Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czytnik kart firmy Teldat - pinout

flankerr 03 Jun 2007 16:22 3623 22
    flankerr
    Level 12  
    Witam wszystkich.
    Posiadam takie oto urządzonko jak na zdjęciu. Jest to czytnik kart chipowych firmy Teldat. Nie wiem czy urządzenie jest sprawne dlatego chciałbym je podłączyć do kompa. I tu właśnie jest problem... Czytnik ma wejście 10-pinowe i nie wiem jak je podłączyć do portu RS... Jeżeli ktoś ma taki czytnik prosiłbym o wrzucenie schematu (pinouta).
    Konkretnie chodzi mi o to 10-pinowe złącze:
    Moderated By TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Firmy takie czy siakie co jakiś czas kasują fotki czy coś w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

PitD

VIP Meritorious for electroda.pl
    Spróbuj podłączyć piny od 1 do 9 1:1 z RS232
    Może też być tak jak połączenia na starych płytach.
    1-1
    2-3
    3-5
    4-7
    5-9
    6-2
    7-4
    8-6
    9-8
    flankerr
    Level 12  
    Ale ja bym chciał wiedzieć na pewno, żeby nie spalić com-a...
    A ta wtyczka 10-pinowa jak tam sie liczy piny od ktorego do ktorego?
    Czy ona ma jakąś nazwe?
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Kolego flankerr, z jakiego powodu nie chcesz zadać tego pytania producentowi?
    flankerr
    Level 12  
    Z tego prostego powodu że producent zazwyczaj nie odpowiada albo pisze "proszę sie skontaktować z działem technicznym" miałem już takie doświadczenia. Przyznam że bardziej wierzę w odpowiedź forumowiczów niż producenta.

Ale... napiszę. Chociaż wątpie czy to coś da...
    No i - stało się tak jak mówiłem - z ich strony ani mrumru.....
    wrkq
    Level 21  
    Mowiąc szczerze - laik jestem w tych sprawach, ale sporo płyt głównych na na sobie specjalne złącze "smartcard"... Z tego co wiem, po włączeniu go w biosie jest właśnie mapowane na port szeregowy, ale z jakąś dodatkową informacją (jak je włączyć znika w menedżerze urządzeń port COM2 a pojawia się czytnik kart inteligentnych)... Nie trzeba tego przypadkem w to zapiąć? Zwłaszcza że czytnik z fotografii jest przeznaczony do montażu w obudowie...
    flankerr
    Level 12  
    :arrow: wrkq: Na mojej płycie głównej nie mam takiego złącza. Tym bardziej na stronie Teldat jest napisane RS-232...

Ma ktoś instrukcję do tego? Byłbym bardzo wdzięczny.
    Przemcio
    Skoro pisałeś i nic to może byś zadzwonił.
    Aż takiej gamy tych czytników nie mają więc może im coś zaświta chyba,
    że to jakaś super tajna militarna zabawka owiana tajemnicą.
    To jest CST3V2 chyba?

Co masz za płytę główną?
    Wiadomo chyba od zawsze, że na płytach są dwa standardy wyprowadzeń portu COM. Nie wspominam o dziwadłach tylko o rozwiązaniach klasycznych.
    Jeżeli nie masz na płycie tzn, że masz na gnieździe np. na tylnym zespole gniazd i tam podłączasz.

P.
    Teg
    Level 15  
    W jaki sposób stałeś się posiadaczem tego urządzenia?
    flankerr
    Level 12  
    Sprawdziłem w necie układ FT232 taki jak na płytce czytnika - jest to konwerter RS232-USB.
    Czy oznacza to że czytnik jest jednak na USB?
    Teraz już się sam gubie....

:arrow: 2 Teg: Dostałem w rozliczeniu.
    wrkq
    Level 21  
    Z tego co wiem ft232 działa właśnie w tą stronę, ale 10pin!?

PS. Jaką posiada pan płytę główną?
  • Helpful post
    kitor
    Level 34  
    wrkq wrote:
    Z tego co wiem ft232 działa właśnie w tą stronę, ale 10pin!?

A jak myślisz, ile RS232 ma pinów? 9. A w złączu na płycie jest dla parzystości i niemożliwości włożenia wtyczki odwrotnie właśnie 10

Do autora: Sprawdź czy któryś z pinów "wisi w powietrzu" i na których jest masa, może coś dopasujemy
    flankerr
    Level 12  
    Z tych 10 pinów jest używane tylko 4.... na 99% to jest USB!

:arrow: Aktualnie działam na laptopie więc płyta główna nie ma tu nic do rzeczy. :idea:
  • Helpful post
    wrkq
    Level 21  
    No to jaki problem? +5V, masa, a +/-data wg. ścieżek - rozumiem, że idą do tego scalaka tłumaczącego - to wystarczy sprawdzić w specyfikacji która jest która, nie?

EDIT: Napisałem to na podstawie powyższego stwierdzenia "tylko 4 piny są w użyciu".
    chemicalkash
    Level 19  
    To raczej napewno nie jest wyjście usb (z resztą producent to napisał na stronie). To gniazdo to typowe gniazdo dla interfejsu szeregowego w starszych komputerach typu AT gdzie nie umieszczało się gniazda DB9 (COM) na płycie głównej tylko na śledziu do obudowy. Zrób sobie przejściówke zgodnie z opisem na tej stronie aby podłączyć czytnik do komputera:
    http://pinouts.ru/SerialPorts/Serial9_pinout.shtml
    Lub zrób kabelek 1:1 i podłącz wprost do płyty głównej jeżeli jest taka możliwość.
    kitor
    Level 34  
    Przecież autor cały czas pisze, że nie chodzi o peceta tylko laptopa
    chemicalkash
    Level 19  
    do kitor - nie wiem jaki widzisz problem z podłączeniem wtyku DB9 do laptopa. to jest raczej prosta operacja.
    kitor
    Level 34  
    Nie widzę, chodzi mi o to zdanie poprostu:
    Quote:

Lub zrób kabelek 1:1 i podłącz wprost do płyty głównej jeżeli jest taka możliwość.

;-)
    flankerr
    Level 12  
    W czytniku jest scalak FT232BM, z jego dokumentacji wywnioskowałem iż jest to jednak USB. Zrobiłem jako taki kabelek i komputer wykrył Serial Port ale czytnik nadal nie chodzi :/ Dodam że próbowałem programami Simscan i Woron_scan i ani śladu działania...
    Przemcio
    Nareszcie coś się zaczęło wyjaśniać.
    Które wyprowadzenia tego układu wychodzą na złączkę do komputera.
    Może zamieniłeś wyprowadzenia danych ?

P
    flankerr
    Level 12  
    Wychodzą 4 wyprowadzenia, na wtyczce są koło siebie akurat w kolejności tak jak USB ale dla pewności sprawdziłem i jest na 100% dobrze. Zainstalowałem sterowniki wirtualnego portu com ze strony ftdi czyli producenta tego scalaka. Ale nic nie chodzi jak narazie, nawet diodka nie mruga na czytniku...
    D2mian
    Level 11  
    to jest na bank wyprowadzenie portu USB
    poszukaj sterowników "teldatu" a czytnik ruszy :d
    flankerr
    Level 12  
    Zainstalowałem oryginalne sterowniki Teldatu i jest to samo...
    A może ktoś mi podpowie jakim programem to zczytać? I jakie ten czytnik czyta karty? Wszystkie typu SmartCard?