Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PTZ kamer obrotowych

Karwas 04 Cze 2007 17:34 14876 20
  • Sterownik PTZ kamer obrotowych
    Witam,
    trochę zastanawiałem się czy warto przedstawiać moje dzieło :)

Niedawno miałem w firmie po raz pierwszy możliwość montowanie kilku kamer obrotowych, a żę nie miałem klawiatury, ani rejestratora (bo firma u której montowałem kamery sama miała sobie kupić) nie mogłem sobie posterować kamerkami (tzn sprawdzić ich działanie) :)
    Jednej nie zamontowałem od razu, z powodu braku uchwytu, wziąłem ją do domu i spróbowałem posterować z komputera. A że sposób sterowania jest prosty wpadłem na pomysł by zbudować coś małego i przenośnego do sterowania kamer PTZ i zabierać to ze sobą do sprawdzania kamer.

Urządzenie działa w protokole PELCO D i wysyła komendy kierunków (góra, dół, prawo, lewo), zoom + i - oraz stop do zatrzymywania ruchu kamery. Można zmieniać adres kamery (narazie od 1 do 9) i wybierać 3 prędkości transmisji (2400, 4800, 9600kb/s).

Nie mam schematu, jak kogoś zainteresuje to zrobię i zamieszczę.
    W środku siedzi mikrokontroler 89c2051 do wysyłania komend po RS i konwerter na RS485. Stabilizator 5V :) i wyświetlacz LCD

Jak będą chętni to wrzuce listing programu.

Kilka fotek:

Małe logo :)

Wybór adresu kamery

Wybór prędkości

Testowana kamerka w domu :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Karwas
    Poziom 13  
    Karwas napisał 119 postów o ocenie 31, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Świdnica. Jest z nami od 2004 roku.
  • Sklep HeluKabel
    Aspire3000
    Poziom 16  
    Witam! Ciekawa sprawa. Mógłbyś wrzucić schemacik tego sterownika? Fajnie to wyszło! Mozę jakieś zdjęcia środka?? Ciekawe kogo było stać na PELCO?? Tez trochę podobnych montowałem ale nigdy nie pierwsza ligę... Pzdr.
    marcinek__85
    Poziom 13  
    Wzuć wszystko co możesz, może sie przydać zwłaszcza ze myślę nad zamontowanie kamery u siebie kamerki a co do obrotu to coś sie wymyśli na chybcika:)
    rdt
    Poziom 24  
    miałem taki przypadek z kamerami sony - po maksymalnym skręcie w lewo lub w prawo juz w poziomie czasem sie blokowała i pozostawało tylko góra dół pozostawał tylko reset kamery
    ogólnie uważam ze bardzo fajne urządzenie Ci wyszło moje gratulacje -
    nie montuje wcale obrotowych (tamte mieliśmy do testów z jednej z firm w której kupujemy sprzęt) ale zdaje sobie sprawę ze to znacznie upraszcza montaż - a w ogóle to najbardziej mnie irytuje jak na odbiorach technicznych stanie pięciu i jeden krzyczy przez drugiego - w lewo w prawo góra dół
    gdzie 5 inspektorów tam 7 zdań na temat ustawień kamery
    jak dla mnie 9/10
    krychast
    Poziom 20  
    konstrukcja bardzo ciekawa,ja przyczepie się do obudowy-niechlujna i te wkręty???? wyświetlacz też mogles pilniczkiem ladniej dociąc,ogólnie8+/10
  • Sklep HeluKabel
    VSS
    Poziom 21  
    Karwas napisał:
    [
    Nie mam schematu, jak kogoś zainteresuje to zrobię i zamieszczę.
    W środku siedzi mikrokontroler 89c2051 do wysyłania komend po RS i konwerter na RS485. Stabilizator 5V :) i wyświetlacz LCD

Jak będą chętni to wrzuce listing programu.

Ja jestem zainteresowany, idealna sprawa do testowania kamer w polu.
    Karwas
    Poziom 13  
    Schemacik zaraz narysuje i wrzuce. Obudowa leżała długo w szufladzie i pasowała do projektu więc ją wykorzystałem. Wyświetlacz można spiłować, zgadza sie, ale robiłem to szybko :) A wkręty miały być od spodu, ale okazało się, że nie ma gdzie ich wkręcić bo gwint jest teraz na dolnej części i pozostało tylko wkręcić je od góry :) Można też na naklejkach dodać opisy klawiszy, nie? :)

