Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką centralę PBX - ISDN wybrać ?

06 Jun 2007 07:38 2632 19
  • Level 22  
    Jaką centralę PBX-ISDN wybrać aby posiadała trzycyfrowe porty wewnętrzne
    (2B+D styk S) ?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OxomiOxomi
  • Level 41  
    Przejrzyj ofertę Slican -a, staraj sięwybrać coś co jest sprawdzone na rynku polskim - serwis , cześci itp
    Pozdr.J.
  • Level 22  
    Też stawiam na slicana ponieważ tam możesz dowolnie zakładać konta na portach ( prawie )
    Montowałem też kiedyś PLATAN-a ( chyba tak się pisze ) ale wiem że nie można jej wieszać na kablach energetycznych bo głupieją.
  • Level 16  
    Wszystko jest kwestią pieniędzy jakie chcesz przeznaczyć na ten projekt, możesz być lokalnym patriotą lub wybrać coś z oferty światowych koncernów (Alcatel, Avaya, Panasonic, Siemens).
  • Level 24  
    Wszystko zalezy od wielu rzeczy
    1 ile masz kasy
    2. tak naprawdę jaka ma być konfiguracja- ilość wewnętrznych linii ilośc łaczy miejskich

Trzycyfrowa numeracja wewnetrzna to kwestia zaprogramowania - z tego co wiem to kazda współczesna central ato potrafi
  • Level 15  
    a co to za nowoczesny montaż czyli wieszanie na kablach energetycznych ? może kto mnie oświecić ?
  • OxomiOxomi
  • Level 37  
    Jaką wybrać?
    Po prosty najlepszą.

A tak na poważnie to do jakich celów mają służyć te porty ISDN wew.(telefony , modemy)?

ps

O to jest pytanie (ile ogólnie linii miejskich i wewnętrznych ma mieć ta centralka to nawet nie wspomnę).

Pozdrawiam.
  • Level 22  
    Widać chłopie że faktycznie potrzebne ci oświecenie.
    Montaż na kablach energetycznych to taka przenośnia dotycząca montowania urządzeń elektronicznych w pobliżu silnych pól elektromagnetycznych mogących mieć znaczący wpływ na poprawną pracę tych że urządzeń.
    Montaż nie odbywa się bezpośrenio na "kablach" ale w pobliżu kanałów, przebiegów przewodów zasilających.
    Do tej samej terminologi możemy podpisać także silne pola wywołane roździelniami, silnikami, generatorami oraz innymi urządzeniami w których mogą płynąć duże prądy wytwarzając tym samym szkodliwe pola elektromagnetyczne.
    Pozdrawiam.

Stosowanie telefonów, lini ISDN po stronie wew. jest jak najbardziej poprawne i czasami celowe. Dzięki łączom cyfrowym możemy znacznie podnieść funkcjonalność, wykorzystanie i czytelność funkcji centrali.
  • Level 24  
    Oczywiście że jest poprawne stosowanie telefonów ISDN po stronie wewnetrznej, jednak nie zgodzę się, ze podnosi to funkcjonalność.
    Nowoczesne centrale stosuja wewnetrzne aparaty cyfrowe o większej funkcjonalności. A to róznice przykładowe:
    1. aparaty ISN potrzebuja 2 par (4 przewody) - cyfrowe wewnętzrne 1 parę (2 przewody)
    2. zasięg ISDN dla rozwiązań punkt-punkt to max 1000 m dla większości cyfrowych aparatów wewnętrznych to 2000 i więcej
    3. funkcje jakie oferuje aparat ISDN ogranicza się do katalogu zawartego w ETSI (popularnie zwany Euro-ISDN), jest ich sporo ale w dedykowanych aparatach wewnetrznych dochodzą jeszcze usługi samej centrali (różnie zalezy od producenta - np. zmienne menu, podświetlane przyciski ze wskażnikiem zajetości linii miejskich, wewnętrznych, wskaźnik optyczny poczty głosowej, i wiele wiele innych zaleznych od konkretnego sprzetu)
    4. niektóre aparaty pozwalaja na podłaczenie kolejnego aparatu zarówno cyfrowego jak i analogowego z oddzielnym numerem i oczywiscie z mozliwością prowadzenia równoczesnie z dwóch rozmówy. Sa tez takie które oferuja np. port ISDN do podłaczenia modemu ISDN, port USB będący od razu modemem czy zwykły port RS-232
    5. Mozliwość dołożenia przystawek z przyciskami programowalnymi

