Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator marxa- kolejne problemy

DJ MHz 06 Cze 2007 18:35 4027 12
 • #1 06 Cze 2007 18:35
  DJ MHz
  Poziom 24  

  Mam problem z moim generatorem marxa. Zasilam go z układu który zrobiłem do lampy plazmowej. Iskra z tego układu osiąga z 2 cm. Zasilany jest przez 12V 5A. I nie działa mi generator :/. Nic nie strzela . Przesyłam fotki z naniesionymi danymi o elementach. Może to wina że zasilam tym układem ? Niewiem czy to prąd stały wychodzi z niego czy przemienny.

  0 12
 • #2 06 Cze 2007 21:42
  ja_dzik
  Poziom 18  

  Z tego co mi wiadomo to powinieneś mieć diodę prostowniczą za generatorem wysokiego napięcia. Te kondensatory na trochę niskie napięcie są. Generator który daje 2cm iskrę daje na pewno większe napięcie niż 3KV, a na takie masz kondensatory i te oporniki powinny mieć opór rzędu mega Ω a ty masz tam pojedyńcze Ω. Masz linka do strony gdzie jest to wszystko opisane: http://www.myzlab.pl/hv/marx/ .

  0
 • #3 06 Cze 2007 22:11
  DJ MHz
  Poziom 24  

  No kurde wiedzialem że coś spi... Z tej stronki właśnie info miałem i na tym się opierałem ale zle napisalem te oporniki i kupilem nie te... A kondony to takie jedynie miał koles w serwisie tv :], ale jak złe to nawine jakieś lub wezme z butelek porobie i wody z solą. A te oporniki omowe nie mogą być ? 8.50 kosztowały kurde :P w innym sklepie w lubinie to za jeden opornik 1 omowy/1 W to chcial 1 zł ! drogo tam w pi... musiałem iść 2 km przez miasto do innego bo mi sie nie chcialo na autobus wydawac :]

  PS
  A ta dioda prostownicza to na kabel z wyjściem trafa ? I co zwykła prostownicza ta czarna ? Czy inna jakaś.

  0
 • #4 06 Cze 2007 22:17
  żarówka rtęciowa
  Poziom 36  

  Musi być to dioda wysokonapięciowa. Możesz też użyć lampy DY86 lub EY86.

  0
 • #5 06 Cze 2007 22:22
  DJ MHz
  Poziom 24  

  mam akurat DY86 ! wiedziałem że warto wymontowywać z TV starych lampy i je zbierać :D Teraz jeśli można powiecie mi jak to podłączyć ?

  0
 • #6 06 Cze 2007 22:48
  ja_dzik
  Poziom 18  

  Jak tą lampe dokładnie podłączyć to ci nie powiem ale te oporniki musisz zmienić. Skąd masz to trafo? Nie było czasem przy nim już takiej kilku cm diody prostowniczej? Miałbyś mniej problemów i pracy niż z tą lampą. Jeśli chcesz uzyskąć jakiś w miare ciekawy efekt to musisz dać kondensatory na wieksze napięcie oraz zwiększyć ilość stopni bo cztery to troche mało. Elementy proponuje ci kupić na necie. Trzeba płacić za wysyłke ale i tak często wychodzi taniej niż w zwykłym sklepie, np 10 oporników 1W można bez problemu kupić za 1zł.

  0
 • #7 06 Cze 2007 22:51
  DJ MHz
  Poziom 24  

  MAm DY86, kolega żarówka rtęciowa pomógł mi z podłączeniem już mam napięcie za trafem wyprostowane. Ale i tak nie strzela generator, napewno przez te elementy ? A jeśli kondensatory zrobie z foli al i wody z sola i elektrodami w butelkach 1,5 litrowych to będą to dobre ? Troche roboty będzie. Chyba przez neta kupie, albo pojde do serwisu niech mi facet zamowi :]

  PS
  Jaki sklep w necie polecicie na zakupy ?

  0
 • #8 06 Cze 2007 23:08
  ja_dzik
  Poziom 18  

  Nawet jeśli byś miał te rezystory o odpowiedniej wartości ( a nie są) to na wyjściu miałbyś max 4x3KV= 12KV. O ile kondensatory nie uległy zniszczeniu co jest bardzo możliwe (są na za małe napięcie i mogło w nich dojść do przebicia). Więcej to ci daje ten sam transformator. Takie kondensatory z butelek to dużo miejsca zajmuje. Lepiej jak byś zamiast jednego kondensatora np łączył po 4 albo więcej kondensatorów szeregowo. I nie myśl sobie ze zrobisz generator marxa za 10zł bo za tyle to za wiele części nie kupisz, szczególnie jeśli chodzi o elementy na wysokie napięcie.
  Ja głownie kupuje w seguro i laro. W seguro mają tanie rezystory, kondensatory, diody i cyfrowe układy scalone(analogowych mają niestety tylko kilka) w laro mają większy wybór analogowych scalaków, wtyczek, gniazd, złącz,przełączników i obudów.

