Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mosfet tranzystor kluczujący przebieg 1Hz proszę o aplikację

07 Cze 2007 15:54 7840 12
  • Poziom 20  
    witam, projektuję elektroniczny przerywacz do kierunkow w motocyklu.

Generator zrobiełem elegancko na NE555, układ detekcji włączenia na kilku tranzystorach. Pozostał tranzystor wyjściowy, najlepiej żeby był to FET ze względu na małe napięcie C-E (w polowym te nogi się inaczej nazywają ale wiadomo o co chodzi) i duże przełączane prądy wynoszące 6A.

Kłopot w tym, że napięcie z generatora wynosi 0/8V (stan niski/wysoki), a napięcie przełączane 12-14,4. Zarówki podłączona mają być w emiterze.

Także proszę Was o narysowanie schematu taki jak załączyłem tylko dla tranzystora polowego oraz jaki tranzystor byłby najlepszy do tego celu.

Z góry dzięki, tomek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    trosze chyba namieszales z tymi wyjasnieniami , jesli dobrze zrozumialem to zarowki maja byc do masy i dysponujesz napieciem sterujacym 8V , czy wobec tego nie mozesz uzyc mosfet z kanalem P tyle , ze on jest otwierany zerem-do masy i mozliwe ,ze trzeba odwrocic sygnal np traznystorem pnp(uklad wzmacniacza-rezystor kolektor plus z kolektora odwrocony sygnal).
  • Poziom 20  
    Zarówki mają być do masy jak na schemacie.

a dlaczego nie mozna to zrobić na n-ch?? Na schemacie jest npn, i jego własnie chciałem zastąpić n-ch. Nie będzie trzeba odwracaś sygnału dwa razy - chyba.

Napisałem 8V, poniewaz trzeba dać rezystor na "bazę". Jaki?? I jaki tranzystor??
  • Poziom 32  
    dlaczego p dlatego , ze jak podlaczysz zarowke w zrodle to w prosty sposob nie wysterujesz mosfeta n napiecie ktore odlozy sie na zarowce odejmie sie od napiecia sterujacego te 8 V to jest idealne dla niektorych mosfetow jak odejmiesz od nich spadek nap. na zarowce to beda sie bardzo grzaly , mosfet P jest sterowany masa wiec zarowki sa w drenie(zrodlo podlaczasz bezposrednio do+) i nie ma zadnych problemow z ich wysterowaniem jesli nie zalezy Ci na fazie w ktorej maja sie swiecic a tylko na miganiu to mozesz bramke mosfet p podlaczyc poprzez rezystor 100 ohm do wyjscia 555 i wszystko musi dzialac bez praktycznie nagrzewania mosfeta- bedzie calkowicie otwarty , pamietaj tylko , ze zarowka w momencie zalaczenia pobiera ok 10 razy wiekszy prad (jak swieci to tylko te 6A) i moze zniszczyc mosfeta.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Żeby wysterować mosfet z kanałem N w układzie wtórnika źródłowego, tak by był w stanie całkowitego otwarcia, trzeba na jego bramkę podać napięcie około 10V wyższe od napięcia zasilającego, a to tylko niewątpliwie skomplikuje powyższy układ. Polecam użycie mosfeta mocy z kanałem typu P lub bipolarnego PNP w układzie wspólnego emitera.
  • Poziom 20  
    narysowałem coś takiego dla tr bipolarnego pnp jako tranzystor wyjsciowy zastosowałbym BDX34 ze względu na duże wzmocnienie i maksymalny prąd 10A.

Czy to by działało?? Czy ten tranzystor by się nasycił i jakie byłoby wtedy napięcie C-E?? Jeżeli CE=0.2V to P=0.2*5=1W Biorąc pod uwagę, że tranzystor pracuje jako klucz przebiegu 50/50% to wydziela się na nim 0.5W czyli niepotrzebowałby radiatora.

Jesli chodzi o prąd bazy tego BDX to przy hfe=500 wynosiłby on 10mA. I ten sam prąd musiałby przepłynąć przez C-E BC547. Prąd ten nie przepływa przez rezystor podciągający, więc ten może być dowolnie duży np. 10kOhm co daje max prąd poniżej 1mA.

tomek[/youtube]
  • Poziom 32  
    bdx 34 jest darlingtonem wiec odlozy sie na nim 1,2V x 6A to da ok 7W czyli bedzie wymagal sporego radiatora , jak niemal identycznie podlaczysz mosfeta p (bramka przez rezystor ok 100 ohm ) to w zaleznosci od typu z pewnoscia odlozy sie znacznie mniej.
    Hm ciezko z tymi mos i kanalem P irf9540 latwo dostepny ale na nim odlozy sie tyle co na bdx jak sie ma niegrzac to trzeba by laczyc je rownolegle ze 3 sz. czego nigdy na bdx nie zrobisz bo ile bys ich rownolegle nie podpial to zawsze polkna te 1,2 V.
  • Poziom 20  
    no tak, rezystancja w pełni otwartego tranzystora wynosi 0.22-0.3 oma. Po pomnożeniu przez napięcie i prąd daje 8-10W. Połączenie 3 tranzystorów da rezystancję 0.1ohm czyli w sumie moc traconą 3.6W.

