Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalające się cewki w głośnikach wysokotonowych

pawel694 02 Lip 2007 13:57 5718 48
  • Pomocny post
    #31 02 Lip 2007 13:57
    DJ Max
    Poziom 30  

Warto wziąć jeszcze jedno pod uwagę.

Chińskie cewki.

Swego czasu podłączenie Altonów 80 (GDWT 9/70, cięte tylko 6db/okt) spowodowało spalenie cewek w tubkach.

No i wymiana na te jedyne dostępne, niby oryginalne - choć na pewno oryginał to nie jest. Wystarczyło później 10W, aby "przepalić" cewki, no i kilka wymian, na 80-cio watowe, 100, 120, 150... drut owszem był inny, ale za każdym razem nie miał nadpalenia.

Zauważyłem, że zerwaniu ulegają połączenia drutu nawojowego oraz linek doprowadzających.

Przed wymianą cewki warto skrócić odchodzący drut nawojowy tak, żeby jak najmniej go w powietrzu wisiało, po czym na mikro ilość super glue przykleić do karkasu. Działa.

• Pomocny post
    #32 06 Lip 2007 16:20
    Malas1984
    Poziom 29  

Jezeli Ty katujesz wieza ta kolumne-gdzie ta wieza jest za slaba do niej-to wtedy zwiekszaja sie znieksztalcenia i niszcza Ci wlasnie glosnik wysokotonowy-gdzie jeszcze nawet zabijajaco jest wstawiony kondensator 4,7uF (przegiecie!!!!) daj ten kondensator 1uF(tylko nie czasem elektrolityczny!!!!) w szereg rezystor ok 5ohm/5W i rownolegle cewke do glosnika wysokotonowego(nawin z drutu o sr 0,2-0,3mm na malym karkasie lub szpulce-tak aby ona miala impedancje okolo 8-10ohm)- byc moze ten efekt Cie zadowoli i bedzie gralo dobrze ;-)

Dodano po 8 [minuty]:

Szerokopasmowka to szerokopasmowka-nie jest ona calopasmowa np cale pasmo to masz powiedzmy od 25hz- 20000hz natomiast glosnik szerokopasmowy odtwrza pasmo np 50hz-5000hz- podobnie jak Tonsil GDS 30/30/4ohm(juz nie pamietam-ale cos podobnego chyba....) a wysokotonowka ma wyzsze pasmo odtwarzania np 12000hz-20000hz.

• Pomocny post
    #33 06 Lip 2007 22:22
    DJ Max
    Poziom 30  

Malas1984 - pogląd, że wieża/wzmacniacz jest za słaba, jest - mimo, że popularny - po prostu błędny.

Co z tego, że pójdzie mniejsza moc? Wyobraź sobie kolumnę o ciągłej mocy znamionowej 200W i przystosowaną do niej końcówkę mocy, powiedzmy również 200W. Fakt faktem, jest to granica wytrzymałości, ale przyjmijmy, że jest to rozwiązanie niezawodne. Czy zawsze na kolumne zostanie oddane 200W? Nie. Po pierwsze, nawet przy maksymalnej głośności bez przesterowania końcówki zdarzą się fragmenty o niższym natężeniu dźwięku, jak np. przerwa między utworami na koncercie, jakiś tekst wokalisty do publiczności czy cokolwiek.

Co z tego, że kolumna wysterowana jest końcówką mniejszej mocy? Tylko to, że końcówka jest w stanie oddać mniejszą moc bez przesterowania, przykładowo 15W.

Moc podana na kolumnie określa jej wytrzymałość, czyli podłączenie wzmacniacza 400W do kolumny 200W może z dużym prawdopodobieństwem skutkować niepożądanymi efektami.

Inną kwestią jest dopasowanie impedancji, ale raczej nikt nie określa tego "słabością".