Jedyna wadą jaka dostrzegam to jest cena niestety zazwyczaj aparaty dedykowane sa troche droższe chociaz chyba juz nie tak bardzo jak kiedyś.
    Dlatego przy budowie od podstaw nalezy moim zdaniem rozważyć czy lepiej kupic aparaty ISDN czy aparaty wewnętrzne cyfrowe.
    Standardem jest to, że karty ISDN do central są o mniejszej pojemności a zajmuja tyle samo miejsca co karty wewn etrzne cyfrowe (np. ISDN to 2, 4 lub 8 portów, a wewnetrzne 8, 16 24 porty na karcie), no i cena kart ISDN jest zwykle dużo wyższa za port niz wewnetrzne cyfrowe - tu się wyrównuje z nawiązką cena aparatów.
    I jeszcze jedna moim zdaniem bardzo wazna uwaga, jeżeli juz zdecydowałes siena porty ISDN to wybiez taka centrale która ma uniwersalne porty czyli takie które moga byc zmieniane programowo.
    wielka pomyłka jest rzekoma uniwersalność kart ISDN u niektórych producentów gdzie trzeba coś zmienić na płycie (założyc zworki, przelutowac diodę) to świadczy o poziomie sprzetu i jednoznacznie u mnie dyskwalifikuje z pólki sprzetu dobrego.
  • Level 37  
    "bulba 1"
    Zgadzam się prawie w 100% z tym co napisałeś może z jednym wyjątkiem.
    Jest bardzo dobrze jak na karcie uniwersalnej ISDN są mini przełączniki albo zwory decydujące o tym czy dany port ma być zew. czy wew. a to dlatego że jeśli ich nie ma ( a karta np.: jest wyposażona w standardowe złącza RJ45) to jak ma następować zamiana pary nadawczej z odbiorczą?
    Czyli "przełącznik" jest dla mnie lepszym rozwiązaniem niż zarabienie specjalnego kabelka do np. telefonu ISDN.
    Zgadzam się co do pseudo kart uniwersalnych niektórych producentów gdzie potem się okazuje np. że nie ma możliwości przypisania do danego portu wew. więcej niż 1 numeru "MSN" albo brak jest zasilania na szynie S0 i dlatego zastosowane urządzenia ISDN muszą posiadać własne.

ps

To tak celem uzupełnienia wypowiedzi kolegi wyżej.

Pozdrawiam
  • Level 24  
    Ni ebędę się sprzeczał ale skoro tacy "kiepscy" producenci jak Alcatel, Avaya, Siemens robi bez przełaczników tylko programowo to chyba cos w tym jest.
    Po za tym chodzi mi o to, że aby zmienic ustawienie centrali trzeba ja wyłaczyc poprzestawiac zworki lub jeszcze gorzej przelutowac elementy (nieśmiejcie się ale juz z takimi cudami sie spotkałem i to u bardzo dużego producenta) i dopiero wtedy mamy odpowiedni typ portu ISDN.
    Pól biedy gdy centrala pozwala na wyjmowanie kart w trakcie pracy i ponownie na wkładanie - ale to chyba tylko pozwalaja na to duze i naprawde dobre i drogie centrale.
  • Level 37  
    Mały przykład Siemens programowo owszem zmieniasz port ale nadal masz problem ze zamianą pary Tx z Rx (bo jak wiesz w zależności od tego czy jest to styk T0 czy S0 musi nastąpić ich fizyczna zamiana jak to zrobisz to właśnie o tym pisałem).
    Alcatel, Avaia, Siemens masz pewnie na myśli kabelki rozszyte na krosie wówczas jak to włączysz to sprawa instalatora (i każda zamiana z zew. na wew. lub odwrotnie to zamiana par na krosie).
    Ale w centrali Alcatel OXO albo Siemens 3300,3500 to już chyba nie jest tak miło.

ps

(kończę bo już i tak odbiegamy daleko od tematu)

