Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini Wieża UNIVERSUM VTC-CD 4099 - jaki transformator?

xxx!!! 07 Jun 2007 13:44 2073 6
Altium Designer Computer Controls
    xxx!!!
    Level 10  
    Wybaczcie nie mam odpowiedniej wiedzy ale mimo to postanowiłem naprawić martwą wieżę.

Uszkodzeniu w niej uległ transformator 230 na 110.

Nikt mi niestety nie był w stanie powiedzieć jaką on może mieć moc. Może wy pomożecie, czy da się to ustalić jakoś? Jego wymiary to 2,5 na 3 cm. Oznaczenie AMI-326LVF 5TP8028829 RJ 0J3 SET. Nic nie mogłem znaleźć więc postanowiłem podłączyć zamiast niego wygrzebany z szafy ruski travel adapter. Jak zmierzyłem zmienia on napięcie na 130v choć powinien na 110 jak mniemam. Max moc 50w. Cuż podłączyłem go w miejsce niedziałającego (po burzy) kuzyna. Wieża wystartowała ale po ok 10 sekundach nastąpiła dość efektowna eksplozja kondensatora 25v 2200 mikro 105C. Czy możecie mi powiedzieć jaka mogła być przyczyna owej eksplozji? Czy moc transformatora była zła? A może napięcie za duże? Czy możecie pomóc mi ustalić moc umarłego transformatora? Dodam tylko że jego rosyjski kuzyn travel adapter bardzo szybko się grzeje i jest 2,5 krotnie większy od umarłego japończyka.

Pozdrawiam
    Grześ :)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Altium Designer Computer Controls
    Adam-T
    Level 39  
    Na początek napisz co to za sprzęt.

Pozdrawiam
    Adam
  • Altium Designer Computer Controls
    motyl22
    Level 27  
    Witam! Przyczyną eksplozji było napewno za wysokie napięcie. Rosyjski "przyjaciel" się nie nadaje chociaż chęci ma dobre ;) Popytaj w sklepie o odpowiednie trafo tzn odpowiednie napięcia a co do mocy to jak masz możliwość wstawienia większego niż oryginalny to większa moc nie zaszkodzi napewno. Co do grzania się trafa to poszukaj zwarć w układzie. Być może trafo za bardzo jest obciążony i stąd ta temmperatura. Pomierz napięcie w stanie jałowym i przy obciążeniu trafa. Jak za bardzo spadnie napięcie to jest coś nie tak. Pozdrawiam i powodzenia
    Aha no i napisz model wieży marke bo tak to nawet nie wiemy o jaki sprzęt chodzi i jaka funkcje pełni owe trafo.
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    a czy rosjanin to nie byl "transformator" tyrystorowy, daje on niby 120V tyle ze ksztalt sygnalu nie przypomina sinusiody i po wyprostowaniu masz inne napiecia, do golarki to sie taki nadaje ale nie do sprzetu elektronicznego.
    Pozdrawiam
    any56
    Level 39  
    Kondensatory wybuchły na skutek zbyt dużego napięcia (nie wiadomo, czy coś jeszcze się nie uszkodziło).
    Niemniej skąd wiesz, że trafo dawał 110V?
    Z gabarytów trafa, który był wynikałoby, że miał ok. 10VA.
    xxx!!!
    Level 10  
    Witam i dzięki za odpowiedź.

Sprzęt który próbuję naprawić to mini wieża UNIVERSUM VTC-CD 4099.

Oczywiście nie mogę mieć pewności że daje on 110v. Jednak z całą pewnością przekształca on prąd AC w prąd AC, wskazywałyby na to oznaczenia na płytce drukowanej. Co ciekawe jak mówię po podłączeniu układu przez 10 sekund wieża zachowywała się ok. Zakręciła - załączył się wyświetlacz, włączyła się zmieniarka CD. Czy sądzicie że to może potwierdzać moją hipotezę o 110v?

Oczywiście trans ruski jest już dość leciwy, po rozebraniu stwierdziłem że idą od niego 3 przewody. 1 - 230v, 2- 130v, 3 - zero. Zero tak więc jest połączone.

Proszę więc czy możecie zasugerować jaki transformator powinienem nabyć?

Co sądzicie o TS20/110 z tej strony http://www.cyfronika.com.pl/trafa2_18W.htm ?

Jeśli uszkodziło się coś innego oczywiście mogę spróbować wymienić inne części.

Pozdrawiam
    Grześ

Moderated By Jaś Kula:

Proszę aby w przyszłości tytuły Twoich tematów spełniały wymagania punktu 11 Regulaminu Forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php Ten już poprawiłem.

xxx!!!
    Level 10  
    Problem załatwiony.

Do wymiany był:

Kondensator
    Transformator 230 na 150 - 4 Watt

Transformator musiałem specjalny zamówić (sam nie potrafię nawijać)

Koszt naprawy:

kondensator: 3,4 zł
    transformator: 15 zł.

Pozdrawiam :)