Co do kamerek, to ja też często montowałem kamery stałopozycyjne. Zmieniłem prace, w której mam teraz do czynienia z innymi klientami, którzy nie pytają na początku ile to będzie kosztowało, a potem co ta kamera potrafi :)
    Ta kamerka jest najtańsza z obrotowych co ma 480TVL. Kupiłem ją w www.napad.pl http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=184&iProdId=1070

Środka nie chciałbym pokazywać bo nie ma tam płytki wytawionej, ani ładnie poukładanych elementów :) Zmontowałem to na płytce uniwersalnej, oddzielnie procka i oddzielnie konwerter rs485. W sumie nie mam zamiaru tego poprawiać bo, inne projekty czekają :)

Myślałem by dodać też do programu obsługę menu kamerki i programowanie presetów i ich wywoływanie, ale to przecież zbędne przy montażu. Chodziło o przetestowanie kamer i lini sterujących, a przy okazji o pobawienie się sprzetem za kilka tysięcy.

A na tej stronce znalazłem opis protokołu http://www.commfront.com/RS232_Examples/CCTV/Pelco_D_Pelco_P_Examples_Tutorial2.HTM#6

Dodaje schemat urządzenia.
    https://obrazki.elektroda.pl/25_1181065313.jpg
    KowalD
    Poziom 17  
    a moglbys wrzucic kod programu??
    telemah
    Poziom 27  
    Pelco D , Pelco P , oraz MULITIX to najczęściej używane protokoły transmisji w dzisiejszych urządzeniach monitorujących, nie wiem więc skąd to zdziwienie.Starsze protokoły zastępowane są nowymi, a te nowe są już szeroko stosowane nawet w mniejszych -mniej "wypasionych" urządzeniach.

Ps.Projekt mi się bardzo podoba , kiedyś pracowałem w firmie zajmującej się telewizją przemysłową i monitoringiem , i też mieliśmy taki "tester" tyle że był on f-my LG był również mały i poręczny, a najważniejsze , że miał dostępne niemal wszystkie protokoły transmisji.

Pozdro
    stanley019
    Poziom 15  
    witam może mój post rozśmieszy niektórych albo zdenerwuje. chciałbym zrobić ruchomą głowice do kamery i pomyślałem sobie żeby zrobić to w podobny sposób jak w przemysłowych kamerach stopień mocy i silniki to nie problem ale chciałbym tym sterować na odległość i tu bardzo podoba mi się Twój sterownik tyle tylko że ja potrzebowałbym jeszcze drugą stronę czyli to co jest przy kamerze gdybyś mógł jakiś schemat na elce zamieścić to byłbym wdzięczny i jeszcze jedno pytanie czy można zamiast guzików zamontować do sterownika potencjometry tak żeby była możliwość płynnego startu kamery i płynnego zatrzymania? pozdrawiam
    telemah
    Poziom 27  
    Kol. Stanley , nie wiem czy by ci się opłacało robić to od podstaw , musiałbyś "rozkminić" cały protokół transmisji.Kamery są sterowane za pomocą 2 lub 3 silników krokowych, te z płynnym zoomem mają 3 silniki , a te ze skokowo regulowanym zoomem miewają czasem 2 silniki.Może zrób to sobie prościej ?? bez wdrażania jakiegoś protokołu transmisji ??
    stanley019
    Poziom 15  
    próbowałem prościej ale to powoduje dużo problemów (sporo kabli) a w głowicy na scenie i tak jest spory makaron, a zakładam ze kamera ma wyprowadzone piny na sterowanie transwokatora, bo mnie nie chodzi o to żeby sterować tym zwykłą przemysłową, ale svhs
    Karwas
    Poziom 13  
    stanley019, poprostu misiałbył zrobić sobie nadajnik transmisji jak sie to profesjonalnie robi po rs485, bo można nim strować nawet na 1200m, bez wzmacniaczy syganłu, a ze wzmacniaczem jeszcze więcej. W kamerce zastosować odbiornik z dekoderem sygnału strującego czyli jakiś mikrokontroler, który odbieże dane puszczone szeregowo po rs485 i wysteruje silniczkami.
    Nie musisz tego robić w protokole Pelco, czy żadnym innm używanym w kamerach. Jak sam od podstaw chcesz robić kamerę obrotową, to możesz sterowac ją sobie wysyłająć np tylko jeden bajt sterujący.
    rdt
    Poziom 24  
    stanley019 napisał:
    próbowałem prościej ale to powoduje dużo problemów (sporo kabli) a w głowicy na scenie i tak jest spory makaron, a zakładam ze kamera ma wyprowadzone piny na sterowanie transwokatora, bo mnie nie chodzi o to żeby sterować tym zwykłą przemysłową, ale svhs

