Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner SONY STR-GX311 - ciemny wyswietlacz

06 Cze 2007 09:24 2935 12
  • Poziom 28  
    Witam
    Problem dotyczy amplitunera Sony str-gx311. Po wlaczeniu wszystko w nim dzial poza wyswietlaczem - pozostaje calkowicie ciemny. Napiecie na FF jest - ok 4V widac ze "grzalki" swieca, ale segmenty pozostaja ciemne. Sprawdzalem napiecia na poszczegulnych wyjsciach procesora ktore ida bezposredni do wyswietlacza, na kazdym jest jakies napiecie(5-20V). Co moze byc przyczyna takiej wady? Zimnych lutow nie ma na plytce sterujacej
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Czy wyświetlacz jest typu VFD?
  • Poziom 28  
    szczerze mowiac nie wiem, nie jest to ani lcd ani led ale co to za typ to nie wiem, sa ona praktycznie w kazdym sprzecie audio i w magnetowidach. moge zrobic foto jesli to cos pomoze
    pozdrawiam
  • Serwisant
    Do dzialania oprócz żarzenia ok.4v potrzebne jest nap-27V.Poszukaj jakiegoś stabilizatora na tranzystorze.Pozdro.
  • Poziom 26  
    Z tego co napisałeś jest to wyświetlacz VFD i do poprawnego świecenia potrzebuje właśnie napięcia
    -27V na katodzie więc radziłbym ci sprawdzić czy takowe występuje.
  • Poziom 28  
    hmm, na plycie sterujacej jest napiecie +5v i 24V. Gdzie szukac tego 27V?
  • Serwisant
    Nie znam tego modelu,Szukaj ujemnego napicia w zasilaczu.Przed stabilizacja moze miec wartośc ok 45V.Szukaj może diody podpiętej do trafa katodą.Pozdro.
  • Poziom 28  
    A wiec napiecie -24V jest i dochodzi do samego procesora -wiec ta mozliwosc mozna wykluczyć. Zauważyłem ze wszystkie napiecia wychadzace z procsora do wyświetlacza - plywaqja, tj skacza i to bardzo znacznie - na schemacie np jest podane ze powinno byc -8 a jest od 5-15 albo i wyzej. Wystepjue to na kazdej nóżce procesora. Moze uszkodzony procek, ale amplitunerem steruje, wiec sam juz nie wiem. A da sie jakos sprawdzić wyswietlacz?
  • Serwisant
    Jeśli widać grzałki to raczej wyświetlacz byłby szczelny.Zobacz różnice napiecia pomidzy skrajnymi nogami wyśw. a pozostałymi .Powinno być rzędu 6v.Ustala to zenerka w układzie.Zobacz napiecia na st-bayu.Wyswietlacz wtedy nie powinien obciążać procka. Powinny byc pełne napiecia -ok.-24.
  • Poziom 28  
    Weekendowa przerwa w pracy ale juz wracam do naprawy. Otóż teraz nie mogę sprawdzić różnicy napiec bo chciałem wygrzać procka ale okazało sie ze ma on jakąś folie albo klej pod sobą który pod wpływem gorącego powietrza rozszerzył sie i zamiast wygrzać procka, musialem go podnieść bo sie odlutowaly niektóre nóżki. Skoro juz mam go podniesionego to może da sie sprawdzić jakos wyświetlacz? czy jak bym podał jakieś napięcie na nóżki to powinny zapalic sie jakieś segmenty czy nie bardzo?
  • Poziom 28  
    niestety drugim wyswietlaczem nie dysponuje, a nie idzie go jakos sprawdzic?