  0
 • #11 07 Cze 2007 00:36
  DJ MHz
  Poziom 24  

  70 rezystory te, i 10 kondensatorów zamówiłem. Mam nadzieje że dobrze :]

  0
 • #12 11 Cze 2007 19:37
  DJ MHz
  Poziom 24  

  Tak więc przyszło, złożyłem i dalej nie działa. Prostuje ten prąd lampą DY86 (przy okazji, napiszcie czym można jeszcze bo chyba mi ta lampa poszła...) I podłączyłem, dałem za zasilaniem 10 mega omów oporników szeregowo 10 po 0,5W. I nie działało, nie ładowało. Więc bez oporników dałem. Też nie działało, przykładam kabelek uziemienia do iskiernika to strzelają wszystkie wtedy, a tak to nie idą :/ :? . Już sam niewiem. Ten uklad od lampy plazmowej przy okazji im się rozlegulował i piszczy... wytrzymać nie można, IRF się grzeje jak szalony jak ustawiam układzik żeby nie piskało a i tak się nie da. 2 duże radiatory i 2 wielkie wiatraki na nie a i tak grzeje się w cholere. Kurde no już poradzić sobie nie mogę z tym generatorem. Kondensatorów mam 4 jak narazie, poźniej jak mi się uda uruchomić to to polutuje więcej.

  0
 • #13 17 Cze 2007 04:12
  Driver-
  Poziom 38  

  Kondensatory, połączone są równolegle przez oporniki, więc na okładzinach wszystkich kondensatorów maksymalne napięcie jakie wystąpi to napięcie do momentu następuje przebicie iskiernika. Pisałeś że luk z trafa WN ma długość około 2cm czyli licząc po 1mm/1kV z trafo daje napięcie około 20 kV. W sumie masz 9 iskierników, wszystkie strzelają przy podłączeniu uziemienia. Połączone są szeregowo więc na 1 iskierniku wyładowanie elektryczne następuje poniżej 2kV średnio na 3 daje 6kV, (2kV x9 = 3 x 6kV = 18 kV < 20 kV) Jest to rachunek szacunkowy, nie wiem na jakie napięcie masz iskierniki. Na Twoim miejscu zrobił by tak:
  Wyregulował iskierniki tak aby iskra powstawała przy jak najwyższym napięciu. W tym celu najpierw ustawiasz odległość miedzy elektrodami iskiernika na ~2,5 cm. Następnie podłączasz go w obwód WN, katodę lampy na iskiernik z jednej strony i końcówkę cewki trafa WN z drugiej strony iskiernika (ta strona powinna być uziemiona) Ustawiasz zmniejszając odległość między elektrodami iskiernika do momentu powstania iskry. Reguluj od strony uziemionego końca !!! potem mierzysz odległość między elektrodami i przeliczasz napięcie 1mm/1kV. Załóżmy że odległość przy jakim wystąpiło wyładowanie to 15mm, więc napięcie zadziałania iskiernika 15 kV. Teraz znasz mniej więcej jakie będzie napiecie na kondensatorach. Jeśli nie masz kondensatorów na 15 KV możesz połączyć szeregowo kondensatory, sumując ich napiecie znamionowe, powiedzmy masz kondensatory na 5kV przy 3 szeregowo masz napiecie 15 kV itp. Jeśli zastosujesz kondensatory na odpowiednie napięcie będziesz miał pewność że ich nie przebije. Pamiętaj że na czas pomiędzy wyładowaniami generatora Marxs'a, ma wpływ pojemność kondensatorów i wartość oporników (stała czasowa). Widziałem działający generator z opornikami 560 kΩ, Oporniki 2W można nabyć już od 16 gr. Netto za sztukę, kondensatory 4.7nF 3kV 44 gr. a 10nF po 79 gr. Netto. Jak dasz 4 albo 5 takich to z powodzeniem wytrzymają napiecię 15 kV. Pojemność 1-2nF w każdej gałęzi powinna wystarczyć do działania. Jeśli osiągniesz napiecie wyładowania iskiernika w okolicach tych 15 KV to już przy 3 gałęziach będziesz miał około 45 kV. Uważaj też zeby nie przebiło oporników, lepiej dać 2 lub 3 pomiędzy kondensatorami.

  0