Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowaine układami mocy na 8051

dominiczek88 04 Jun 2007 18:31 3419 23
    dominiczek88
    Level 10  
    Witam. Jako że jestem w tej tematyce "zielony" chciałbym Was, drodzy forumowicze prosić o pomoc. Mianowicie musze zrealizować projekt (schematy i wiedzieć jak to działa) na uC z rodziny 8051 dotyczący sterowania układami mocy.
    Musi on zawierać 3 podpunkty:
    -sterowanie żarówką (230 v) na zasadzie włącz/wyłącz
    -sterowanie silnikiem jednofazowym (obroty lewo/prawo)
    -sterowanie silnikiem trójfazowym również obroty lewo/prawo

Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)
  • Helpful post
    cristof_w
    Level 17  
    Jeżeli chodzi o sterowanie żarówką to nie realizuje się tego bezpośrednio z wyjscia uC. Należy pamiętać o tym, że wyjście uC ma małą wartość prądową, należy zatem je wzmocnić, poprzez np. zastosowanie tranzystora bipolarnego, nastepnie przekaźnik. Załączanie, wyłączanie żarówki odbywa się poprzez odpowiednie wysterowanie wyjść uC (aktywne jest "0" i wtedy jest większaa wydajność prądowa wyjscia), wtedy powinna żarówka świecić a gdy jest "1" powinna być zgaszona. na początek podłącz sobie diodę i popatrz jak to fajnie działa :)
    Co do silników. Tutaj najlepiej zastosować driver pomiędzy wyjście uC a wejscia silnika, są bardzo sepcjalistyczne drivery, które sterują silnikiem plus zazwyczaj mostek H. Noi oczywiście, co najważniejsze, to odpowiedni program należy napisać. To tak w skrócie.
    Powodzenia.
    Pozdrawiam.
    cristof_w
    Level 17  
    Według mnie sterowanie żarówką zostało tutaj zrealizowane prawidłowo. Tak jak pisałem, wyjście z uC poprzez tranzystor, dalej przekaźnik. Na przekaźniku masz opisane wejścia/wyjścia. Raczej nie powinieneś mieć z tym większych problemów.
    Pozdrawiam.
    dominiczek88
    Level 10  
    Ok :) A w jakim celu jest tam dioda równolegle z przekaźnikiem?
    cristof_w
    Level 17  
    Ta dioda jest bardzo istotna. Ta dioda zamyka obwód prądu dla przełączającego obciażenia indukcyjnego. Jak są dość duże obciążenia indukcyjne to żeby ochronić tranzystor dołącza się równolegle diodę. gdyby jej tam nie było to w chwili wyłączenia tranzystora, przy próbie utrzymania ciągłości prądu, pojawiłoby się tam bardzo duże napięcie.
    dominiczek88
    Level 10  
    A czy mógłbyś mi powiedzieć cos więcej na temat tych driver`ów i mostka H powiedzieć? Bo nie bardzo wiem co to jest :(
    dominiczek88
    Level 10  
    To może rozważmy oba : zarówno stałego jak i zmiennego
  • Helpful post
    cristof_w
    Level 17  
    Tak, pomyliłem się:) z tym mostkiem H do silników AC.
    Mostek H służy do sterowania silników DC. Wiele informacji mozna znaleźć na sieci, co do driverów to miałem do czynienia z driverami firmy IRF np. IR2104 to driver półmostkowy do sterowania półmostka. Wszystko jest opisane w dokumentacji, ściągnij sobie datasheeta i poczytaj. Możesz także zastosować driver do całego mostka. na wejście drivera podajesz sygnał z procka. Dalej mostek H, najlepiej z tranzystorów MOSFET, polecam.
    Co do silników na prad przemienny się nie wypowiadam, nie znam się.
    Pozdrawiam.
    Dr_DEAD
    Level 28  
    Jeżeli chodzi o sterowanie silnikami 3-fazowymi prądu przemiennego to sterować masz prędkością silnika? czy tylko zmianą kierunku obrotów prawo/lewo? Ten drugi przypadek jest dużo łatwiejszy do realizacji bo polega tylko na zmianie kolejności faz napięcia podanego na zaciski silnika. Aby to zrobić wstarczy że będziesz sterował dwoma stycznikami. Natomiast jeżeli chodzi o sterowanie obrotami to potrzebny ci będzie falownik o stałym współczynniku U/f.
    dexter_86
    Level 26  
    Mam dla ciebie propozycje.
    Zamiast sterować wszystkiego za pomocą przekaźników, radziłbym ci poszykać informacji na temat sterowania za pomocą optotriaka i triaka.
    Dzięki temu bedziesz mógł sterować silnik trójfazowy
    o dość dużej mocy.
    dominiczek88
    Level 10  
    Dr_DEAD wrote:
    Jeżeli chodzi o sterowanie silnikami 3-fazowymi prądu przemiennego to sterować masz prędkością silnika? U/f.