Jeszcze inną - jakość wieży. Fakt niestety jest taki, że zwykła prosta (mini/mikro)wieża nie zagra tak, jak porządny sprzęt, a i porządny sprzęt nie będzie w stanie nigdy odtworzyć wrażeń (czysto akustycznych) z odsłuchu na żywo z dobrą realizacją i dobrym sprzętem estradowym.

To chyba tyle.

• Pomocny post
    #34 06 Lip 2007 22:45
    gromleon
    Poziom 32  

Racja z tym za słabym wzmacniaczem to tak jak najpopularniejsza diagnoza na temat awari komputera jak coś żle działa jest pytanie oooooo.... o zasilacz oczywiście jak sie trafi i ktoś ma nie markowy to diagnoza wymienić i ma śmigać bardzo rzadko to pomaga tak jak kolega wyżej napisał albo cewki albo jak ja wczesniej podałem kondensator padł innej mozliwości nie widze a i co do częstotliwości głośnika wysokotonowego to kolega Malas1984 to chyba troche przesadził z dolną granicą odtwarzania mysle ze kazdy bedzie wiedział od ilu zaczyna wysokotonowy zazwyczaj

• #35 06 Lip 2007 22:51
    DJ Max
    Poziom 30  

Mały offtopic z mojej strony - co jak co, ale zasilacz czasem niestety również jest przyczyną niesprawności.

Trzeba po prostu umieć skutecznie diagnozować przyczyny, a jak mam być szczery - absolutnie zawsze trafiałem za pierwszym razem. Nawet, gdy konieczna była wymiana zasilacza w mojej maszynie do pisania :)

No bo co wymieniać, jak najpierw zatrzymuje dyski przy próbie odczytu z dyskietki, potem przy np. dołączeniu bardziej prądożernej nagrywarki DVD zamiast CD, potem konieczne było odłączenie nagrywarki i czytnika, a gdy musiałem odłączyć mój dysk, na którym magazynuję zdjęcia - powiedziałem dość! Kupujemy zasilacz. Używany serwerowy Proliant 750W. I mam zapas mocy na jeszcze 10 dysków ;) A wady tego rozwiązania - nie mieści się w obudowie, prąd udarowy przy nieumiejętnym włączaniu wysadza korki, hałasuje na niskich obrotach, a jak cieplej się zrobi to naprawdę odkurzacz..

Jeszcze raz przepraszam za OT.

• #37 07 Lip 2007 16:43
    pawel694
    Poziom 14  

ostatnio podłączyłem moje kolumny do Pionieera 75wat na kanał i nawet nie ruszył mębrany(przy około 75% mocy) a na mojej wieży męmbrana się rusza i to dość zdrowo jak narazie wysoko tonówka chodzi dobrze ale i tak mam zamiar ją zmienić na tonsila GDWT 9 / 80 / 5F lub GDWT 9 / 80 i być może zmienię wzmacniacz bo wieża ma 12 lat jakie firmy Wzmacniaczy lub aplitunerów polecacie ??

• Pomocny post
    #38 07 Lip 2007 16:44
    Malas1984
    Poziom 29  

no fakt-troche przesadzilem z ta wysokotonowka ;-) -tzn jej przykladowym pasmem jakie podalem ;-) no moze poprawniej od 4000hz- powiedzmy 20000hz ;-) sorki za blad

• Pomocny post
    #39 07 Lip 2007 23:13
    DJ Max
    Poziom 30  

pawel694 napisał:
    ostatnio podłączyłem moje kolumny do Pionieera 75wat na kanał i nawet nie ruszył mębrany(przy około 75% mocy) a na mojej wieży męmbrana się rusza i to dość zdrowo

Ruch membrany zależy, to oczywiste, od utworu, a dokładniej - od częstotliwości...

Po pierwsze - im mniejsza częstotliwość, tym mniej drgnięć na sekundę, a jednocześnie większa amplituda (czyli i wychylenia).

