Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką wybrać latarkę pod namioty i do użytku domowego??

Dawid90u 02 Cze 2007 13:32 4801 8
  • #1 02 Cze 2007 13:32
    Dawid90u
    Poziom 23  

Witam!
    Mam nietypowy problem. Niedługo wyjeżdżam na wycieczkę pod namioty, i zacząłem szukać jakieś dobrej ale i taniej latarki na allegro, a tam się przewalają latarki ledowe itp. Fajnie jak by latarka była na zwykłe paluszki i długo trzymała, zupełnie nie wiem jaką wybrać czy na diody led czy na zwykłe żaróweczki. Dodam że latarka ta by również była potrzebna w domu gdy np prąd wysiądzie i światła nie będzie w nocy. Aha i nie chce dużo na nią wydawać, gdzieś do 20 zł. Macie jakieś pomysły która by była najlepsza??

0 8
  • #2 02 Cze 2007 13:50
    adamjur1
    Poziom 39  

Zdecydowanie polecam nagłowną lampkę led.
    Kupiłem takie cudo na bazarze za 15 zł ( z bateriami) ok roku temu, używam w pracy, na jachcie i w domu - cały czas na tych samych bateriach. Stosowanie akumulatorków do tej latarki mija się z celem.
    Lampka ma trzy stopnie swiecenia
    1 dioda
    8 diod
    i 21 diod

przy 8 skutecznie oświetla , przy 21 można czytać książki i mapy
    lampa nie ma podanej firmy ale jest ok.
    Pozdr.J.

0
  • #3 02 Cze 2007 14:06
    jozcho
    Poziom 22  

Latarka na diodach ma niski pobór prądu ,używam jej już 6 miesięcy i akumulatorków jeszcze nie ładowałem.Co prawda kupiłem taką na baterie ale wsadziłem do niej akumulatorki .Unikaj chińskich wynalazków do ładowania ze względu na niską jakość akumulatorów.Latarki na żaróweczkę dają silniejsze światło ale zjadają baterie,miałem różne i zazwyczaj po miesiącu baterie do wymiany, także poszły do lamusa.Szukaj porządnej z metalową obudową, (pod namiotem bywa różnie':D') na przykład taka:http://www.allegro.pl/item198397642_metalowa_latarka_14_led_niezniszczalna_hit_.html

0
  • #4 02 Cze 2007 14:37
    adamjur1
    Poziom 39  

Jako praktyk w nieregularnym używaniu urządzeń zasilanych z chemicznych źródeł napięcia ( radiotelefony, miermiki, lampki ) odradzam stosowanie akumulatorków. Jeżeli używasz czegoś takiego co dwa miesiące bardzo źle wpływa to na żywotność akumulatorów. Należy je wtedy okresow wyjmować, rozładowywywać ,ładować , konserwować utrzymywać w sprawności.
    Lepiej jeden kpl baterii mieć w latarce a drugi w opakowaniu. I spokój na lata.....
    Pozdr.J.

0
  • #5 02 Cze 2007 20:32
    Dawid90u
    Poziom 23  

Aha czyli lepiej kupić latarke na diody LED, i taką jak podał Jazcho w zupełnośći wystarczy do zastosowań w domu i na wyjazdach??? Jeszcze mam pytanko, taka laterka na jednym komplecie baterii ile godzin wytrzyma??

0
  • #6 02 Cze 2007 21:12
    adamjur1
    Poziom 39  

Jeszcze tego nie sprawdziłem, ale jak pisalem używana dość często przez rok nie wymagała wymiany baterii....
    Pozdr.J.

0
  • #7 03 Cze 2007 15:39
    Hefajstos
    Poziom 35  

Ja bym unikał tanich latarek z dużą ilością diod... Co do czasu pracy, to zazwyczaj jest tak, że latarka świeci np. przez kilka godzin mocno, a potem coraz słabiej, jak dla mnie bez sensu. Efekt ten będzie mniejszy w latarce na 4 baterie niż na 3, a także przy mniejszej iloąści diod. Nie wiem jak można napisać "energooszczędna" na latarce żrącej 400mA (20 LEDów) z paluszków AAA (w porywach 800...1000mAh).
    To jaką kupisz latarkę (drogą czy tanią) powinno zależeć od tego jak często używasz - ja np. spędzam co roku około miesiąc pod namiotem gdzie latarka jest jedynym źródłem światła. W tanich latarkach po dwóch sezonach pada przy takiej opracy wyłącznik, gwinty się rozgwintowują itp.
    Na takie warunki najlepiesz sprawdza się np. Tikka Plus koniecznie nowszy model (po 2006 roku petzl stosuje diody Nichia CS - najlepsze 5mm jakie kiedykolwiek były).
    Z drugiej strony jeżeli potrzebujesz czegoś żeby leżało w domu na wypadek awarii prądu, to kup philipsa za 20zł na allegro (taki z wyłącznikiem z tyłu).
    Polecam także Maglite'a - na allegro kosztuje często ułamek ceny sklepowej (w sklepie 100...150zł, na allegro widziałem raz za 60zł).
    Na koniec - unikaj kiepskich baterii - tylko alkaliczne. Wbrew pozorom nie muszą być Energizery, Duracelle, itp. Dobre i tanie są w ikei (Ikea by Varta) i w Carrefourach (serio, testowałem - kosztują tyle co dobre węgklowo cynkowe, a są alkaliczne).

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #9 04 Cze 2007 23:42
    Hefajstos
    Poziom 35  

Wow, fenomen pt. AAA węglowo cynkowe. W sklepie takich nie ma, a to są specjalne dla producentów (specjalne wykonanie o podwyższonej tandetności).

BTW, takie latarki były kiedyś fajne, jak były 3 diodowe. Kosztowały 30zł, 3 baterie alkaliczne starczały na długo. Teraz robią minimum 9 diodowe (za 15zł) a hitem są wynalazki w rodzaju "28 LED następca 24 LED"...

Kiedyś można było w miarę tanio kupić dobry produkt (za 30zł), teraz są albo po 10zł albo po 100zł.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0