Jeśli chodzi o radiator to chyba niebędzie on zbyt wielki bo rezystancja złącze-otoczenie wynosi 80*C/W. Czyli dla 1W temperatura złącza będzie wynosić 80*C więcej niż otoczenie.

A wracając do tranzystorów bipolarnych, chyba słusznie zauważyłem, że na pojedyńczym tranzystorze odkłada się 0.6V. Gdyby zastosować np BD244 to wtedy odłożyło by się 3.6W

submariner napisał:
    zarowka w momencie zalaczenia pobiera ok 10 razy wiekszy prad (jak swieci to tylko te 6A) i moze zniszczyc mosfeta.

W układzie pracuję tak naprawdę żarówki o mocy 50W czyli ich prąd to 4,2A - resztę dałem na zapas. Ale widzę że za mało.

Dla BD244 dane przedstawiaja sie tak: peak collector current 10A, prąd stały 6A.
    Pulse suorce current dla IRF9540 wynosi 76A, a prąd stały 19A.
    W przypadku mosfeta bardzo krótkotrwałe całkowite zwarcie go nie uszkodzi ze względu na rezystancję. Jesli ma on 0.3ohm, to przy napięciu 12V popłynie "tylko" 40A. Zarówki go nie uszkodzą, co niestety jest możliwe dla BD244 - przynajmniej teoretycznie.

To są całe moje rozważania, rozważam jeszcze przekaźnik. Pytanie z zakresu bazaru - ile kosztuje IRF9540??

tomek
  • Poziom 27  
    W układzie powyżej przy pierwszym dodatnim impulsie na bazie NPN-a obydwa tranzystory wybuchną. NPN się nasyci i popłynie prąd kolektora praktycznie niczym nie ograniczony. Złacze B-E PNP-na spali się.
    Konieczny jest jakiś rezystor ograniczajacy prad bazy PNP-na.
  • Poziom 20  
    rzeczywiście było źle.
    Narysowałem nowy schemat dla tranzystora 2* irf9540. Czy to będzie działało?? Za npn wstawię BC547, albo jeśli nie wytrzyma prądowo to będzie BD139. Wolę ten pierwszy bo będzie mniejszy prąd ciągnął z NE555.

Rezystor domyslnie 100R podstawię taki, żeby prąd bramki był jak najmniejszy dla pełnego otwarcia mosfeta.

tomek
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Prawie dobrze :wink:
    MOSFET-y, w przeciwieństwie do tranzystorów bipolarnych, sterowane są napięciowo. Prąd bramki nie płynie. Te rezystorki w bramkach są niepotrzebne. Potrzebny jest natomiast rezystor na wejściu NPN-a (sterowanie prądowe, rezystor ogranicza prąd bazy). Dla uproszczenia narysowałem wszystkie rezystory jednakowe i tak zostaw. Zwróć uwazgę na prawidłowe podłaczenie MOSFET-a (source, gate & drain). Jak bedzie potrzebny drugi MOSFET, podłącz go równolegle do pierwszego.

mosfet tranzystor kluczujący przebieg 1Hz proszę o aplikację
  • Poziom 20  
    Witam i dziękuję. Mosfet kluczuje przebieg jak należy. Ale Tata zwrócił uwagę, że w instalacji bywają przepięcia ponad 20V, raczej są to krótkie skoki, należało by je zewrzeć do masy, albo na wyjście na żarówki.

Jakie elementy stosować?? popularna dioda zenera się nie nadaje - zbyt mała obciążalność, także szukamy dalej.

tomem
  • Poziom 31  
    Rasty, pytanie moze banalne, rozumiem ze w ukladzie ktory narysowales podanie napiecia na baze npn-a spowoduje zalaczenie klucza/mosfeta?
    Mozesz anrysowac schemacik dla odbiornika podlaczonego bezposrednio do plusa, tak by przez klucz byla podawana masa?
    Piękne dzięki ;-)