Po drugie - im mniejszy opór mechaniczny, tym również większe wychylenia. Co to znaczy? Znaczy tyle, że jeśli membrana łapie wychylenia powiedzmy 1cm, to ma bardzo mały opór powietrza. Porusza się swobodnie, powietrze ją delikatnie opływa. Inaczej mówiąc - ruch membrany nie przekłada się na ruch powietrza, czyli na dźwięk.
    Generalnie poniżej częstotliwości rezonansowej głośnika niskotonowego opór staje się szybko coraz mniejszy, więc i sprawność szybko spada.

Duże wychylenia to tylko powód do zmartwienia - bo przecież może się naciągnąć dolne zawieszenie, cewka wyrwać lub roztrzaskać o nabiegunnik, linki mogą się zerwać... Dlatego stosuje się zresztą filtry subsoniczne.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam jeszcze...

Jeśli chcesz kupić wzmacniacz, to nie żadne plastikowe domowe wynalazki. Może być coś Unitry, byle po prostu mieć tranzystory, a nie denne STK czy TDA.

• #40 08 Lip 2007 14:30
    pawel694
    Poziom 14  

DJ Max jak obliczyć średnice otworu rezonansowego żeby głośnik miał dobre odprowadzenie powietrza
    co do dużych wychyleń to moje głośniki niskotonowe mają zawieszenie duże zawieszenie górne w sklepie powiedzieli że to są typowo subwooferowe głośniki wszystkie mają wentylowane cewki
    myślałem też nad wzmacniaczem Kenwood-a
    bo mam radio samochodowe tej firmy a dzwięk który wydaje jest "krystaliczny"

• Pomocny post
    #41 08 Lip 2007 18:46
    DJ Max
    Poziom 30  

Otwór rezonansowy - masz na myśli bass reflex?

Jak mam być szczery, nie liczę na system BR. Zdecydowanie lepsza jest obudowa zamknięta.
    Pasmo przenoszenia zacznie się co prawda pare Hz wyżej, jednak sprawność będzie dużo lepsza i nie warto zawracać sobie głowy BR itp.

Podobnie wentylowane cewki... W praktyce nie jest to potrzebne, w 15" 250W Tonsilach nie ma wentylacji a jeszcze mnie nie zawiodły. Wentylacja cewki to zmniejszenie kompresji powietrza wewnątrz układu drgającego (pod kopułką), membrana będzie chodzić lużniej, mniej dynamicznie - efekt podobny do zastosowania otworu stratnego/tunelu BR.

Kenwood..? Wiesz co, miałem kiedyś w rękach pare odtwarzaczy CD tej firmy, i nie zrobiły na mnie wrażenia. To jest coś jak Sony, masowe, nienajlepsze urządzenia.

Wybór zależy jeszcze od muzyki, jakiej słuchasz...

• Pomocny post
    #42 08 Lip 2007 19:49
    Remeknapr
    Poziom 33  

pawel694 napisał:
    Problem a mianowicie już kilkanaście razy zmieniałem cewkę w piszczałce AVD-501

Przeciążenie spowodowane uszkodzeniem kondensatora szeregowego, lub jego zbyt dużą pojemnością, co skutkuje niewłaściwym podziałem pasma. Zmniejsz kondensator, albo załóż zwrotnicę o większym nachyleniu.

• #44 09 Lip 2007 09:47
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam ponownie.

Tego co tu jest powypisywane to się aż czytać nie chce. Ja już prawie zwątpiłem w odpisywanie, ale pojawił sie nieomylny kolega DJ Max

Cytat:
    Trzeba po prostu umieć skutecznie diagnozować przyczyny, a jak mam być szczery - absolutnie zawsze trafiałem za pierwszym razem

No to może sobie kolega dopisać pierwszą źle zdiagnozowaną usterkę.
    Cytat:
    Malas1984 - pogląd, że wieża/wzmacniacz jest za słaba, jest - mimo, że popularny - po prostu błędny.

