Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przechowywanie/transformowanie wysokiego napięcia

archi25 07 Jun 2007 22:57 1893 16
    archi25
    Level 12  
    Witam wszystkich.
    Czy ma ktoś informację jak przechowywać energię o napięciu 5 kv i czy można ją później jakoś przetransformować na niższe napięcie.
    Może to głupie pytanie-ale może ktoś coś wie i z góry dziękuję
  • Helpful post
    wikingc1
    Level 18  
    Witam
    Jaki to prąd stały czy zmienny? Za bardzo sie nie znam ale sądze ze tak wysokie napięcie to tylko w jakimś kondensatorze (oczywiście stałe) bo budowa akumulatora na 5 kV to raczej trudne przedśięwzięcie.
    Napisz dokładniej o co chodzi.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Tomek665
    Level 28  
    Przechowywać zawsze można w odpowiednio zrobionym kondensatorze.
    Obniżyć napięcie zawsze można choćby dzielnikiem napięcia.
    Ale praktycznego zastosowania nie spotyka się.
    A po co ci to potrzebne ?
    archi25
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź. Pomyślałem sobie że można by zgromadzić w kondensatorze ładunki elektryczne wysokiego napięcia z generatora van de graffa i potem je jakoś przetransformować na 12 v i ładować tym np akumulator. Tego chyba nikt jeszcze nie ćwiczył-a jeśli by się udało to zdjąłbym prądnicę z mojej elektrowni wiatrowej i założył takie cudo. Opory żadne a obroty duże ok 500. Trochę by mi pozbierało ładunków.

A czy wie ktoś z kolegów jak podnieść częstotliwość prądu w sieci na 2500 herców i czy jest to w ogóle możliwe. Zależy mi na dużym i zmiennym polu magnetycznym
  • Helpful post
    submariner
    Level 32  
    generator van de graffa ma chyba znacznie wyzsze napiecia , 5kV to jeszcze nie bylby taki problem ale tam sa conajmniej dziesiatki kV nap 5kV to jeszcze mozesz przetransformowac zwyklym trafem (podobnym do wysokiego napiecia) tyle , ze trzeba by pomyslec o jakichs magnetycznych kluczach-wykorzystujacych nasycenie rdzenia bo elementy elektroniczne na 5 kV chyba nie sa produkowane.
    Co drugiego pytania to musialbys zbudowac falownik albo prosciej wyprostowac ten prad sieciowy i zasilic nim przetwornice , trafo z rdzeni proszkowych powinno przeniesc duze moce.
    archi25
    Level 12  
    Masz może jakieś dane na temat falownika albo przetwornicy wysokiej częstotliwości. Bo nie wiem od czego zacząć. Hmmm te magnetyczne klucze to brzmi skomplikowanie :)
    submariner
    Level 32  
    przetwornice byly poruszane wielokrotnie na forum , proponuje poszukac , jesli chodzi o te klucze to normalnie cos takiego jest-bylo(Toshiba stosowala w dawnych zasilaczach) stosowane do zmiennych pradow rdzen sie nasycal i nie przenosil pradu zmiennego wiec pomyslalem , ze jesli namagnesowac rdzen zewnetrzynym pradem plynacym w jednym kierunku to rozmagnesowac-przemagnesowac mozna go pradem plynacym w kierunku przeciwnym - konkretnie z wysokiego napiecia pochodzacego z kondensatorow- te 5kV. Sprawnnosc takiego ukladu teoretycznie nie moze przekrocyc 75% ale w praktyce bedzie zapewne jeszcze gorzej.
    Chodzi mi o cos takiego:
    rdzen feeeytowy na ktorym sa 3 uzwojenia - wysokiego napiecia 5kV , uzwojenie odbierajace energie transformowana , uzwojenie kluczujace- o malej indukcyjnosci generujace krotki impuls magnesujacy rdzen .
    cykl pracy powinien wygladac tak :
    1 podawany jest krotki impuls magnesujacy potem
    2 nastepuje przemagnesowanie uzwojeniem wysokiego napiecia o duzej indukcyjnosci i dlugim impulsie .
    3 energia uzyteczna odbierana jest za posrednictwem trzeciego uzwojenia.
    wikingc1
    Level 18  
    To z tym von de Graffem może być ciekawie. Ale tam uzyskuje sie wyższe napięcia. próby można by przeprowadzić chociaż z tak dużymi napięciami wiąże sie spory problem upływności ( nie mogło by być żadnych ostrych krawędzi itd. bo sprawność by drastycznie spadła) nie wiem jak dużą energie można uzyskać z takiego generatora ale gdzieś czytałem ze ponoć sprawność tego urządzenia jest dość wysoka chyba coś koło 80-90% ale to nie jest pewne. Jeśli masz czas i materiały to możesz spróbować tylko nie mam pomysłu na obniżenie tego napięcia do jakiegoś użytecznego można by spróbować z tym co pisał kolega submariner.
    Pozdrawiam.
    submariner
    Level 32  
    No tylko , ze w czym to ma byc doskonalsze od przemian elektromagnetycznych , pradnice ze stalymi magnesami tez osiagaja ponad 90% sprawnosci.
    archi25
    Level 12  
    Będę próbował zrobić jakąś przetwornicę-może dałoby się coś fajnego skonstruować :).
    A co do wysokich częstotliwości to pojawiają się ciekawe zjawiska elektromagnetyczne-np lewitacja.
    Można by się pokusić o zbudowanie latającego spodka
    w ten sposób że po obwodzie dać cewkę np 2000 i dać 220v i 2500 herców powinno latać :)
    submariner
    Level 32  
    masz jakies materialy na temat tej lewitacji , bo kiedys na Discovery prezentowano taka lewitacje tyle , ze chyba to bylo nad metalowa plytka tzn tego nie powiedziano , to byla cewka bez rdzenia wpieta do sieci i faktycznie lewitowala ale pomyslalem , ze jesli pod spodem jest metalowa plytka to wszystko jasne czy tu tez o to chodzi?
    archi25
    Level 12  
    Nie to zupełnie co innego. Chodzi o to że przy dowolnym prądzie ale o odpowiedniej częstotliwości wpływasz na otaczające cię pole magnetyczne i po przekroczeniu częstotliwości tego pola zaczynasz się odpychać od niego-czyli unosić. Ktoś to już odkrył i stąd
    tyle było tego niby UFO. Ale do tej pory wkręcają ludziom że to inna cywilizacja. Właśnie pracuję nad projektem czegoś takiego. Klasycznym przykładem tej teorii jest jonolot lub lifter -to działa podobnie ale inaczej.
    Wykorzystuje minimalne pole do tego aby się unieść i wysokie napięcie.
    A tu nie musisz się tak fatygować-boję się tylko o zjawiska elektromagnetyczne w okolicy :-)
    Ale jak coś to powiem że kosmici :)
    Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć do projektu i budowy urządzenia to zapraszam.
    submariner
    Level 32  
    szczerze mowiac nie slyszalem o takim zjawisku aby przy odpowiedniej czestotliwosci pola magnetycznego czy elektromagnetycznego mozna lewitowac , jonoloty to bardzo stary pomysl lata 50/60 ale to inne zjawisko , teoretycznie jakby mikrofalami zjonizowac powietrze ( takie experymenty byly przeprowadzane i wytworzono dyski plazmowe ktore mialy byc lustrami dla wiazek mikrofal ktore to mialy byc kierowane na rosyjskie miasta ale projekt zarzucowno bo potrzebowal w chwili generowania wiazki calej elektrycznej energii USA) to taki dysk plazmy bylby odrzucany polem magnetycznym (jak kazdy przewodnik pradu) i moglby powodowac lewitacje ale to nie jest chyba do wykonania w warunkach amatorskich .
    Do wykonania jest natomiast latajacy spodek napedzany otunelowanym smigielkiem-silnikiem elektrycznym i wykorzystujacy efekt Coanda , jak znajde linka to podesle .
    Tez kiedys bylem zafascynowany takim "latajacym spodkiem" skonczylo sie na probach - udanych z czyms w rodzaju helikoptera napedzanego bateriami slonecznymi niestety nie doprowadzilem do konca i nie zbudowalem czegos zdalnie sterowanego chyba ,ze jestes zainteresowany to zapraszam do kontynuacji prob.(filmiki i zdiecia powinny byc na elektrodzie)

