Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja predkosci silnika z pralki

01 Cze 2007 22:26 3211 8
  • Poziom 22  
    Witam !

Jestem na etapie budowy sterownika do pralki, mam związku z tym pytanie czy predkoscia takiego silnika moge sterowac tak jak to jest zrobione w ściemniaczach świetlnych za pomocą triaka ?? wykrywanie zera sieci i odpalanie triaka w odpowiednim momencie ??. Na starej uszkodzonej plytce widze ze kierunkami silnika sterowaly przekazniki a doplywem pradu jeden triak.

Dziekuje za pomoc i pozdrawiam !:)
  • Poziom 32  
    jesli to jest silnik indukcyjny to niestety nie , taka regulacja jest mozliwa tylko poprzez falownik , ktory moze zmieniac czestotliwosc - skomplikowane urzadzenie :)
  • Poziom 28  
    Otórz w prostych układach prędkość obrotową czasem reguluje się właśnie opóźnieniem załączenia triaka. -> submariner dobre hasło wgoogle to "poślizg silnika klatkowego". Osobiście miałem do czynienia z regulatorami obrotów wentylatorów i pomp zbudowanych w oparciu o regulację fazową. Nawet przyzwoicie działąło, jednak do napędu maszyny, w której stałość prędkości obrotowej ma jakieś znaczenie nie nadaje się taki układ - wtedy faktycznie ratuje nas tylko falownik.
    Dla poparcia swojej zbrodniczej teorii - przykład dokłądnie z pralki. :-) Tam dało się zrobić regulację obrotów.
    ARDO A1200X - mam taką właśnie na stole. Regulacja obrotów właśnie na triaku. Obciążony bęben pralki ma jakiś moment hamujący zależny od masy wsadu, ilości wody itp. Regulacja momentu obrotowego na BTxxx, poślizg zależny od ilości zapodanej mocy - obroty też się zmieniały. Kondensator silnika również przełączay przez dwa Pk. Koło triaka kondensatorek - jak obciążasz triaka indukcyjnie koniecznie potrzeba jakiś snubber.

Pozdrowka
  • Poziom 32  
    wlasnie sie zastanawialem ale nigdy tego nie sprawdzile co by bylo gdyby wlasnie zastosowac regulator fazowy i uwzglednic opor ale jak sprawdziles ... dla poprawy stabilnosci obrotow to oplaca sie nawet zastosowac sprzezenie zwrotne bo to i tak prostsze niz falownik.
  • Poziom 22  
    Witam

zrobilem na szybkiego taki regulator na zasadzie sciemniacza na triaku i silnik sie daje ladnie regulowac, mam nadzieje ze go w ten sposob nie uszkodze ?? wydaje mi sie ze tak wlasnie byla zrobiona regulacja oryginalnie bo procz triaka na oryginalnej plytce do silnika nic innego nie prowadzilo.

Dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam !
  • Poziom 28  
    Nie uszkodzisz silnika. Martwiłbym się tylko o triak. :-) Dałeś snubber?
  • Poziom 22  
    Dalem pomiedzy anody (???) rezystor 360Ohm równolegle do niego kondensator 10 nF. Moze tak byc ?? :)
  • Poziom 28  
    Daj R szeregowo z C, tym zrównoleglasz triaka.

pzdr
  • Poziom 22  
    mialem na mysli szeregowo piszac rownolegle, przepraszam za pomylke, dzieki :)