Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Punkty za projekt wyświetlacza biegów do motocykla

05 Cze 2007 07:25 2057 14
  • Poziom 21  
    Witam, tematów z wyświetlaczami biegów jest juz kilka na forum... ale w żadnym nie znalazłem sensownego i praktycznego rozwiązania. Dlatego za sensowny projekt, w którym będzie: schemat/y,wykaz elementów,najlepiej wzór płytki(nie koniecznie), ewentualny kosztorys mogę dać 40 punktów. Jeszcze taka uwaga... Chodzi mi oto żeby nie rozwiercać i modernizować całego silnika:/ (kiedyś padł pomysł z jakimiś otworami w karterach i zimeringami.. to odpada! Najlepiej jak byłby to układ który rozpoznawałby ruch stopki w górę i dól. Jeśli to pomoże to w moim motocyklu sekwencja jest następująca: 1-szy bieg stopka w DÓŁ, a 2-3-4-5-6 do GÓRY luz jest między 1-2.
    Pozdrawiam i proszę o konkretną pomoc :)
  • Poziom 35  
    Witam , sprawa jest kłopotliwa ze względu na to że stopka powraca do pierwotnego położenia , gdyby zostawała w miejscu gdzie została przestawiona nie było by problemu , najprościej podłączyć pod stopkę prosty licznik liczący w górę i w dół ,ale projekt miałby wadę ,gdyby ktoś naciskał stopke więcej razy niż trzeba , rozstoił by się kompletnie , musiałby to być licznik który dało by się ,,zaprogramować'' by wrzucając pierwszy bieg licznik odliczył jeden impuls i dalsze naciskanie nie powodowało by zmiany wskazania na wyświetlaczu , natomiast przechodząc na luz czy 2,3 bieg odliczył kolejne impulsy aż do ostatniego biegu ,dalsza manipulacja stopką nie powinna mieć wpłyty na wskazanie, wtedy jako tako będzie to działać , no chyba ,że nie uda się wrzucić biegu a licznik odliczy impuls , wtedy przedałby się przycisk reset lub poprzez wyłączenia zapłonu układ by się zerował do pozycji luz ,wystarczyło by wtedy wrzucić luz i włączyć zapłon.Mam nadzieję ,że naświetliłem troszkę sprawę , to są moje przemyślenia , nie wiem jak to wykonać ,ale przynajmiej poddałem myśl jak to wykonać .
  • Poziom 21  
    misiupan Właśnie o taki układ mi chodziło tylko problem polega na tym, że mogę zejść o 2 biegi mocniej naciskając stopkę np,: z 6 na 4 za jednym nacisnięciem... i w takim przypadku układ również może oszalec:/:/

kortyleskiJest to Derbi Senda R
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    hmmm... A masz jakiś pomysł na myśli?? wiesz jak można to zrobić nie wciskając do silnika tony kabli i kontaktronów??
  • Poziom 21  
    tak napewno o 2 biegi nie wiecej... np.: z 6 na 4 czy z 2na1 pomijając luz...
    masz jakiś układ ma mysli??
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Był taki motocykl węgierskiej produkcji marki "Pannonia 250" pod gaźnikiem na bloku silnika miał machaniczny wskaźnik biegów.Wykonanie takiego wskaźnika elektronicznego bez ingerencji mechanicznej w skrzynię biegów jest chyba niemożliwe
  • Poziom 21  
    Wiec skoro nie można bez ingerencji to ingerujmy:P czy moze mi ktoś z was pokazac (fotka, schemat, itp) jak wygląda taki mechanizm w skrzyni biegów , który "steruje" wyswietlaczem??????
  • Poziom 22  
    Chyba masz coś nie tak ze skrzynią :O

Cytat:
    tak napewno o 2 biegi nie wiecej... np.: z 6 na 4 czy z 2na1 pomijając luz...

Też mam Sende, ale to niemożliwe u mnie, żeby przejść z 6 na 4. Z 2 na 1 to wiadomo, że można ale z 6 na 4 :/
  • Poziom 22  
    Nie ma kontrolki luzu w tym motorku :).
  • Poziom 2  
    Siema
    W takim przypadku jedynie zrobienie układu logicznego, który działałby na zasadzie porównania prędkości obrotowej silnika i prędkości motorka...
    Nie wiem jak to zrobić...