Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop z lampy błyskowej wbudowanej do aparatu

adam.han 06 Jun 2007 09:10 3748 8
IGE-XAO
    adam.han
    Level 12  
    Witam!!!

Wyciągnęłem dziś z mojego aparatu lampę błyskową. Zastanawiam sie czy dało by sie z niej zrobić stroboskop na małe imprezy, najlepiej taki sterowany muzyką albo normalnym przyciskiem impulsowym. Widziałem w innych układach że do sterowania są potrzebne triaki, mam własnie 3 takie triaki Tesla KT206/600. nadadzą się?

Zamieszczam fotki tego układu z lampą:

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam!!! Adam Hankus
  • IGE-XAO
    GOLECKI
    Level 16  
    Jaki zbieg okolicznosci hehe, ja też właśnie tak kombinuję jak ty tylko twoja lampa jest troche mała na strobo bo kondek trzeba zmienić na mniejszy (pojemność) żeby szybciej mrygało a z tym idzie mniejsza siła błysku. Generator obmyślałem sobie na kostce NE555 i na koncu triak przekaźnik albo najlepiej optotriak.

Pozdro
  • IGE-XAO
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Do stroboskopu można zastosować generator wyzwalania na tranzystorach.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic613070.html
    adam.han
    Level 12  
    a nie macie może jakiś gotowych schematów???
    GOLECKI
    Level 16  
    Zrobiłem na szybko coś takiego:

Jest to zwykły uklad czasowy astabilny na b. taniej kostce NE555. Cęstliwość od około 1Hz w górę. Układ wykonawczy zrealizowany na triaku, wartosci elemetów nie pamiętam bo nie mam tego w domu, jak sprawdze to podam. Całość pracuje z halogenem 230V/200W ale bez problemu można go podłączyć do styków wyzwalania lampy błyskowej. Aby uprościć cale cacko można w miejsce optyki i triaka wstawić tranzystor i przekaźnik 5V (zegar pracuje przy 5V).

Nie jestem pewien co do polaryzacji diody D1 ale zawsze można ją odwrócić ;)

Pozdro
    adam.han
    Level 12  
    O super!!! Tak sie składa, że została mi jeszcze jedna kostka 555 ;)

A jak działał ten strobo na halogenie? Mi sie zawsze wydawało że on by powoli gasł.

Mówiąc 1Hz w góre, masz na myśli błysk od 1 razu na sekunde do coraz szybszych błysków???

Pozdrawiam!!! Adam Hankus
    GOLECKI
    Level 16  
    Hehe... To cos na halogenie nigdy nie miało być stroboskopem tylko miało mrugać. Zassałem tylko schemat. 1Hz w góre to tak jak kombinujesz - coraz szybciej ale nie wiem jaka jest górna granica bo nie umiem tak szybko liczyć ;) "na oko" 20-40Hz. Jeśli za wolno to wystarczy zmienić rezystor R6 na mniejszy albo dać na jego miejsce zworkę. Można również pokombinować z kondensatorem C1. Jeśli jesteś zainteresowany wyślę ci program do obliczania wartości elementów i częstotliwości pracy kostek 555. Jak szybko ładuje sie twoja lampa?
    adam.han
    Level 12  
    No właśnie coś mi się z tą lampą dzieje, jak była jeszcze w aparacie to normalnie błyskała,po wycięciu jej z aparatu i ponownym przylutowaniu kabelków (tak dla sprawdzenia) nie błyska :( Ale znając mnie, wkurzę się i to naprawię ;).

Lampa z oryginalnym kondensatorem 180uF 350V ładuje się około 6 sekund, ale jeśli zmniejszę pojemność będzie szybciej sie ładowała, ale słabiej błyskała, ale poco mi stroboskop o mocy błysku normalnej lampy błyskowej (błysk był by oślepiający).

Byłbym wdzięczny jak wysłałbyś mi ten program.

Pozdrawiam!!! Adam Hankus
    GOLECKI
    Level 16  
    Hmmmm... tak naprawde to dobre strobo ma moc zbliżoną do lampy błyskowej a jeśli lampa jest "za mocna" zawsze można ją gdzieś skierować żeby zbytnio w oczy nie raziła. W mojej lampie doszłem do wniosku, że jeśli chcę przyśpieszyć ładowanie kondka to można pokombinować z transformatorkiem, który go ładuje. Najlepiej nawinąć samemu ;)

Tu masz program, nie zbieram punktów bo jest on całkowicie free. Wielkie dzięki dla jego twórcy:
    Attachments: