Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana subwoofera z zestawu CREATIVE T6060

foster85 03 Jun 2007 12:02 4425 15
    foster85
    Level 2  
    Witam! Jestem posiadaczem małego pierdzącego zestawu głośników komputerowych Creative t6060 i gdzieś kiedyś usłyszałem, że o wiele lepiej by to grało jeśli wymieni się subwoofer. Wzmacniacz zostaje ten sam tylko podpinamy Nowy subwoofer. No i teraz pytanie - jaki? Producent podaje że moc wzmacnacza napędzającego Suba Crative wynosi 22W, jśeli chciałbym pod to podłączyć inny sub to jakiej mocy powinnien być głośnik żeby to wszysto fajnie zagrało w niedużym pokoiku.

PS: Jestem lewy w te klocki i dopiero chciałem coś pokombinować. Proszę o wskazówki, Z góry dziękuję.
    takero
    Level 32  
    Wzmak który tam siedzi to zwykły BTL samochodowy - mała moc , którą tak naprawde nic nie napędzisz.
    Jeśli już coś z tym robić to nie można ograniczyć się do wymiany głośnika - nic pozytywnego to nie wniesie, trzebaby też wymienić wzmacniacz na coś rozsądnego.
    Tyle że wtedy cała operacja traci sens finansowy.

Zacznijmy od tego - ile masz kasy na to ?
    foster85
    Level 2  
    No z kasą to nie za dobrze. Temat mi wszedł do głowy od wczoraj kiedy pod podobny zestaw Creative u swojej dziewczyny podłączyłem 2 kolumny Tonsila 30W. Mają chyba ze 20 lat ale grają super. Zdziwiłem się że na takim małym wzmacniaczu takiego czadu to daje. A projekt z wymianą suba widziałem gdzieś kiedyś na necie, tyle że nie z Creativa tylko z Logitecha był wymieniany i gość zapewniał, że efekt jest mocny, w co jestem w stanie uwierzyć po tym jak posłuchałem kolumien Tonsil w zestawie Creative I-Trigue 3330. Ja ne chce jakiś dyskotek tobić tylko obejrzeć film w małym pokoiku żebym bas słyszał, a nie pierdzenie. Czy można by pod to podpiąć jakiś nieduży sub pasywny? Czy lepiej by się opłacało własną konstrukcję ?
    takero
    Level 32  
    Ile konkretnie masz $$ ?

Wszystko się da, tylko nie zawsze będzie to miało sens - pod 20w wzmaka to tylko arna 226 07 4 widze ...
    Nic innego...
    foster85
    Level 2  
    No powiedzmy, że ok 100zł będe miał na to. Tylko że wtedy to już skrzynkę bede musiał wykonać sam, a nie wiem jak się dobiera litrarz skrzyni w zależności od wzmacniacza, wielkości pomieszczenia, zastosowania... Jest jakiś program do tego ? Głośnik o którym napisałeś kosztuje na Allegro ok 50 -60 zł więc reszta to byłaby obudowa, bo wnętrzności z założenia mają być z Creative'a. Będzie co z tego? Czy nie warto się męczyć?
    Sirandilas
    Level 11  
    Przoponuje prosty układ tda2005 (najlepiej dwa). Jeden wyciągnie 20 wat. Jeśli chodzi o głośnik to proponuje jakiegoś niskotonowego stx'a. Ale to tylko wtedy gdy lubisz samoróby.

Tda2005 - 4 zł szt.
    Stx niskotonowy - od 20 do 50 zł
    Obudowa - za reszte :)
    czaroslaww
    Level 26  
    mialem i-trigue 3400 (28w na suba) i wymienilem sam glosnik... mial 16cm srednicy a w domu byla wieza jvc w bi-ampingu do suba wstawilem glosnik subniskotonowy z wiezy... pasmo obniizylo się o 8Hz ba bardziej miękki... rewelacja, przesterowań żadnych nie było, nic się nie grzało.

jak znajdziesz na allegro jakis oryginalny głośnik jvc to polecam, sony tez się nada :) (koniecznie piankowe zawieszenie)
    takero
    Level 32  
    Quote:
    Przoponuje prosty układ tda2005 (najlepiej dwa). Jeden wyciągnie 20 wat.
    Bez sensu robić drugiego wzmaka o takiej samej, jeśli nie mniejszej mocy.

