Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prędkości silnika 24V 6,5kW

twardyboro 06 Cze 2007 08:36 2369 6
  • #1 06 Cze 2007 08:36
    twardyboro
    Poziom 15  

Witam.

Poszukuję pomysłu/schematu regulacji prędkości silnika bocznikowego 24V 6,5kW. Najlepiej jesli była by to regulacja PWM z ograniczeniem prądu. Silnika ma byś zasilany z 6 akumulatorów 12V 180Ah połączonych szeregowo - 2/równolegle - 3 tak aby uzyskać 24V. Ma to służyć do napedu wózka elektrycznego coś w stylu melexa tylko mniejsze.

Jako element mocy mam zamiar zastosować baterię mosfetów i ograniczenie prądu jest mi potrzebne aby nie odparowała przy pierwszysm starcie. Prad mam zamiar ogranczyć do prądu znamionowego silnika czyli do jakichś 250A.

Pozdrawiam

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Cze 2007 09:15
    witek17
    Poziom 17  

znajomy chciał bym mu coś takiego zrobił, parametry tylko inne, 80 V i 120 A, nie zrozumieliśmy się :D, moduł mocy leży :D, umieściłem go w wybebeszonym zasilaczu PC z podwójnym wentylatorem, dajesz mały dławik z grubego drutu (na 250 A to ho ho!), to na wypadek zwarcia w silniku i pomocny przy rozruchu

przetwornica chyba konieczna, napięcie sterowania i układy generacyjne powinny mieć napięcie wyższe o 10 V, wydajność kilka amperów

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 06 Cze 2007 09:34
    twardyboro
    Poziom 15  

Dławik to nie problem - interesuje mnie bardziej sam układ sterowania - może na jakimś scalaku - zalezy mi bardzo na ograniczeniu prądu więc NE555 chyba nie rozwiązuje sprawy.

Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Cze 2007 14:12
    rudzik6
    Poziom 14  

O jakich tranzystorach równolegle podłaczonych myslisz? Chyba nie na tych cienkich nogach ;))

Wiesiek

0
  • #5 22 Cze 2007 18:53
    indianer
    Poziom 16  

Jeśli nie zależy Ci na bardzo płynnej regulacji prędkości to spróbuj typowego rozwiązania z wózków akumulatorowych. Trochę prymitywne, ale się sprawdza. Dwa druciane opory i przekaźniki do przełączania- trzy prędkości. Lepsze wersje mają już sterowniki PWM i najprościej użyć taki gotowy, ale nie wiem czy uciągną 6,5kW. I z pewnością będzie to droższy sposób, choć i tak może taniej niż zbudować taki samemu.

0
  • #6 26 Cze 2007 12:57
    dste5
    Poziom 16  

SG3524 jest kompletnym kontrolerem PWM i ma ograniczenie prądu. Czasem wystarczy zebrac sygnał wartości prądu z fragmentu instalacji. Prąd w uzwojeniu wzbudzenia nie powinien przekraczać 20A. Może wystarczy IRF4905?

0
  • #7 03 Lip 2007 00:31
    coberr
    Poziom 19  

wykonuje czasem rózne projekty sterowników podobnego typu a także prostych falowników trojfazowych z wykorzystaniem procesorów Sygnałowych rodziny TMS320F24x/LF240x.
    dla nap. stałoprądowych regulacja oczywiscie PWM.
    Jezeli byłby Pan zainteresowany prosze o kontakt. Można będzie coś pomysleć. Niestety pełny projekt oraz wykonanie takiego urzadzenia nie nalezą do tanich.

0