Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak robić pomiary na płytach gsm? Co jest potrzebne?

kuty-y 07 Cze 2007 02:14 1629 3
 • #1 07 Cze 2007 02:14
  kuty-y
  Poziom 9  

  Witam i chciałem zapytać jak robić pomiary na płytach gsm,czym jakie do tego są potrzebne przyrządy oprócz zwykłego miernika i do czego służą punkty tp na płycie głównej telefonu.
  Przeszukałem całe forum ale nie znalazłem konkretnych odpowiedzi,tylko typu:servisówka w rękę i do dzieła? no ok ale jak mam mierzyć z tej servisówki czy jak np mam zaśilacz uniwersalny (servisowy) to gdzie się nim podpiąć pod piny od baterii? jak ma 2 kable + i - to co z pozostałymi pinami jak jest4.
  Albo jak np pomierzyć czy dany układ jest uszkodzony? trzeba go wylutować i mierzyć przejścia czy niekoniecznie.
  Chce się przede wszystkim nauczyć diagnozy usterek i jak używać przyrządów pomiarowych i jakich, gdzie w sieći mogę znależć coś na ten temat,czy wy wszyscy servisowanie gsm umieliście od urodzenia?

  0 3
 • #2 08 Cze 2007 11:35
  217288
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 08 Cze 2007 18:34
  kuty-y
  Poziom 9  

  ok ale potrafie odróżnić condensator od opornika,i wiem jak go mierzyć,tylko chodzi mi gdzie dokładnie podpiąć się na płycie głównej żeby np zdiagnozować ze np układ typu UEM lub CPU nie działa,chodzi mi jak korzystać z tej servisówki?

  0
 • #4 09 Cze 2007 00:17
  mirex
  Poziom 43  

  Lepiej będzie chyba jak wyciągniesz ze strychu dziadka stare radia i podobne zabytki i na nich będziesz się uczył naprawy sprzętu elektronicznego.
  Zostaw sobie naprawy GSM na czas gdy zrozumiesz jak jest skonstruowany, jak działa najprostszy układ scalony. Potem musisz pojąć jak jest skonstruowany cały układ elektroniczny, zrozumieć co to schemat blokowy, do czego służą konkretne bloki funkcjonalne układu.

  Gwoli wyjaśnienia - w zasadzie podstawą diagnozowania są objawy usterki. To pozwala na zgrubne określenie rejonu, który trzeba szczegółowiej sprawdzić.
  W zależności od sprzętu podane masz w konkretnych punktach albo napięcia, albo przebiegi oscyloskopowe.

  Skoro jednak, jak widzę, nie wiesz jak się mierzy napięcie w podanym na schemacie punkcie, to po prostu weź w ręce kilka książek o podstawach elektroniki i się poucz.
  Nie sądzę, aby forum było właściwym miejscem na nauczanie początkowe. Jak to sobie wyobrażasz?

  Zresztą zapakowanej wiedzy tu niemało - trzeba tylko poszukać. Choćby w działach NAUKA, WARSZTAT, POMOC, LABORATORIA.

  0