Pozdrawiam :D
  • Level 24  
    Zgadzam się, ze oze troche niewygodnie jest miec kabelki z przeplotem i bez (choc zrobienie ich to kikanascie sekund).
    Niech kazdy rozstrzygnie sam co lepsze
    - zacisnąc RJ na kabelku - 15 s
    - wyłaczyc centrale , wyjąc kartę, przełaczyc zworki lub przełaczniki, włożyc karte włączyć centralę, mieć na karku klienta któremu przerwałeś rozmowę itp. itd. - czas zalezy od centrali ale zwykle jest to dużo więcej niz kilka minut
    W większych systemach gdzie rzezczywiście zazwyczaj sa łaczówki i krosujemy jak chcemy i tu chyba nie ma nikt problemów/
    Po za tym jeżeli chodzi o kabelki to wszystkie te centrale które maja RJ (HiPath 3300, 3500, i kilka innych producentów) maja tak żeby aparaty wewnętrzne podłaczac kabelkami na wprost - łacze S0. Dla miasta T0 trzeba zrobic zamiane żył ale wtedy podłaczamy sygnał z NT gdzie obok RJ sa zawsze zaciski więc wystarczy skorzystac z kabelka bez wtyczki z jednej strony i wykorzystac zaciski jezeli sa kłopoty z zaciśnięciem wtyczki RJ.
    Może i to moje zboczenie i wynika z tego że więcej obsluguje duże systemy, ale jak raz spędziłem cały dzień przy (tu podam nazwe tego dużego producenta _DGT 3450) i okazało się, że nie działa a w serwisówce nic nie było o zmianach na kartach to mnie szlag trafił )notabene to własnie w DGT trzeba lutowac było diody - tu mowa o pełnej dużej centrali nie o Caro) to w tym czasie zrobiłbym z 1500 kabelków.
  • Level 22  
    Ale może zgodzicie się ze mną że w zasadzie ISDN umiera.
    W czasach kiedy górowały linie analogowe to było idealne
    rozwiązanie jak się chciało serfować po internecie i móc odebrać telefon.
    Standart jako taki przewidywał do 7 urządzeń na jednej lini równocześnie ale przyznam się że jakoś nigdy tego nie widziałem.
    Co prawda do dzisiaj wiele firm wtym także ochroniarskich wykorzystuje kanał "D" do sygnalizacji albo do przesyłania niewielkiej ilości danych.
    Co do central to mnie osobiście podchodzi SLICAN oczywiście jak się pojmie te tabelki. Programowałem SIEMENSA i ALCATELA ale polski produkt podchodzi mi jakoś najbardziej. Pare już zrobiłem i to w róźnych przedziwnych konfiguracjach programowych i sprzętowych.
    Może to nie miejsce ale będę musiał się zająć SIEMENS Hicom office point 150E. Ma ktoś coś do niej ?
  • Level 24  
    ISDN ma sie całkiem dobrze choc rzeczywiście jako magistrala rzadko jest spotykany (tak nawiasem to nie 7 a 8 urzadzeń na jednej szynie) dotyczy to BRA czyli 2B+D.
    Wszystkie centrale z bezposrednim wybieraniem DDI wykorzystuja |ISDN (nie wspomne o poważnych instalacjach wykorzystujacych PRA czyli 30B+D).
    Myslę, że jeszcze długo będzie się trzymał dobrze bo wyobraźmy sobie centrale o powiedzmy zaledwie 100 numerach wewnętrznych i koniecznością przydziału kazdemu numeru bezpośredniego. Jakie mamy rozwiązania
    - zamówić 100 linii analogowych z usługanp. CENTREX aby rozmowy wewnetrzne były bezpłatne
    - zamówic 100 linii analogowych założyc centralke zarażowac odpowiednio kierowania i juz mamy połaczenia bezpłatne (ale koszt centralo to ... centrala gigant ze 100 liniami miejskimi)
    -zamówic mniej linii i DISA - poza tym, ze nie jest to bezposrednie wybieranie to jeszcze przy telefonach wychodzacych prezentowac ise będzie nie numerem bezposrednim a numerem linii z której wyszedł
    - i to co jest najprostsze i najtańsze zamówić ISDN 30B+D 100 DDI i mamy poprawnie rozwiązana sytuacje
    Nie pisałem tu o funkcjach dodatkowych których nie oferuje analog
    Co do upodobań to kazdy lubi to co lubi na moich oczach wysiadało kilka wspaniałych wynalazków które były zainstalowane prawidłowo i w dobrych warunkach srodowiskowych.
    Nie powiem sprzet renomowanych firm tez ma swoje kaprysy - wszystko tworzaludzie ale na pewno jakośc wykonania jest wyższa od mniejszych firemek.
    Nie pisze że polskie centrale są złe bo to zalezy od zastosowania. Co innego do małego biura co innego dla grupy np. telemarketerów którzy generuja bardzo duży ruch i musza wspólpracowac z zawansowanymi bazami danych i aplikacjami.

