Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak się robi zwrotnice do gł śr tonowego

jarek92 06 Jun 2007 15:26 1264 6
    jarek92
    Level 19  
    jak się robi zwrotnice do gł śr tonowego, nie chodzi mi o harakterystyczne odcięcie tylko żeby "tak z grubsza" odcinał wysokie i niskie tony proszę o obrazki

Dodano po 1 [minuty]:

glurak
    Level 25  
    Poprostu laczysz szeregowo filtr niskotonowy z wysokotonowym. W najprostrzym przypadku szeregowo z glosnikiem sredniotonowym cewka i kondensator.
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    w uproszczeniu jak napisal kolega, powinien tam byc kondenastor aby nie przenosic za wysokich czestotliwosci i cewka aby nie zasilac go basami.
    Zalezy jakie masz glosniki i jakiej to jest mocy impedancja itp. przykladowo dla 8ohm filtr rzedu kilkaset Hz - kilka kHz zapewni ci kondensator 6.8-10uF szeregowo polaczony z cewka rzedu 0.2mH, oczywiscie kondensator bipolarny nie elektrolit ! a cewka raczej z grubego drutu.
    To bedzie filt 6dB ale to juz wystarcza.
    Pozdrawiam
    jarek92
    Level 19  
    http://allegro.pl/item198256654_swietna_basowka_10_cm_hurtownia.html

Dodano po 2 [minuty]:

MAM CEWKĘ POWIETRZNĄ Z TELEWIZORA PISZE NA NIEJ 170uH/1A grubość to ok 1mm

Dodano po 28 [sekundy]:

a z kąd wziąć taki kondersator mam tylko taki

Dodano po 3 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic733778.html

Dodano po 1 [minuty]:

albo mam też 10uF ale elektrolityczny 350V z automatu <pralki> od silnika

Dodano po 4 [godziny] 2 [minuty]:

DANE TECHNICZNE:
    ROZMIAR: 10 cm GŁĘBOKOŚĆ MONTAŻOWA: 55 mm
    MODEL: 999 4"
    MOC ZNAMIONOWA: 70 WATT
    IMPEDENCJA 4 ohm LUB 8 ohm (do wyboru - oczywiscie bez doplaty)
    PASMO: 30 - 4000 Hz
    KOSZ: STAL
  • Helpful post
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    Oj ciezko cos bedzie z tego zmontowac,
    Kondensatory powinny byc dobrej jakosci papierowe czy inne ale nie elektrolity, w ostatecznosci mozna uzyc elektrolitow ale dwoch, laczysz je szeregowo w taki sposob + - - + i masz niby bipolrany, ale nie polecam tego rozwiazania, moze do prob a pamietaj aby oba byly takie same i mialy 2 x wieksza pojemnosc od poszukiwanej (szeregowe polaczenie kondensatorow zmniejsz ich pojemnosc - odwrotnie jak dla rezystorow). Ten ruski kondensator z linku moze byc, ale warto by go sprawdzic / pomierzyc.
    Cewka nie bardzo, indukcyjnosc jest za mala 1000x, co najawyzej wytniesz nia setki kHz. Potrzebujesz mH a nie uH. W duzym uproszczeniu taka cewka to by bylo jakies 60-80 zw DNE1 o srednicy paru cm, powietrzna - ale nie pamietam dokladnie. Poszukaj jak inni robia filtry do kolumn.
    Ten glosnik z linku to raczej marna sprawa, zadnych istotnych parametrow nie podaja a ze przenosi 30Hz to nie uwierze, membrana na piance zawieszona, raczej sredniotonowy by z niego byl niz basowka, jeszcze ta srednica membrany, zaden z niego bas chyba ze do tylnych satelitow w instalacji suround.
    Pozdrawiam
    jarek92
    Level 19  
    ja od początku mówie że niei do basu tylko na śr tony
  • Helpful post
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    co do tonow srednich to ja osobiscie tez bym uwazal, zakladajac prawde ze przenosci do 4000Hz to troszke malo, z tym glosnikiem to bym ewentualnie myslal o konstrukcji niewielkiej mocy albo w ukladzie 4 droznym jako nisko sredniotonowy, nie lubie osobiscie obciazac glosnikow wysokotnonowych tak niskimi tonami i az tak wysoko forsowac niskotonowy/srednio-niskotonowy. W twoim wypadku podzial wypadal by na mniej wiecej 3000Hz co jest duzo jak na wysokotonowy i duzo jak na niskotonowy (za taki sie ten glosnik uwaza).
    Pracujesz na granicach chrakterystyki ten sredni-niskotonwy ma ja do 4000 a wysokotonowe zaczynaja przenosic z regoly od 3000-4000Hz.
    Ale to tylko moje sugestie. Ewentualnie pomysl moze o filtrze 12dB/okt = bardzie stromym zwlaszcza na wysokotonowy.
    Pozdrawiam