Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wskaźnik poziomu sygnału odbieranego.

Maciej B. 07 Jun 2007 11:13 2231 9
Testo
    Maciej B.
    Level 12  
    Jak do układu scalonego TDA7000 (kit AVT-495) dołączyć wskaźnik poziomu sygnału odbieranego?
  • Testo
    czarutek
    Level 34  
    Ale czy masz już układ wskaźnika i chodzi tylko o jego włączenie?
  • Testo
    Maciej B.
    Level 12  
    Jeszcze nie mam, myślę jak ten problem rozwiązać.
    czarutek
    Level 34  
    Nie jest to wcale takie trudne. A jak chciałbyś, żeby natężenie pola było prezentowane?
    Maciej B.
    Level 12  
    Myślę, że wskaźnik wychyłowy jest najlepszym rozwiązaniem ( dla mnie).
    czarutek
    Level 34  
    Na wychyłowy nic gotowego niestety nie widziałem. W każdym razie należałoby mierzyć napięcie na nóżce 1.
    Maciej B.
    Level 12  
    Ok, dziękuję za podpowiedź.
  • Helpful post
    Driver-
    Level 38  
    Pomiar napięcia na nóżce 1 jest nieliniowy, chodzi o to że przed demodulatorem i korelatorem jest limiter. Limiter (ogranicznik) ogranicza napięcie p.cz. Wygląda to tak, zwiększanie napięcia na wejściu limitera powoduje wzrost napięcia na wyjściu. Jednak gdy napięcie p.cz na wejściu limitera przekracza pewną wartość przestaje wzrastać napiecie na wyjściu i nie zmienia się pomimo powiększania się napięcia na wejściu. W tym układzie FM jest to konieczne aby maksymalnie stłumić wszelkie sygnały AM oraz zakłócenia amplitudowe np. trzaski. Aby mieć realny pomiar sygnału należy pomiaru dokonać przed limiterem (ogranicznikiem). Sygnał nie ograniczany masz na nóżce 12 gdzie podłącza się kondensator dolnoprzepustowego filtru RC. Na tą nóżkę możesz podłączyć układ ze schematu (poniżej). Dobrać należy Cx możliwie o najmniejszej pojemności, ponieważ jak pojemność będzie zbyt duża to filtr dolnoprzepustowy obniży swoją częstotliwość i pogorszy odbiór.
    Maciej B.
    Level 12  
    Dziękuję za przedstawienie rozwiązania, chyba je zastosuję.
    Pozdrawiam.
    Maciej B.
    Level 12  
    Problem rozwiazano dzięki pomocy kolegi Driver-.