Co do Siemensa 150 point to potrzebny ci jest program niestety jest bardzo duzy i trudno go przesłac. Obecnie jest to HiPath manager 3000E ten sam co do HiPath 3000E bo Hicomów juz nie ma.
    Centrala musimiec RS bo w 150 był to dodatkowy modół, jeżeli nie ma to mozna programowac z telefonu nr 11 *95 nazwa uzytkownika (domyslnie 31994) hasło (domyslnie 31994)
    Mozna tez zdalnie prze ISDN ale musi byc ustawiony dostep - np z aparatu
  • Level 12  
    Do siemensa to by się co nieco znalazło, zależy co potrzeba?
    Ja dowiedziałbym się chętnie coś na temat alcatela 4520 w zamian :D

Pozdr
  • Level 22  
    Akurat do HiPath 3000E mam dostęp z poprzedniej firmy więc skoro mówisz że pasuje to spróbuje.
    Nie stawiałem nigdy central powyżej 100 num. wew. więc nie mam aż takiego doświadczenia, poprostu podoba mi się teoria kont w slicanach i to co z nimi robiłem. Fakt że siemens którego obsługiwałem wydawał mi się bardziej stabilny ale postawiłem może ze 2 i więcej nie miałem odpowiednio kasiastych klientów. Do slicanów wkładałem karte LAN z protokołem nmtp ( chyba tak się pisze ) i to mi się podobało bo laptop sam znajduje centrale.
    Co do DDI to masz racje ale ile rozmów przeprowadzisz jednocześnie ? Masz przecież tylko 2 kanały w podstawowym ISDN ale oczywiście mogę się mylić. Jestem samoukiem i szkoły telekomnikacyjnej nie widziałem.
    A tak przy okazji mam jedno pytanie. Czy i na jakim ewentualnie sprzęcie udało wam się uzyskać impulsy taryfikacji ? ( Chodzi o ISDN )
    Próbowałem na Athera, Alcatel, Siemens i jeszcze taki jeden co podony jest do Athery. Włączaliśmy w zakończeniu NT przesyłanie impulsów i nic. Nawet centralę miejską konfigurowaliśmy i też nie pomagało. Pewnie kwestia softu w zakończeniu ale nie jestem pewien.
  • Level 24  
    Do siemensa małego Hicom150 HiPath 3000 wkładasz LIM i masz wswzystko po Lanie łacznie z protokołami CSTA (np. u Alcatela protokól ten kosztuje bajońskie sumy, a nasze produkty nie maja choc to protokół standardowy opisany w ISO, ECMA i ETSI) nie wspomne o TAPI bo to po prostu chyba wszystkie centrale na świecie maja - jest o wiele prostszym protokołem i mniej standardowym - MICROSOFT. W HiPath od wersji chyba 5 (w 6 na 100%) LIM jest w standardzie.
    Z jednym sie zgodze Siemens jest troche wredny dla serwisu bo się nie psuje i jak siępostawi poprawnie to mozna o nimzapomniec - nie da sie zarobić na serwisowaniu. Wiem to z doświadczenia.
    Co do central powyzej 100 numerów to stawiałem kilka i to w bardzo powaznych zastosowaniach ale to inna rodzina Hicom300E a teraz HiPath4000 (zmiana nazwy handlowej)
    Konta w Siemensach tez są i wiele fajnych rzeczy
  • Level 2  
    A mnie się wydaje że powinieneś sie zastanowić czy Twych potrzeb nie zaspokoi centralka VOIPowa .Ma toto tyle możliwości że głowa mała i myślę że cena ich jest konkurencyjna nie mówiąc ,że jednak to krok do przodu ... Nie będę sie tu rozpisywał na ten temat gdyż znajdziesz łatwo to w necie.
  • Level 37  
    O i to mi się podoba niema to jak wypowiedz na temat :cry:.

ps

Zalecam jednak czytanie postów od początku zanim się zabierze zdanie w danym temacie.

Pozdrawiam.