Niestety nie jest błędny. Trzeba po prostu zrozumieć jakie zjawiska zachodzą w zwrotnicy i głośniku gdy dostają zniekształcony sygnał.
    Cytat:
    Co z tego, że kolumna wysterowana jest końcówką mniejszej mocy? Tylko to, że końcówka jest w stanie oddać mniejszą moc bez przesterowania, przykładowo 15W.

Zgadza się, ale nie zapominajmy że do głośnika wysokotonowego dopływa jeszcze mniejsza moc (ok. 2-3W ) więc jakim cudem on się uszkadza..? Ano takim że przy zniekształconym sygnale do głośnika dochodzi sygnał niemalże prostokątny, i wydziela się na nim w takim momencie o wiele więcej energii cieplnej.

Cytat:
    ostatnio podłączyłem moje kolumny do Pionieera 75wat na kanał i nawet nie ruszył mębrany(przy około 75% mocy) a na mojej wieży męmbrana się rusza i to dość zdrowo

Na twojej wieży membrana rusza się "zdrowo" ponieważ wzmacniacz traci kontrolę nad głośnikiem i membrana wykonuje dziwne ruchy nie związane zupełnie z sygnałem który dochodzi do wzmacniacza.

Tyle ode mnie. Już nie napiszę nic w tym temacie ponieważ jego autor i tak nie przyjmuje do wiadomości tego co się do niego pisze, tylko co chwila wymyśla coś innego (z resztą się nie dziwie, co chwila inna podpowiedź...)

Pozdrawiam.

• #45 09 Lip 2007 11:28
    Remeknapr
    Poziom 33  

Kry_H napisał:

Cytat:

Niestety nie jest błędny. Trzeba po prostu zrozumieć jakie zjawiska zachodzą w zwrotnicy i głośniku gdy dostają zniekształcony sygnał.

Mógłbyś rozwinąć to rozumowanie? Bo ja zrozumiałem, że im słabszy wzmacniacz, tym większe prawdopodobieństwo spalenia głośników. Czy nie jest tak, że z przesterowanego wzmacniacza otrzymujemy silnie zniekształcony sygnał o tym większej wartości (napięcia, pradu, mocy) im mocniejszy wzmacniacz? Który wzmacniacz szybciej spali cewki?

• #46 09 Lip 2007 11:44
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

Oczywiście że im mocniejszy wzmacniacz tym wartość mocy zniekształconego czy też nie sygnału jest większa. Problem polega na tym że im słabszy wzmacniacz tym użytkownik mocniej kręci gałą volume. (szczególnie kiedy ma takie kolumny jak założyciel postu tzn. z jakimiś chińskimi głośnikami z beznadziejnym spl-em i cały czas jest za cicho na jego wieży 2x 120W... która takiej mocy z resztą nie ma) Chcąc uzyskać coraz to większą głośność przesterowuje stopień mocy i doprowadza do zniekształcenia się sygnału na wyjściu.
    Do spalenia głośników wysokotonowych potrzebne jest kilka (kilkanaście) wat zniekształconej sinusoidy.

Napiszę bardziej obrazowo:
    Jestem w stanie spalić każdy głośnik wysokotonowy (nie mówię o estradowych) odcięty na powiedzmy 4kHz, filtrem 12dB/oct wzmacniaczem Diora WS442 przy mocy ok 40W (wtedy są ogromne zniekształcenia), ale jeżeli użyję wzmacniacza Yamaha AX-570 to przy mocy ok 100W@8Ω przy tych samych głośnikach na takim samym filtrze i sygnale (muzyka oczywiście) i nie dopuszczę do pojawienia się zniekształceń, prawdopodobnie nie spalę żadnego (no chyba że to już będą totalne badziewia).

Pozdr.

• Pomocny post
    #47 09 Lip 2007 14:19
    DJ Max
    Poziom 30  

Remeknapr napisał:
    pawel694 napisał:
    Problem a mianowicie już kilkanaście razy zmieniałem cewkę w piszczałce AVD-501

Przeciążenie spowodowane uszkodzeniem kondensatora szeregowego, lub jego zbyt dużą pojemnością, co skutkuje niewłaściwym podziałem pasma. Zmniejsz kondensator, albo załóż zwrotnicę o większym nachyleniu.

