Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek

KowalD 04 Cze 2007 12:58 6162 15
  • wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek
    Układ ma za zadanie wyzwolić błysk lampy błyskowej po zadanym czasie od pojawienia się dźwięku...

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że głównym autorem projektu nie jestem ja... projekt na którym się wzorowałem można znaleźć na stronie http://flashtrigger.50webs.com/trigger_pl.html ... je jedynie wprowadziłem pewne zmiany... autorowi oryginalnego projektu jeszcze raz chciałbym podziękować za życzliwość i wszelką pomoc... której potrzebowałem sporo ;)...

Układ powstał na prośbę kolegi, który jest fotografem... ja postanowiłem zmodyfikować go trochę w celach edukacyjnych (moich ;))...
    Trochę o działaniu wyzwalacza... będzie to duży skrót tego co można przeczytać na stronie autora (cała logika działania pozostała taka sama)... sygnał z mikrofonu elektretowego jest wzmacniany przez WO w układzie nieodwracającym... jeśli komparator analogowy wbudowany w uC 2051 zdecyduje, że napięcie ze wzmacniacza jest większe niż na dzielniku napięcia na drugim wejściu to następuje odczekanie odpowiedniego czasu i uruchomienie lampy błyskowej...
    Układ sterowany jest czterema przyciskami... pierwszy z nich "odbezpiecza" wyzwalacz... trzy następne służą do zmiany opóźnienia (możliwe jest ustalenie od 0ms do 999ms)...

co do fizycznego wykonania układu :)... nie jest zbyt estetyczne... ale jakoś dla mnie jest to najmniej ważne... część rozwiązań jest trochę niepraktyczna... ale to ze względu na to, ze to prototyp... np. mikrofon będzie umieszczony na kabelku - teraz jest troszkę "niedyskretny" ;)... jeśli chodzi o płytkę... zaprojektowałem bardzo szerokie ścieżki gdyż pierwszy raz samodzielnie trawiłem płytkę i wolałem, żeby obeszło się bez zbędnych problemów... projekt PCB też powstawał na szybko i można by go ulepszyć...

w załącznikach umieszczam schemat układu i wzmacniacza z mikrofonem oraz kilka zdjęć...

wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek

wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek

wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek wyzwalacz lampy blyskowej na dzwiek

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
  • #2 04 Cze 2007 14:29
    lechoo
    Poziom 39  

Może zamieść jakieś własne fotografie jakie wykonałeś z wykorzystniem tego układu...

Moje uwagi - rozdzielczość opóżnienia 1ms może być niewystarczająca w wielu przypadkach. Pozatym wszystkie nowe lampy mają wyzwalanie niskonapięciowe i niepotrzebny jest transoptor z optotriakiem - który wprowadza dodatkowe niepotrzebne opóźnienie.

• #3 04 Cze 2007 16:11
    gsm_pce
    Poziom 11  

Mozesz powiedziec jeszcze jaki był całkowity koszt tego urzadzenia ??

• #4 04 Cze 2007 17:25
    KowalD
    Poziom 17  

zdjęć niestety nie zamieszcze... aparatu z lampą nie mam... układ robie dla znajomego... który mieszka daleeeeko i w praktyce dopiero on przetestuje... ja zamierzam go na oscyloskop jeszcze wrzucic...

myślę, ze 1ms wystarczy... stwierdzilem, ze przy mniejszych czasach za dużą role będą odgrywały inne czynniki... tzn. np. funkcja odliczająca czas itp... a ten MOC to chyba nie wprowadzi na tyle dużego opóźnienia, by miało jakos bardzo zmienić zadany czas... przynajmniej moje zdanie jest takie... a zawsze bedzie z nim bezpieczniej :)...

na całość wydałem okolo 70zl... ale to prototyp ;)... myślę, że w 60zl da radę się zamknąć... przy dobrym kombinowaniu nawet w 50zl...

• Computer Controls
  • #5 04 Cze 2007 22:54
    wilkk
    Poziom 11  

A ja tak bardziej z ciekawości...: jakie jest praktyczne zastosowanie tego układu?

• #7 05 Cze 2007 14:48
    Piotr91
    Poziom 10  

Ja nie mogę...
    Takie zdjęcia wykonane przy pomocy tego urządzenia są świetne!
    Bardzo ciekawy projekt.

• #8 07 Cze 2007 20:35
    trafo
    Poziom 11  

KowalD, mógłbyś umieścić schemat samych ścieżek, albo pliczki z Protela?

• #10 12 Cze 2007 11:01
    Nałęczowian
    Poziom 2  

no no całkiem niezłe ale napisz jak to zrobić

• #11 12 Cze 2007 12:40
    KowalD
    Poziom 17  

przeciez sa schematy :)... jak beda chetni to i .hex udostepnie... a nawet moge i zrodlo... w ostateczoci... choc nie ma czym sie tu chwalic ;)...

• #12 12 Cze 2007 13:03
    trafo
    Poziom 11  

do hex'a ja jestem chętny :)

----------

Dzięki.

• #14 11 Mar 2012 21:58
    kuba12345679
    Poziom 9  

Witam,
    Odświeżając temat, mam male pytanie:
    Jak nazywa się element na pierwszym zdjęci (schemacie) w środkowym rzędzie, w rogu po prawej na dole, który jest podlączony do lampy i na jakiej zasadzie (ogólnie) dziala. Pytam ponieważ potrzebuje wyzwalać lampę impulsem z ukladu 555, a lampa do wyzwolenia potrzebuje zwarcia, a jestem zupelnie zielony w tej materii.

• #15 11 Mar 2012 22:37
    KowalD
    Poziom 17  

Jeśli dobrze kumam to chodzi Ci o optotriak (http://pl.wikipedia.org/wiki/Optotriak), jak się dobrze przypatrzyć to da się dostrzec na schemacie ;). Tylko, ze nie wiem, czy do obecnych lamp to będzie dobre rozwiązanie, nie pamiętam ówczesnej koncepcji, a i wtedy mocno zielony byłem, ale ten optotriak sugeruje, ze kluczowane było napięcie "zasilające" lampę (w sensie rozładowywanie jakiegoś ładunku, aby triak mógł się wyłączyć)... a nie wiem, czy czasem coś się w tej kwestii nie zmieniło obecnie i czy lampy ewentualnie nie już wbudowanego układu sterowania. Kojarzę, że w Elektronice Praktycznej były niedawno jakieś ze dwa tego typu projekty, możesz poszukać w archiwum.

• #16 11 Mar 2012 22:46
    kuba12345679
    Poziom 9  

Ok, dzięki. Niedawno próbowalem wyzwalać lampę tyrystorem jednak byl problem, ponieważ po pierwszym wyzwoleniu tyrystor nie wylączal się, więc podobnie może być tutaj.
    Ale i tak wielkie dzięki :D