Wracajac do pmyslu dysku plazmowego "zapalonego " pod spodkiem to podgrzanie powietrza do kilku tysciecy stopni powoduje powstanie ogromnego przyrostu cisnienia powietra, kazde 300st c to 1 atm. ale 3000 to juz ok 10atm i nawet czesciowe rozproszenie tego cisnienia na calej powierzchni dysku da potwornego kopa rzedu dziesiatek jesli nie setek g.
    wikingc1
    Level 18  
    Witam
    Widzę że wkraczacie na co raz ciekawsze tematy. Kolego Archi 25 napisz coś więcej o tym sposobie albo podaj jakieś linki to tobym sobie poczytał bo temat wydaje się naprawdę ciekawy. Teraz wakacje będę miał , to jak zrobię piec do gitary to mógłbym się czymś ciekawym zająć.
    Pozdrawiam.
    archi25
    Level 12  
    to jest bardziej moja teoria-ale wg mnie skoro wszystko drży we wszechświecie to trzeba tylko przekroczyć tą częstotliwość i będzie się latać :-)
    submariner
    Level 32  
    ale skad wiesz na jakiej czestotliwosci drga :) jestem zwolennikiem bardzo solidnych podstaw fizycznych i jak cos prawie zadziala to wg. mnie na pewno nie zadziala w skali makro nie ma - nie wiem nic o takich zjawiskach jedyne fale jakie moglyby zblizyc sie do tych teorii to fale dzwiekowe ale to chyba nie o to chodzi.
    archi25
    Level 12  
    Właśnie chodzi o to żeby tą częstotliwość znaleźć. Gd
    yby to było wiadome to nie potrzebowalibyśmy samochodów. Rozważam różne częstotliwości