Tego było wiele już napisane. Niekoniecznie jest to jedyna przyczyna.

Kry_H napisał:

Tego co tu jest powypisywane to się aż czytać nie chce. Ja już prawie zwątpiłem w odpisywanie, ale pojawił sie nieomylny kolega DJ Max
    Cytat:
    Trzeba po prostu umieć skutecznie diagnozować przyczyny, a jak mam być szczery - absolutnie zawsze trafiałem za pierwszym razem

No to może sobie kolega dopisać pierwszą źle zdiagnozowaną usterkę.

Mowa o komputerach, panie "eleminatorze nieomylnych". Warto przeczytać dokładniej.

Kry_H napisał:
    im słabszy wzmacniacz tym użytkownik mocniej kręci gałą volume

A wcześniej wspominałeś że "wzmacniacz jest za słaby do kolumn".
    Wiedza twoja jest kiepska, a uważasz się za wyrocznię.
    Kręcenie gałką TO NIE JEST WINA WZMACNIACZA tylko użytkowników, prawdopodobnie takich jak ty.

Myślałem, że przez czas, kiedy nie pisałem na elektrodzie, użytkownicy twojego pokroju przestali się wypowiadać, niestety myliłem się.

• Pomocny post
    #48 09 Lip 2007 17:41
    Remeknapr
    Poziom 33  

DJ Max napisał:
    Remeknapr napisał:

DJ Max napisał:
    Tego było wiele już napisane. Niekoniecznie jest to jedyna przyczyna..

Zgadza się. Było już pisane i to nie jeden raz. I nie tylko o tym. Prawie cała wiedza ludzkości jest opublikowana, a ludzie ciągle zadają te same pytania. W końcu po to są fora i grupy dyskusyjne. I gdzie ja napisałem, że to jedyna możliwa przyczyna? Jednak zakładając, że wzmacniacz i głośniki są właściwie skonstruowane i dobrane wzajemnie, to w 99% przypadków uszkodzenia głośników wysokotonowych powodowane są właśnie usterką w zwrotnicy.

• #49 10 Lip 2007 09:29
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

Cytat:
    Kręcenie gałką TO NIE JEST WINA WZMACNIACZA tylko użytkowników, prawdopodobnie takich jak ty.

No jasne że nie!!! Przecież napisałem to w pierwszej mojej wypowiedzi
    Cytat:
    Krótka odpowiedź: Głośniki wysokotonowe palą się w twoich kolumnach ponieważ masz do nich za słaby, kiepski wzmacniacz i nie umiesz się posługiwać sprzętem audio!!!

Poza tym od kiedy my jesteśmy na ty...

I jeszcze żeby była jasność. Wytłumaczę jeszcze raz, tym którzy nie do końca umieją czytać. Ja nie twierdzę że głośniki\wieża jest za słaba. Chodzi mi o to że jak ktoś ma kiepskie głośniki (niski spl, mała moc), kiepską wieżę (mała moc, duże zniekształcenia, brak jakichkolwiek zabezpieczeń) i nie umie się obchodzić ze sprzętem audio (wali gałą vol na max. bo mu sie wydaje że wtedy jest bezwzględnie maksymalna moc, a to że głośniki charczą, buczą i chcą wyskoczyć z zawieszenia to szczegół) to na pewno coś spali. Najszybciej wysokotonówki.
    Oczywiście nie ma żadnej zależności co do mocy wzmacniacza i kolumn. Do 1W wzmacniacza można podłączyć 1000W kolumnę a do 1000W wzmacniacza kolumnę o mocy 1W i oczywiście nic się nie stanie, jeżeli umiemy sie posługiwać sprzętem audio.

Pozdr.