Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Statecznik (dławik) do świetlówki - jak go zrobić ?

PIOTOM0 01 Cze 2007 22:14 8153 12
  • #1 01 Cze 2007 22:14
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Witam
    Nie wiem czy dobrze trafiłem ale jest to jednak zasilanie układu :)
    (jeżeli nie to proszę admina o przeniesienie postu do właściwego subforum)

Poszukuje wskazówek , instrukcji i wszelkich informacji dotyczących konstrukcji i obliczania dławika - stacznika elektromagnetycznego.
    Chciałbym wykonać taki dławik dla konkretnej nie będącej w normalnej sprzedaży lampy (świetlówki) na prąd 1,3A i indukcyjność 0,56H. Ważna jest aby temperatura pracy nie przekroczyła 130 stopni.

Może ktoś zna firmę lub osobę która podjęła by się wykonania takiego urządzenia?

Pozdrawiam
    Piotom0

0 12
  • #2 03 Cze 2007 21:11
    lechoo
    Poziom 39  

Zapewne jest to świetlówka do solarium. Dławik o takich parametrach możesz uzyskać łącząc równolegle kilka standardowych dławików do świetlówek.

1
  • #3 03 Cze 2007 22:04
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Czy to będzie działało?
    Mam wątpliwości - nigdy nie widziałem takiego układu.

Od L dławika zależy energia zapłonu L*di/dt- jak to teraz będzie?
    Czy można łączyć dwie indukcyjności - przecież one są nieliniowe?

Jak dobrać konkretne dławiki?

Proszę o opinię dotyczącą tego rozwiązania.

Pozdrawiam
    Piotom0

0
  • #4 03 Cze 2007 22:18
    DarekBytom
    Poziom 17  

Witam .
    Łączenie stateczników elektromagnetycznych raczej nie wchodzi w rachubę ze względu na różne charakterystyki . Podaj może konkretne dane lampy tj. moc , prąd , i napięcie pracy lub napięcie zapłonu to na pewno coś się dobierze . Jeśli jest to lampa do solarium , to nie powinno być problemu z doborem takiego np. Philips produkuje takowe i są dostępne w handlu. Jeśli podasz mi ww. dane lampy to pomogę Ci coś dobrać .

0
  • #5 04 Cze 2007 06:03
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Lampa ma 100W.
    Standardowy statecznik Vossloch Schwabe L100.396 ma o 280mA przekroczony prąd nominalny wynoszący 0,98A. Może to nie wiele ale w przypadku pracy w zamkniętej obudowie ( tak musi być ) temperatura pracy przekracza po kilku godzinach klasę izolacji 130 stopni. Takie rozwiązanie jest dla mnie niedopuszczalne.
    Po wyliczeniu wszystkich parametrów i pomiarów dla punktów pracy dla napięć 0,8, 1,0 i 1,1 U zasilania okazało się, że sprzedawca dobrał mi dławik najbliższy z oferty ale nie spełniający wszystkich wymagań.

Po żmudnych poszukiwaniach nie znalazłem gotowego odpowiedniego dławika.
    Pomierzone parametry zastosowanego dławika i potwierdzające je obliczenia określają następujące parametry:
    L = 0,56H
    R =~10om
    T izolacji >130 stopni
    dopuszczalna temperatura pracy ok 160 stopni
    prąd = 1,26A ~ 1,3A
    Skłaniam się do zlecenia wykonania takiego dławika.
    Może macie inne rozwiązania??

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
    Piotom0

0
  • #7 04 Cze 2007 14:48
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Nie szykam dławika elektronicznego.

Szukam zwykłego dławika o parametrach podanych powyżej.

Poza tym lampa nie jest do solarium tylko do procesu technologicznego.

Pozdrawiam
    Piotom0

0
  • #8 04 Cze 2007 19:35
    Poziom 35  

nadal nie rozomem oco chodzi no ale laczenie statecznikow jak nbajbardziej jest praktykowane wlasnie w solarium nie raz i nie dwa widzlem jak sa polaczone dlawiki 100+58 albo 140+18 , w lampach wysokocisnieniowych stosuje sie takie polaczenia jak 100+100+100+100+100 <do regulacji mocy strumienia>
    z tym ze nie uzyskasz przy laczeniu 100watt a 80+18 lub 58+58

0
  • #9 04 Cze 2007 20:21
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Nie twierdze, że nie jest takie rozwiązanie praktykowane. Dławik działa jak "ogranicznik pradu" więc i strumienia - najprościej go wpiąć w szereg i ograniczyć prąd lampy.
    Tyle, że nie wiem jak będzie następował rozruch. Jak policzyć energie zapłonu takiego układu? Czy indukcyjność liczyć jako sumę poszczególnych indukcyjności? Co z nieliniowościami ? Czy lampa za każdym razem poprawnie się zapali? Jak będzie wyglądał czas życia lampy? i szereg innych pytań...

Możesz mi przybliżyć temat łączenia dwóch dławików na jakimś przykładzie fizycznym. Może dysponujesz jakimś schematem?
    Chętnie sprawdzę i to rozwiązanie jeżeli okaże sie skuteczne.

dziękuje i pozdrawiam
    Piotom0

0
  • #10 04 Cze 2007 21:04
    Poziom 35  

heh odnosnie odpowiedzi na pytania teoretyczne - nie ma ich dlawiki maja dosc dozy rozrzot parametrow
    ale :
    czas zycia lampy jest okreslony przez producenta np 600h <tu posluguje sie analogia z solaryjna swietlowka np srednio opalanie trwa 10 min czyli swietlowka usi wytrzymac 3 600 laczen i zazwyczaj to wytrzumuje bez problemu , problem pojawia sie w spadku parametrow swiecenia np niski poziom UV przy koncu tych 600h pracy>
    Lampy solaryjne z laczonymi dlawikami zapalaja sie zawsze poprawnie - wiadome jest ze swietlowka 100watowa spokojnie odpali na dlawiku 80 watt , i tez wytrzyma te 120watt
    Schematow nie ma bo do czego ? dolaczenie 2 dlawikow razem i tyle
    Przyklady fizyczne ? Nie ma prkatyka pokazuje ze to dziala

0
  • #11 04 Cze 2007 21:40
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Co jest proste dla niektórych - dla mnie mocno się komplikuje.
    1. Muszę dokładnie z 1% błędem dostosować prąd lampy.
    2. Muszę zapewnić ciągłą pracę w otoczeniu 100° C
    3. Zapalanie lampy - choć sporadyczne musi być 100% pewne
    4. Najważniejsze - emisja EMC i FFT na bardzo niskim poziomie.
    5. Całość pracuje w zamkniętej obudowie - szczelnej bez jakiegokolwiech chłodzenia. Temperatura obudowy musi być mniejsza niż 100 stopni w temperaturze otoczenia wynoszącej 25 stopni.
    Nie jest prosto pogodzić te wymagania.

Dlatego chcę zrobić dławik przewymiarowany gabarytowo ale z gwarancja że wytrzyma temperaturę chwilowo nawet do 160 stopni.

Także proszę o dalsze wskazówki.
    Może znacie osobę lub firmę która coś takiego wykona?

Pozdrawiam
    Piotom0

0
  • #13 03 Wrz 2009 12:58
    kaziofil
    Poziom 10  

Witam mam pytanko czy statecznik str 125 elgo bedzie sie nadawal do swietlówki opalacjacej 125w

0