Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kuchenka indukcyjna - typ garnka a sprawność

nawer123 05 Jun 2007 20:06 28460 4
    nawer123
    Level 10  
    Witam,

Na kuchenkach indukcyjnych możemy gotować tylko w garnkach wykonanych z ferromagnetyków. Sprawność takich kuchenek jest dość wysoka, sięgająca nawet 90%.

Są różne stopy, które są większymi bądź mniejszymi ferromagnetykami.. np. mamy identyczne 2 "palniki" odkręcone na 100% ,kładziemy na jednym garnek wykonany z super ferromagnetyku, na drugim garnek z który ma mniejsze właściwości ferromagnetyczne.

Czy sprawność kuchenki indukcyjnej jest niezależna od materiału, z którego jest wykonany garnek? czy przy danej płycie dana ilość energii elektrycznej zawsze wytworzy tą samą ilość energii cieplnej, niezależnie od typu garnka?
    any56
    Level 39  
    Garnki powinny być wykonane z materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny (w zasadzie wszystkie metale).
    Zasadą działania takiej kuchenki jest wytworzenie (na drodze indukcji) mikropętli prądowych, które rozgrzewają dno i ścianki garnka.
    nawer123
    Level 10  
    Zasada działania jest mi mniej więcej znana, ale nie o to pytałem we wcześniejszym poście. Na chłopski rozum sprawność powinna zawsze identyczna (ile energii dostarczysz tyle otrzymasz ciepła), ale może straty są jeszcze gdzieś indziej i zależą od typu garnka… nie wiem, nie jestem fizykiem.
    bronek1806
    Level 22  
    Cześć!
    płyta i garnek tworzy coś w rodzaju transformatora gdzie płyta jest uzwojeniem pierwotnym a garnek uzwojeniem wtórnym, czyli im większa sprawność cieplna garnka tym większy prąd popłynie przez uzwojenie pierwotne a tym samym pobierze ona więcej energii. odpowiadając na pytanie... sprawność kuchenki jest jak najbardziej zależna od naczynia jakie stosujesz .
    Prosty przykład jeżeli płyta jest pusta (brak ferromagnetyka) to sprawność jest zerowa (nie grzeje) mimo iż napięcie do cewki jest dostarczone.
    nawer123
    Level 10  
    jeszcze jedno pomocnicze pytanie: w jakim garnku będzie się bardziej opłacać gotować wodę: w zwykłym emaliowym czy w specjalnie to tego przygotowanym, z dnem z najlepszych materiałów (chodzi mi o opłacalność ekonomiczną, czas gotowania nie gra roli)