Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Punkty za projekt wyświetlacza biegów do motocykla

masteriusz 05 Cze 2007 07:25 1877 14
  • #1 05 Cze 2007 07:25
    masteriusz
    Poziom 21  

Witam, tematów z wyświetlaczami biegów jest juz kilka na forum... ale w żadnym nie znalazłem sensownego i praktycznego rozwiązania. Dlatego za sensowny projekt, w którym będzie: schemat/y,wykaz elementów,najlepiej wzór płytki(nie koniecznie), ewentualny kosztorys mogę dać 40 punktów. Jeszcze taka uwaga... Chodzi mi oto żeby nie rozwiercać i modernizować całego silnika:/ (kiedyś padł pomysł z jakimiś otworami w karterach i zimeringami.. to odpada! Najlepiej jak byłby to układ który rozpoznawałby ruch stopki w górę i dól. Jeśli to pomoże to w moim motocyklu sekwencja jest następująca: 1-szy bieg stopka w DÓŁ, a 2-3-4-5-6 do GÓRY luz jest między 1-2.
    Pozdrawiam i proszę o konkretną pomoc :)

0 14
  • #2 13 Cze 2007 04:28
    misiupan
    Poziom 35  

Witam , sprawa jest kłopotliwa ze względu na to że stopka powraca do pierwotnego położenia , gdyby zostawała w miejscu gdzie została przestawiona nie było by problemu , najprościej podłączyć pod stopkę prosty licznik liczący w górę i w dół ,ale projekt miałby wadę ,gdyby ktoś naciskał stopke więcej razy niż trzeba , rozstoił by się kompletnie , musiałby to być licznik który dało by się ,,zaprogramować'' by wrzucając pierwszy bieg licznik odliczył jeden impuls i dalsze naciskanie nie powodowało by zmiany wskazania na wyświetlaczu , natomiast przechodząc na luz czy 2,3 bieg odliczył kolejne impulsy aż do ostatniego biegu ,dalsza manipulacja stopką nie powinna mieć wpłyty na wskazanie, wtedy jako tako będzie to działać , no chyba ,że nie uda się wrzucić biegu a licznik odliczy impuls , wtedy przedałby się przycisk reset lub poprzez wyłączenia zapłonu układ by się zerował do pozycji luz ,wystarczyło by wtedy wrzucić luz i włączyć zapłon.Mam nadzieję ,że naświetliłem troszkę sprawę , to są moje przemyślenia , nie wiem jak to wykonać ,ale przynajmiej poddałem myśl jak to wykonać .

0
  • #3 13 Cze 2007 05:13
    kortyleski
    Poziom 41  

kolego jaki to jest motors?
    od tego zależy konstrukcja...

0
  • #4 13 Cze 2007 07:45
    masteriusz
    Poziom 21  

misiupan Właśnie o taki układ mi chodziło tylko problem polega na tym, że mogę zejść o 2 biegi mocniej naciskając stopkę np,: z 6 na 4 za jednym nacisnięciem... i w takim przypadku układ również może oszalec:/:/

kortyleskiJest to Derbi Senda R
    Pozdrawiam

0
  • #6 14 Cze 2007 10:27
    masteriusz
    Poziom 21  

hmmm... A masz jakiś pomysł na myśli?? wiesz jak można to zrobić nie wciskając do silnika tony kabli i kontaktronów??

0
  • #8 14 Cze 2007 19:43
    masteriusz
    Poziom 21  

tak napewno o 2 biegi nie wiecej... np.: z 6 na 4 czy z 2na1 pomijając luz...
    masz jakiś układ ma mysli??
    Pozdrawiam

0
  • #9 21 Cze 2007 15:04
    waldekg
    Poziom 28  

Był taki motocykl węgierskiej produkcji marki "Pannonia 250" pod gaźnikiem na bloku silnika miał machaniczny wskaźnik biegów.Wykonanie takiego wskaźnika elektronicznego bez ingerencji mechanicznej w skrzynię biegów jest chyba niemożliwe

0
  • #10 21 Cze 2007 21:11
    masteriusz
    Poziom 21  

Wiec skoro nie można bez ingerencji to ingerujmy:P czy moze mi ktoś z was pokazac (fotka, schemat, itp) jak wygląda taki mechanizm w skrzyni biegów , który "steruje" wyswietlaczem??????

0
  • #11 24 Cze 2007 15:54
    jasek2
    Poziom 22  

Chyba masz coś nie tak ze skrzynią :O

Cytat:
    tak napewno o 2 biegi nie wiecej... np.: z 6 na 4 czy z 2na1 pomijając luz...

Też mam Sende, ale to niemożliwe u mnie, żeby przejść z 6 na 4. Z 2 na 1 to wiadomo, że można ale z 6 na 4 :/

0
  • #12 24 Cze 2007 16:10
    tos18
    Poziom 38  

czy motocykl ma wskaźnik luzu ? (kontrolke luz ?)
    i co oznacza "mocniej nacisnać" czy stopka opada wtedy głębiej niż przy normalnym nacisnieciu ?

myśle że da sie to zrobić bez rozbierania silnika

0
  • #13 24 Cze 2007 18:10
    jasek2
    Poziom 22  

Nie ma kontrolki luzu w tym motorku :).

0
  • #14 25 Cze 2007 20:39
    kortyleski
    Poziom 41  

odnależć mechanizm zmieniacza, na wałku zwanym "mózgiem" dorobić ośkę wychodzącą poza pokrywę, oczywiście uszczelniacz "simmering", dalej to już pełna dowolność

0
  • #15 22 Wrz 2014 19:38
    arkady007
    Poziom 2  

Siema
    W takim przypadku jedynie zrobienie układu logicznego, który działałby na zasadzie porównania prędkości obrotowej silnika i prędkości motorka...
    Nie wiem jak to zrobić...

0