Kolego - być może to nie jest to czego szukasz ale kto wie
    moim zdaniem warto sie zaznajomić z tym artykułem
    oto link
    http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_62847.html
    Czaruncio
    Poziom 15  
    Witam,
    A da się zrobić taki sterownik dla Kamer Cyberdome (Aritech) pracuja w protokole Kalatel.Ostatnio u starego klienta wymieniłem rejestrator zbudowłem go na karcie Novus która ma możliwość sterowania tym protokołem a kamerki ani drgną . Ze sterownika jest ok.
    tylko teraz ma pogląd w sieci i elegancko by było jak by dało sie sterować i komputera klienta albo postawić drugi sterownik .
    Pozdrawiam .
    Czaruncio
    Karwas
    Poziom 13  
    Witam,
    Czaruncio, jeśli zmieniłęś karte na Novus i nie działa w tym protokole, a powinno, to dzwoń do producenta i pytaj dlaczego nie działa :) Mogą kręcić nosem, ze nie używasz kamer Novus, ale skoro powinno działać a nie działa to musieli skopać obsługę tego protokołu. :)
    A ta kamerka Aritecha ma inne protokoły do wyboru? Może warto spróbować na innym protokole.

Sterownik może i dałoby się zrobić, ale trzebaby znaleźć jakiś opis tego Kalatela i wtedy coś pokombinować. Ale jak piszesz, ze masz teraz podgląd kamer przez sieć, ale nie da sie sterować obrotową, to sterownik ci nie pomoże. :D
    Czaruncio
    Poziom 15  
    Ta kamerka pracuje tylko z jednym protokołem , jest jeden sterownik w systemie , ale prezes chce mieć jedno obrotówkie tylko dla siebie ,więc sterownik by pomógł a nawet mam gdzieś opis tego protokołu . tylko zastanawiam się poco tyle trudu jak powinno działać z karty . Najtańszy sterownik to 2tysiące .
    Te kamerki to 1999 rok.
    pozdrawiam
    Czaruncio
    stanley019
    Poziom 15  
    Witam po długiej nieobecności.
    Kol. rdt czytałem kiedyś ten artykuł chodzi mi raczej o zastosowanie protokołu PELCO tyle tylko że z tego co widziałem to tam kamery sterowane są przez dwa silniki w 2 płaszczyznach, mi chodzi o to żeby płaszczyzny były trzy żeby kamera mogła obracać się w okół własnej osi (tak jak w profesjonalnych kranach kamerowych) samo ramie kamerowe już mam teraz potrzebuję zbudować sterowanie do głowicy na PELCO było by chyba najprościej bo to dość znany protokół tyle tylko ze nie znam się na tym zbyt dobrze dałoby się zrobić na nim sterowanie w 3 płaszczyznach ? może jakies artykuły na temat tego protokołu z rozwiązaniami sprzętowymi, odrazu mówię że sterowanie z komputera odpada i tak już mamy sporo kabli
    Karwas
    Poziom 13  
    W jakich trzech płaszczyznach, co masz na myśli przez tą trzecią?
    W sterowaniu kamer PTZ jest Pan, Tilt i Zoom czyli pion, poziom i zoom.

A to że kamera obraca sie wokół własnej osi nie ma nic do tego, poprostu tak ją zrobili, łatwiej nią sterować, a w presetach cyli zapisanych ustawienich, przy wywoływaniu ich kamera kręci sie w tą stroną którą ma bliżej:)

Kamera dostaje komende np "kręć sie w lewo" i się kręci cały czas:)
    stanley019
    Poziom 15  
    wiem że w monitoringu chodzi o pan tilt i zoom. ale mnie nie chodzi o monitoring. Zrobiliśmy ze znajomymi kran kamerowy, vel ramie kamerowe jak kto woli. i postanowiliśmy zmienić głowice która teraz ma tylko ruch pan tilt.cała reszta czyli zoom przesłona itp jest wyprowadzone na zewnątrz w kamerze. szukałem zdjęć o co mi chodzi ale niestety nie znalazłem. Chodzi mi o to żeby zrobić taką głowice jak są w TVP albo TVN problem polega tylko na tym że taka głowica jest bardzo droga (ok 5000zł) dokładnie nie wiem. A chodzi o to żeby kamera obracała się w okół osi poprowadzonej od obiektywu do tyłu kamery. Kamera np patrząc na tłum(czyli jest skierowana w dół) może się obrócić. nie wiem czy wytłumaczyłem dokładnie o co mi chodzi. mogę sterowanie zoomem przełożyć na inny silnik?