Tylko lewo/prawo

Ok poszukam na temat tych optotriaków, zobacze co znajde.
  • Helpful post
    Dr_DEAD
    Level 28  
    dominiczek88 wrote:
    Dr_DEAD wrote:
    Jeżeli chodzi o sterowanie silnikami 3-fazowymi prądu przemiennego to sterować masz prędkością silnika? U/f.

Tylko lewo/prawo

Ok poszukam na temat tych optotriaków, zobacze co znajde.

Więc moja propozycja wygląda tak:
    ad1. Sterowanie żarówką. Jeżeli chodzi o żarówkę na prąd zmienny to tak jak wspomniał kolega wyżej, optotriak i traiak. Jeżeli jest to żaówka na prąd stały to sterowanie MOSFET'em.
    ad2. Nie ma czegoś takiego jak jednofazowy silnik prądu przemiennego (bo z jednej fazy nie da sie wytworzyć wirującego pola magnetycznego) więc prawdopodobne jest że chodzi o silnik prądu stałego i sterowanie za pomocą mostka H.
    ad3. Silnik 3-faz Lewo/Prawo. To tak jak już wcześniej wspomniałem sterowanie za pomocą dwóch styczników przy czym każdy stycznik doprowadza napięcie do silnika w różnej kolejności faz.

Generalnie zadania są prostę i jak potwierdzisz temat to napewno kotoś pomoże zwłaszcza że te wszystkie tematy były już na forum.
    Poszukaj takich haseł jak: optotriak, triak, mostek H.
    dominiczek88
    Level 10  
    Znalazłem schemat sterowania silnika jednofazowego DC, czy możecie mi wyjaśnić rolę elementów?? Ewentualnie co tam jest zbyteczne, aby to urpościć :)

dominiczek88
    Level 10  
    Rozumiem że chodzi o silnik trójfazowy? ok a jak takie styczniki podłączyć do mikrokontrolera? Żeby to było jak najprostsze :)
    dominiczek88
    Level 10  
    Wymyśliłem taki schemat:

Czy będzie to działać? Czy trzeba gdzieś tam zastosować jeszcze jakieś rezystory, diody czy coś jeszcze innego? proszę o szybką odpowiedź, bo na jutro to potrzebuje :(
  • Helpful post
    Dr_DEAD
    Level 28  
    dominiczek88 wrote:
    Wymyśliłem taki schemat:

Czy będzie to działać? Czy trzeba gdzieś tam zastosować jeszcze jakieś rezystory, diody czy coś jeszcze innego? proszę o szybką odpowiedź, bo na jutro to potrzebuje :(

Zastosował bym styczniki sterowane przekaźnikami, bo zdaję się że styczniki steruje sie z 220V napięciem przemiennym. A do sterowania przekaźnikami to ci wystarszy 12V, tranzystor, 2 rezystory i dioda. Tranzystor BC337, Dioda 1N4107. Poszukaj na forum schmatów ze storowaniem przekaźnika, powinno być ich dużo.

Dodano po 3 [minuty]:

Albo poprostu steruj stycznikiem tak jak żarówką za pomocą optotriaka i triaka.
    dominiczek88
    Level 10  
    Czyli może być tak ?? Co jeszcze muszę tutaj dołożyć ?

• Helpful post
    Dr_DEAD
    Level 28  
    Dołuż rezystor na bazę tranzystora i ewentualnie rezystory pomiędzy masą a bazę tranzystora.

No i pomyślał bym nad jakimś zabezpieczeniem sprzętowym przed załączeniem obu styczników naraz. Najłatwiej do tego celu byloby wykożystać styki pomocnicze styczników.
    dominiczek88
    Level 10  
    A czy są mikrokontrolery z wbudowanym generatorem PWM ?? jeśli tak to jakiś model konkretny poproszę. Musi on być zgdodny z 8051` takie jest założenie mojego projektu.

Pozdrawiam
    dominiczek88
    Level 10  
    OK :) dziękuje wam wszystkim za pomoc. Projekt zaliczony :) Temat możemy zamknąć :)

Pozdrawiam,
    Dawid :)
pcbway logo