Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do wody - podlewanie działki

PiatyElement 07 Cze 2007 12:53 18090 12
  • #1 07 Cze 2007 12:53
    PiatyElement
    Poziom 21  

witam. Chcę zamontować na stałe pompę do wody do podlewania działki. Przy mojej działce płynie w rowie ( głębokość rowu około 2m) woda. Mam pompę gdzie jak podaje producent: wysokość ssania: 8m, wysokość tłoczenia 30m ( w co nie bardzo wierzę ) Czy pompę lepiej zamontować tuż nad lustrem wody i kazać jej wyżej tłoczyć wodę, czy zamontować ją na skraju działki wyżej gdzie nie będzie musiała wyżej tłoczyć ale wyżej zasysać. (wg rysunku). obecnie rozkładam pompę nad lustrem wody (ok40 cm) ale chodząc po działce widzę różnicę w ilości płynącej wody. działka wacha się od 2m - do około 6m nad lustro wody.
    Wąż ssący - 1cal
    wąż podający wodę 3/4 cala - 100 metrów dł.
    p.s. nie mam jak spr opcji z pompą umieszczoną na skraju rowu gdyż musiał bym kupić dłuższy wąż ssący - a ten kosztuje i nie chce niepotrzebnie wydawać pieniędzy - stąd moje pytanie.

Pompa do wody - podlewanie działki

1 12
  • #2 07 Cze 2007 13:12
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Musisz pamiętać o zaworze zwrotnym na ssaniu i jakims filtrze, by nie zaciągać nieczystości. Na swojej działce ciągnę wodę z glębokości 5m a maksymalna wysokość ssania to 8m. Problem zaczyna się przy przewężeniach rur. Najlepiej stosować się do zaleceń wytwórcy i stosować zalecane przekroje i najlepiej rur nie węży. Wtedy efekt jest zadowalający. W Twoim wypadku zminimalizował bym odcinek ssący jeżeli zostaniesz przy wężu.
    Pozdrawiam

1
  • #3 07 Cze 2007 19:52
    PiatyElement
    Poziom 21  

witam, co do odcinka ssącego to pewnie zrezygnuję z węża a założę rurę pcv i kolanka i bez żadnych przewężeń. nie ukrywam że również montaż na skraju działki przy rowie byłby dla mnie wygodniejszy.

0
  • #4 07 Cze 2007 21:25
    kuba_puchatek
    Poziom 15  

polecam "omnigenę" 250W u mnie zasysa z 6m i daje 3atm

0
  • #5 04 Cze 2008 17:00
    DARREK
    Poziom 18  

a czy ma ktoś jakiś patent w jaki sposób podlewać działkę nie na machając się zbytnio pompą ręczna? dodam iż na działce nie ma zasilania :/

Pozdrawiam
    DARREK®

0
  • #6 02 Maj 2011 11:07
    Pchela187
    Poziom 9  

Witam proszę o podpowiedz jak najtanszym kosztem, lub sposobem zrobić coś na zasadzie hydroforu. Na działce posiadam tylko pompę ręczną
    pozdrawiam

0
  • #7 29 Cze 2011 22:41
    Marcin24pl
    Poziom 9  

Siemka...

Podepnę się do tematu.

Mam na ogrodzie MAUSERA-1000L do zbierania deszczówki. Podłączyłem 25m wąż ogrodowy do niego tyle tylko że ciśnienie nie jest zadowalające (w sumie to niema go w ogóle, jedynie coś tam powolutku leci) Pomysłem jest zrobienie przerwy na wężu i podpięcie pompki (najlepiej elektrycznej) wspomagającej. Problem w tym że nie mogę nigdzie żadnej znaleźć. Wąż standardowy zdaje się 3/4". Macie jakieś pomysły??

Dodam że mauser nie jest zakopany. Stoi za domkiem na trawie :-)

Z góry dzięki za pomoc

1
  • #8 29 Cze 2011 22:59
    jacekolszewski1
    Poziom 9  

Hydroforki takie do podlewania dzialki mozna juz kupic za okolo 200 pare zlotych wiec koszt takiego urzadzenia nie jest wygorowany gdybys chcial sobie sam cos takiego zbudowac napewno za komponenty zaplacisz znacznie wiecej

0
  • #9 01 Lip 2011 07:50
    Kaszpir77
    Poziom 20  

Marcin24pl napisał:
    Siemka...
    Pomysłem jest zrobienie przerwy na wężu i podpięcie pompki (najlepiej elektrycznej) wspomagającej. Problem w tym że nie mogę nigdzie żadnej znaleźć. Wąż standardowy zdaje się 3/4". Macie jakieś pomysły??

U sasiada pracuje przy takim zbiorniku pompa Omnigena JY1000 i do tego wyłącznik BRIO SK13. Zaletą tego rozwiązania jest wbudowany wyłącznik ciśnieniowy i zabezpieczenie przed suchobiegiem. Tyle, że 1000l to dla tej pompy niewiele :). Cena całości to chyba niecałe 300 PLN.

0
  • #10 23 Mar 2012 17:49
    agi281
    Poziom 8  

Witam
    Kupiłem zbiornik 1000 l typu Mauser podłączyłem go do rynny i cała woda teraz pięknie zbiera się w moim pojemniczku, zbiornik nie jest wkopany . Jaki hydrofor zastosować do podlewania nie dużej działeczki (dom stoi na 500m2) i jak to w zasadzie podłączyć , prosiłbym jakiś schemat lub wytłumaczenie jak najprościej to podłączyć, w domu podłączyłem drobną hydraulikę typu zmywarka pralka, krany itd więc powinienem sobie z tym poradzić tylko nie wiem co w co ? pozdrawiam i dziękuję za pomoc

0
  • #11 23 Mar 2012 21:58
    toku74
    Poziom 31  

Są w sprzedaży hydrofory bezzbiornikowe /mam na zbyciu/. Taki hydrofor ma sporą wydajność i ciśnienie. Do tego wbudowany własny filtr i wyłącznik ciśnieniowy. Wszystko ładne, zgrabne i to Twoje 1000l "nochem wciągnie" :D
    Do podłączenia dwa przewody: wejście /wzmocniony/ i wyjście. Złączki 1".Pompa do wody - podlewanie działki

0
  • #12 24 Mar 2012 13:46
    agi281
    Poziom 8  

rozmawiałem w jednym ze sklepów i można też kupić do podlewania z takiego zbiornika 1000 l pompę zanurzeniową taką 1100w wysokość wybicia wody do 10 m, wypompowanie 14000 l na h powinna taka dać radę ? spokojnie przez otwór w zbiorniku mi wejdzie , poradzi ktoś czy to by mi zdało egzamin do podlewania małej działeczki?

1
  • #13 20 Paź 2017 12:25
    łebski
    Poziom 5  

Witam panów, mam podobne zapytanie co autor wątku. Chciałbym zamontować w swoim domu system odprowadzania wody opadowej. Myślę nad pompą zanurzeniową (do studzienki), którą następnie odprowadzałbym do podlewania ogrodu albo mycia samochodu. Moje pytanie jest takie, czy jedna pompa zatapialna wystarczy żeby obsłużyć cały system? Znajomy polecał mi Wilo Drain - czy ta pompa obsłuży system, jeśli chciałbym też zbierać wodę z rynien? Czy ta pompa faktycznie uchroni działkę przed zalaniem?

0