sterowac prądem zmiennym trzeba użyć warystorów prawda to?

a tutaj:

Opis układu:

Obwód ten zawiera czujnik temperatury w postaci układu scalonego LM335(U4) który daje napięcie wprost proporcjonalne do temperatury bezwzględnej (10mV*temperatura w kalwinach). W temperaturze pokojowej +200 C, czyli 293K, napięcie na U4 wynosi 2.93V. Wzrost temperatury spowoduje wzrost napięcia na tym czujniku i gdy napięcie z suwaka potencjometru przekroczy 2,5V wywoła przepływ prądu przez układ U5. Dzielnik rezystor owy R21, R25 jest tak dobrany, że w spoczynku, gdy radiator jest chłodny i przez U5 nie płynie prąd, oba wentylatory pracują z niewielka prędkością. Pracują wówczas bezszelestnie i wogule ich nie słychać – umożliwia to wykorzystanie układu w projektach gdzie potrzebne jest skuteczne chłodzenie bez efektów dźwiękowych. Gdy temperatura radiatorów i czujnika U4 wzrasta,prąd płynący przez U5 zwiększa spadek na napięcia na R21 i wentylatory zwiększają swoje obroty
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Witam

To moze najpierw zobacz co to jest ten warystor a pozniej sie zastanawiaj nad tym czy da sie nim regulowac obroty wentylatora w sposob taki jaki ma robic ten uklad.
  • Poziom 14  
    Dzięki z wyczerpującą odpowiedz:) warystor do tego układu mi się nie nada poniewaz to rodzaj zabespieczenia. Ale co z moim schematem czym moge rególowac ten wiatrak? pomocy!!!!!
  • Poziom 22  
    Witam

Po pierwsze to moze sie jeszcze zastanow co to za rodzaj silnika w tym wentylatorze jest.
    Jesli taki jak w wiertarce czyli komutatorowy to mozesz go regulowac poprzez zmiane wypelnienia sinusoidy - odpowiedni uklad na triaku.
    A jesli to jest innego typu silnik t w gre wchodzi falownik.

-=pozdrawiam=-
  • Poziom 14  
    O dzięki ten falownik by mi odpowiadał

ale to i tak dziewiczy teren jak dla mnie
    jak byś mi mógł jakiś kąkret żucic czy schemat bo to ma byc właśnie wentylator od okapu ktorego obroty mają być regolowane od tmperatury ten moj schemat zawiera właśnie czujnik temperatury i jak do tego schematu dorzucic ten falownik? pomocy!!!!
  • Poziom 22  
    Witam

Po pierwsze musisz sie nauczyc szukac, Jesli nie wiesz co to jest falownik to moze najpierw zobacz sobie w googlach co to jest.

Falownik to nie takie proste urzadzenie jak by Ci sie wydawalo, wiec zapraszam do lektury.

A co do silnika od okapu to nie jestem na sto procent pewien ale wydaje mi sie ze to bedzie silnik komutatorowy ( taki jak w wiertarce),a z ta regulacja to juz chyba nie bedzie problemu.

Ale moze niech sie wypowie jakis expert od silnikow gdyz nie chce Cie wprowadzac w blad co do rodzaju tego silnika.

Ale najprosciej to gdybys sprobowal obejrzec jego wnetrze i jesli beda szczotki to jest komutator. A jak nie ma no to juz bedzie troche trudniej z regulacja obrotow - tak mi sie wydaje.

-=pozdrawaim=-
  • Poziom 19  
    Niestety w gre wchodzi tylko falownik.