Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na starych tranzystorach.

Sirandilas 05 Cze 2007 14:12 3840 9
  • #1 05 Cze 2007 14:12
    Sirandilas
    Poziom 10  

Jak w temacie: Mam zamiar zrobić wzmacniacz na tranzystorach tg70 i tg71. Nie mam kart katalogowych. Jakby ktoś miał dostęp to proszę przesłanie informacji. Poszukuje również informacji na temat kt805a. Jakby ktoś mógł, to niech udostępni mi takie schematy które mają zaaplikowane 3xkt805a oraz oddzielny schemat na tg70 i tg71. Z góry dzięki

0 9
  • Pomocny post
    #2 05 Cze 2007 16:00
    wspol_nik
    Poziom 25  

Witam.
    Te tranzystory to już przeżytek.Ja bawiłem się nimi chyba 35lat temu i dziś ich nie kupisz. Skoro jednak chcesz coś budować na tranzystorach z minionej epoki, to zaglądnij tu w dziale "audio&video" coś znajdziesz; http://www.jeybi.prv.pl/ lub poszukaj np. tu;
    http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=90
    http://elektronika24.pl/index.php?get=audio powodzenia. Napewno coś znajdziesz.
    Pozdr. wsp:D :D

0
  • #3 06 Cze 2007 18:48
    Sirandilas
    Poziom 10  

Dzięki :) . Jutro biore się za nie (ja te tranzystory mam). Chciałem jeszcze powiedzieć że do mojego asortymentu wpadł jeszcze kolejny tg70 :D . Teraz przędglądam te schemaciki. Jak coś to opisze budowe tego wzmacniacza albo w tym temacie, albo w innym. Dziękuje jeszcze raz!

Pozdrawiam!
    Sirandilas

0
  • #5 08 Cze 2007 11:54
    Sirandilas
    Poziom 10  

Dziękuje bardzo za szczere zainteresowanie. Już znalazłem schemat do moich kochanych tg7x. Jest cholernie trudny, ale o takie konstrukcje mi chodziło. Mam kilka pytań dot. tego schematu:

Wzmacniacz tranzystorowy o mocy 10W

Znajdujący się na stronie http://www.jeybi.prv.pl/

Otóż jak mam chłodzić tranzystory końcowe?
    Jaki musiałby być minimalny przekrój rdzenia trafa wyjściowego aby osiągał on przy 50 hz 10 watt?
    Czy tranzystory końcowe mogę wsadzić razem w jeden radiator?
    Rozumiem że transformator sieciowy musiałby mieć 30 watt. Jakie by były minimalne wymiary tego trafa?
    Posiadam transformator o wymiarach rdzenia 30mm x 5mm x 15mm. Czy starczyłby on do któregoś z tych transformatorów?
    Czy tranzystor T2 można zastąpić tranzystorem TG71?

Dziękuje wszystkim użytkownikom elektrody za wykazane zainteresowanie.

Z poważaniem i wyrazami szacunku
    Sirandilas

0
  • #6 08 Cze 2007 18:42
    wspol_nik
    Poziom 25  

Witam.
    Widzę, że jednak uparłeś się z tymi tranzystorami germanowymi. Radził bym dać sobie spokój bo nie znajdziesz nic więcej zbudowanego na nich. Ten układ o którym mówisz jest dość skomplikowany ze względu na transformatory /mimo dokładnego opisu/. Tranzystory końcowe możesz umieścić na wspólnym radiatorze ale na podkładkach izolacyjnych, bo kolektory są na obudowie. Przyjrzyj się dokładniej stronom jakie ci podesłałem i wybierz coś bardziej realnego bo wbrew pozorom części nie są wcale takie drogie a te odłóż do lamusa. Ja też mam do nich sentyment ale świat poszedł na przód. Jak coś wybierzesz to pytaj a inni też napewno ci pomogą. Jeśli zaczynasz to od rzeczy prostych, a to cieszy i wciąga dalej.
    Powodzenia. Pozdr. wsp :D:D

0
  • #7 08 Cze 2007 19:02
    Ptolek
    Poziom 36  

Ależ można zrobić wzmacniacz beztransformatorowy, podobnie jak z tranzystorów krzemowych. Na tranzystorach germanowych (ale niestety komplementarnych) wykonany był wzmacniacz w odbiorniku DMTL-202. Można coś zaprojektować. Tylko komu chce się projektować wzmacniacz na tranzystorach germanowych...

0
  • #8 08 Cze 2007 19:22
    alnus
    Poziom 28  

jeśli już ktoś uparł się na TG, to proponuję poszperać w starych książkach. sam ćwierć wieku temu (a już wtedy były zabytkowe!) składałem wzmacniacz na TG5, TG50 i TG70 wg schematu z książki "Elektronika dla wszystkich" Janusza Wojciechowskiego. polecam jeszcze jako ciekawostkę "Elektroniczne zabawki" tego samego autora. to było królestwo tranzystorów PNP i lamp dla początkujących amatorów :-)

1
  • #9 10 Lip 2007 19:01
    Sirandilas
    Poziom 10  

No taaa...
    Ale dzięki zastosowaniu tych tranzystorów mogę uzyskać ciekawe brzmienie.

0
  • #10 10 Lip 2007 22:43
    alnus
    Poziom 28  

"ciekawe brzmienie" można uzyskać także na nowoczesnych krzemowych tranzystorach, a są dostępne, tanie i nie szkoda ich uwalić przy poszukiwaniach "brzmienia". do tego zdecydowanie mniej szumią, no chyba, że o to właśnie chodzi.

0