Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz na starych tranzystorach.

Sirandilas 05 Jun 2007 14:12 4359 9
 • #1
  Sirandilas
  Level 11  
  Jak w temacie: Mam zamiar zrobić wzmacniacz na tranzystorach tg70 i tg71. Nie mam kart katalogowych. Jakby ktoś miał dostęp to proszę przesłanie informacji. Poszukuje również informacji na temat kt805a. Jakby ktoś mógł, to niech udostępni mi takie schematy które mają zaaplikowane 3xkt805a oraz oddzielny schemat na tg70 i tg71. Z góry dzięki
 • Helpful post
  #2
  wspol_nik
  Level 25  
  Witam.
  Te tranzystory to już przeżytek.Ja bawiłem się nimi chyba 35lat temu i dziś ich nie kupisz. Skoro jednak chcesz coś budować na tranzystorach z minionej epoki, to zaglądnij tu w dziale "audio&video" coś znajdziesz; http://www.jeybi.prv.pl/ lub poszukaj np. tu;
  http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=90
  http://elektronika24.pl/index.php?get=audio powodzenia. Napewno coś znajdziesz.
  Pozdr. wsp:D :D
 • #3
  Sirandilas
  Level 11  
  Dzięki :) . Jutro biore się za nie (ja te tranzystory mam). Chciałem jeszcze powiedzieć że do mojego asortymentu wpadł jeszcze kolejny tg70 :D . Teraz przędglądam te schemaciki. Jak coś to opisze budowe tego wzmacniacza albo w tym temacie, albo w innym. Dziękuje jeszcze raz!

  Pozdrawiam!
  Sirandilas
 • #5
  Sirandilas
  Level 11  
  Dziękuje bardzo za szczere zainteresowanie. Już znalazłem schemat do moich kochanych tg7x. Jest cholernie trudny, ale o takie konstrukcje mi chodziło. Mam kilka pytań dot. tego schematu:

  Wzmacniacz tranzystorowy o mocy 10W

  Znajdujący się na stronie http://www.jeybi.prv.pl/

  Otóż jak mam chłodzić tranzystory końcowe?
  Jaki musiałby być minimalny przekrój rdzenia trafa wyjściowego aby osiągał on przy 50 hz 10 watt?
  Czy tranzystory końcowe mogę wsadzić razem w jeden radiator?
  Rozumiem że transformator sieciowy musiałby mieć 30 watt. Jakie by były minimalne wymiary tego trafa?
  Posiadam transformator o wymiarach rdzenia 30mm x 5mm x 15mm. Czy starczyłby on do któregoś z tych transformatorów?
  Czy tranzystor T2 można zastąpić tranzystorem TG71?

  Dziękuje wszystkim użytkownikom elektrody za wykazane zainteresowanie.

  Z poważaniem i wyrazami szacunku
  Sirandilas
 • #6
  wspol_nik
  Level 25  
  Witam.
  Widzę, że jednak uparłeś się z tymi tranzystorami germanowymi. Radził bym dać sobie spokój bo nie znajdziesz nic więcej zbudowanego na nich. Ten układ o którym mówisz jest dość skomplikowany ze względu na transformatory /mimo dokładnego opisu/. Tranzystory końcowe możesz umieścić na wspólnym radiatorze ale na podkładkach izolacyjnych, bo kolektory są na obudowie. Przyjrzyj się dokładniej stronom jakie ci podesłałem i wybierz coś bardziej realnego bo wbrew pozorom części nie są wcale takie drogie a te odłóż do lamusa. Ja też mam do nich sentyment ale świat poszedł na przód. Jak coś wybierzesz to pytaj a inni też napewno ci pomogą. Jeśli zaczynasz to od rzeczy prostych, a to cieszy i wciąga dalej.
  Powodzenia. Pozdr. wsp :D:D
 • #7
  Ptolek
  Level 36  
  Ależ można zrobić wzmacniacz beztransformatorowy, podobnie jak z tranzystorów krzemowych. Na tranzystorach germanowych (ale niestety komplementarnych) wykonany był wzmacniacz w odbiorniku DMTL-202. Można coś zaprojektować. Tylko komu chce się projektować wzmacniacz na tranzystorach germanowych...
 • #8
  alnus
  Level 28  
  jeśli już ktoś uparł się na TG, to proponuję poszperać w starych książkach. sam ćwierć wieku temu (a już wtedy były zabytkowe!) składałem wzmacniacz na TG5, TG50 i TG70 wg schematu z książki "Elektronika dla wszystkich" Janusza Wojciechowskiego. polecam jeszcze jako ciekawostkę "Elektroniczne zabawki" tego samego autora. to było królestwo tranzystorów PNP i lamp dla początkujących amatorów :-)
 • #9
  Sirandilas
  Level 11  
  No taaa...
  Ale dzięki zastosowaniu tych tranzystorów mogę uzyskać ciekawe brzmienie.
 • #10
  alnus
  Level 28  
  "ciekawe brzmienie" można uzyskać także na nowoczesnych krzemowych tranzystorach, a są dostępne, tanie i nie szkoda ich uwalić przy poszukiwaniach "brzmienia". do tego zdecydowanie mniej szumią, no chyba, że o to właśnie chodzi.