Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kapsuła balonu meteorologicznego SR0FLY

VSS 08 Cze 2007 00:34 29302 72
  • Kapsuła balonu meteorologicznego SR0FLY
    26 maja 2006 roku Stowarzyszenie Copernicus-Project po raz drugi wysłało w stratosferę balon z sprzętem radiokomunikacyjnym. Lot trwał godzinę i 45 minut. Balon w tym czasie przeleciał ponad 72 km, średnia prędkość wyniosła prawie 40km/h, maksymalna 85 km/h. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości balon pękł i kapsuła zaczęła spadać na spadochronie. Balon osiadł na polu żyta i został znaleziony po kilku minutach od momentu lądowania. Konstruktorem kapsuły byłem ja :)

rysunek lotu balonu na stronie:
    http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SR0FLY_CP03/SR0FLY_CP03.htm

Kapsuła balonu zawierała następujące urządzenia:

- tracker FLY-track - zmodernizowana wersjia FHI-traka autorstwa Tomka SP3FHI – zawiera tracker i stacje meteo: pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności. Wysyła na zmianę: dwie ramki telemetryczne i jedną z położeniem. W skład trakera wchodzi: GPS Axiom + antena aktywna, yaesu ft2008, tracker fly-trak, QRG 144.800MHz. Więcej informacji na stronie http://www.axeprim.poznan.pl/sp3fhi/fhi-trak/

Na zdjęciu w kolejności: GPS Axiom, yaesu ft2008, fly-trak, bateria

-tracker TinyTrack3 - Wysyła na zmianę: jedną ramkę telemetryczną i jedną z położeniem. W skład trakera wchodzi: GPS Axiom + antena aktywna, motorola GP600, tracker TinyTrak3, QRG 144.800MHz. Więcej informacji na stronie http://byonics.com/tinytrak/

Na zdjęciu w kolejności: u góry motorola GP600, na dole: tracker, GPS Axiom

-przemiennik croosbandowy 2m/70cm – QRG 2m – 145,587.5MHz, QRG 70cm – 439,512.5MHz. przemiennik oparty na motoroli MTSX838 i GP600, sterownik SP3VSS przystosowany do przemiennika croosbandowego. Ograniczenie jednej transmisji 15 sekund, roger-beep na obu pasmach. Brak blokad typu CTCSS, pojawienie się nośnej na jednym paśmie powoduje nadawanie na drugim. Wiecęj info, schemat i oprogramowanie na stronie: http://vss.pl/?q=node/60

Na zdjęciu widać przemiennik z załozonym ekranem, pod spodem motorola gp600 i mtsx838, widać po lewej sterownik a po prawej duplekser.

- loger GPS – logowanie wszystkich ramek GPSa na kartę MMC. Logger wyposażony w GPS Axiom + antena pasywna, atmega8, karta MMC16Mb. Więcej informacji na stronie http://majek.mamy.to/gps/

U góry czytanik kart, pod spodem procesor i GPS Axiom, z boku batesia akumulatorów li-ion.

- lokalizator GPS/GSM – lokalizator Satech – element systemu DS Locate przeznaczony do lokalziacji i monitoringu oparty o technologię GPS/GSM. Urządzenie wysyłało online z czestotliwością 10 sekund położenie geograficzne oraz inne parametry takie jak napięcie zasilania oraz prędkośc poruszania się balonu. Wizualizacji jego przebytej trasy wraz z zapisaniem innych monitoowanych parametrów została przeprowadzona na apliakcji mapowej Monitoring GPS PRO wchodzącej w skład systemu DS Locate. Więcej informacji na stronie http://www.datasystem.pl

Po lewej moduł lokalizatora, po prawej aku mulator il-ion

- aparat Kodak 2Mpx – sterowany z procesora, wykonuje zdjęcia co 15 sekund

- kamera z zapisem obrazu na karcie MMC – rozdzielczość 320x240, karta 1Gb – czas zapisu około 1,5 godziny.

