Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charakterystyka prądowo-napięciowa w PSPice

04 Cze 2007 18:13 2222 4
  • Poziom 10  
    Witam!
    Jak wykonać charakterystykę prądowo-napięciową w poniższym układzie:
    Chodzi o zobrazowanie - oś Y napięcie w badanym punkcie a na X- prąd.
    Rezystor R1 ma być regulowany w zakresie 1.0 do 10k, i dzięki temu charakterystyka powinna się ładnie zmieniać.
    W transient można zasymulować układ i otrzymuje się jedynie proste odpowiadające zmianom napięcia na dzielniku...
    Jak można to zrobić, żeby otrzymać normalną charakterystykę przy zmianach tego rezystora?
  • Pomocny dla użytkowników
    Do tego układu to jest analiza DC a nie TR.
  • Poziom 10  
    Dzięki... pomęczyłem i zadziałało :> tylko trzeba było źródło napięcia ustawić na sztywno...
    jednak udało mi sie wygenerować jedynie charakterystykę typu napięcie/rezystancja lub napięcie/prąd na Y i rezystancja na X... co zrobić żeby przy parametriku dało się oś X zrobić jako prąd?
  • Poziom 18  
    A może zamiast źródła napięciowego daj źródło prądowe zmieniające sie w pewnym zakresie (analiza DC). Wtedy na osi X powinieneś mieć prąd
  • Poziom 10  
    Zasadniczo byłby to dobry pomysł jednak potrzebuję takiej symulacji dla ogranicznika prądu i eksperymentuję na uproszczonym schemacie. Chodzi o zobrazowanie stanu kiedy rezystancja maleje z 2k do 1 przy czym prąd w układzie wzrasta do 100mA a napięcie zaczyna spadać prawie do 0... na jednym wykresie wyglądałoby to elegancko - właśnie prądowo napięciowym. Jedynym zmiennym elementem pozostaje rezystor, i nie mogę tego ustrojstwa zasymulować :( jeśli coś by to pomogło to dodam pliki symulacji. zresztą dodaje...