Żadnych wynalazków typu sony czy inne takie, skutek może być przeciwny do zamierzonego.
    Trzeba zastosować coś co łatwo napędzić , ma niemały spl i jest łatwe w aplikacji.
    Na Twoim miejscu kupiłbym arn-a 226 07 4 i tyle.
    Jakoś to zagra... Napewno lepiej niż cokolwiek typu jakiś sony czy jvc z allegro o którym nic nie wiadomo. Nawet jeśli oryginalny będzie to ciekawe skąd TS wziąć.
    czaroslaww
    Level 26  
    sluchaj, Ty myslisz teoretycznie a ja praktycznie. sam sprawdzilem, wiem jak gra i polecam!
    hans00
    Level 12  
    foster85 moze sprawdz forum i poczytaj sobie posty innych, miedzy innymi moj ;) moze sie czegos dowiesz ! :)
    krzk111
    Level 14  
    Witam! Ja wstawiłem tam zamiast oryginalnego głośnika, ARN-a 150/05/4. Efekt jest ogólnie nie najgorszy, ale zapewniam że ta TESLA gra milion razy lepiej niż głośnik CREATIVE-a. Jednak proponuje jak coś, od razu zrobić nową budę, bo stara po prostu nie wyrabia. Ja jestem właśnie w trakcie budowy i mój typ to ~9l @~50Hz. Wzmacniacz zostawiam standardowy gdyż mój pokoik (2X3m) nie potrzebuje zbyt wiele...
    takero
    Level 32  
    czaroslaww - a te 8hz niżej to skąd wziąłeś ? :D
    Audio to w dużej części fizyka, a reszta to sprawa gustu, dla Ciebie gra fajnie, a dla kogoś innego może być do d... dlatego posługujemy się zarówno wrażeniami odsłuchowymi jak i pomiarami - tylko ta para może nam dać pewne pojęcie o czymś.
    Pozatym co znaczy "gra fajnie" ?
    hans00
    Level 12  
    mysle ze chodzilo mu o - fizyka + odczucia = gra fajnie :) ale moge sie mylic :D
    czaroslaww
    Level 26  
    takero wrote:
    czaroslaww - a te 8hz niżej to skąd wziąłeś ? :D
    Audio to w dużej części fizyka, a reszta to sprawa gustu, dla Ciebie gra fajnie, a dla kogoś innego może być do d... dlatego posługujemy się zarówno wrażeniami odsłuchowymi jak i pomiarami - tylko ta para może nam dać pewne pojęcie o czymś.
    Pozatym co znaczy "gra fajnie" ?

fajnie na tyle na ile moze grac zestaw creative'a
    staramy się dobrać jak najlepszy głośnik do seryjnego suba od t6060.

ja taki zabieg w l-3400 robilem 3 lata temu, ale zupelnie inaczej podchodzilem do muzyki, teraz dla mnie nie byloby to wystarczające, ale jesli ktos dysponuje creative'kami to generalnie polecam głośniczek jvc.
    takero
    Level 32  
    żebyś jeszcze fote tego jvc dał to miałoby to jakiś sens, bo można to kupić w wielu miejscach w necie, część to oryginalne głośniki przeznaczone do serwisowania wież itd, ale większość to bezfirmówki "zastęplowane" jako JVC z nadzieją że może się sprzedać...
    hirogen
    Level 33  
    Ja przerabiałem swoje creative p5800 zrobiłem nową obudowę z głośnikiem tonsila GDN 20/80 4om i wmontowałem całe bebechy creativa gra aż miło (obudowa 35L@40Hz)
    Wygląda to mniej więcej tak (nie chce mi sie tego wyciągać bo zagrzebany strasznie)
    Wymiana subwoofera z zestawu CREATIVE T6060