Kapsuła została zbudowana z dwóch części pojemnika styropianowego normalnie przeznaczonego do przewozu krwi. W górnej części przykleiłem laminat który służy jako ekran. Z boku przymocowane są dwie aktywne anteny GPS, jedna antena GPS/GSM, pasywna antena GPS i antena ćwierćfalowa trakera TinyTrak3. Od spodu zamocowałem taki sam laminat a w nim zainstalowałem dwie anteny ćwierćfalowe : do przemiennika 2m/70cm i trakera fly-trak. Od spodu zamocowany został pojemnik zawierający kamerę zapisującą obraz. W bok dolnego pojemnika styropianowego wkleiłem robioną na zamówienie podwójną szybę wypełnioną gazem do aparatu fotograficznego. Płytka czujników stacji meteo przyklejona została z lewej strony kapsuły. Z boku przyklejona została płytka z zaciskami pozwalającymi na ładowanie baterii akumulatorów litowo-jonowych. Do zasilania użyłem trzech kompletów akumulatorów li-ion. Dwa z nich o napięciu 12,8V i jeden 8,4V. Jeden z akumulatorów 12,8V zasilała moduł nawigacji GPS/GSM, drugi zasilał przemiennik i tracker tinytrak3. Bateria 8,4V zasilała traker fly-trak i aparat fotograficzny. Kamera była zasilana z baterii LR03 a logger z własnej baterii akumulatorów li-ion o napięciu 8,4V. Wszystkie elementy kapsuły zostały złożone w „kanapkę” i usztywnione kostkami styropianu. Aby uniemożliwić skraplanie się wody wewnątrz kapsuły do każdego urządzenia zostało włożone kilka worków z pochłaniaczem wilgoci. Po uruchomieniu wszystkich urządzeń i sprawdzeniu poprawności działania kapsuła została sklejona i zafoliowana folią typu stretch. Na wierzchu naklejona została taśma z informacją o zawartości i numerem kontaktowym w razie znalezienia. Cała kapsuła z zawartością ważyła 4kg.

Widok kapsuły:

Z przody dwie anteny aktywne GPS i jedna aktywna GPS/GSM, na środku antena pasywna GPS, z tyłu gniazdo trakera. Z boku czujniki stacji meteo, z przodu szyba aparatu fotograficznego

Wnętrze kapsuły:

Start balonu:

Ja podczas ostatnich pomiarów przez lotem:

Więcej info o samym locie, zdjęcia i opisy na stronie: http://copernicus-project.org/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    VSS
    Poziom 21  
    VSS napisał 603 postów o ocenie 238, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2002 roku.
  • Metal Work Pneumatic
    ryborz
    Poziom 23  
    Na jaką wysokość wznosi się taki balon? Pęknięcie balonu jest jakoś realizowane czy po prostu pęka przy pewnej wysokości? Czy kapsuła "przeżyła" upadek?
    mixer666
    Poziom 17  
    noooo jestem pod wrażeniem :D dobra robota :!:

Pytanie... ile wyniosło zrobienie wszystkich elementów?
    Czy taki "lot" musi być gdzieś zgłoszony?
    VSS
    Poziom 21  
    ryborz napisał:
    Na jaką wysokość wznosi się taki balon? Pęknięcie balonu jest jakoś realizowane czy po prostu pęka przy pewnej wysokości? Czy kapsuła "przeżyła" upadek?

już niedługo będę wiedział jak wysoko doleciała, właściciel loggera odczyta
    dane z karty, pękniećie balonu następuje samoczynnie, na pewnej wysokości posiada około 15-20 metrów i wybucha, kapsuła przeżyła w 100% lot, zamieszczę zdjęcia z lądowania.
    Duch__
    Poziom 31  
    Witam. Bardzo ciekawa i ambitna konstrukcja. Czy są gdzieś na tej waszej stronie zdjęcia z aparatu zamocowanego w balonie?? Najbardziej interesują mnie te w momęcie pękania balonu czyli na wyskokości około 30 tys metrów, ale z chęcią przejrzał bym wszystkie. Pozdrawiam.
  • Metal Work Pneumatic
    VSS
    Poziom 21  
    mixer666 napisał:
    noooo jestem pod wrażeniem :D dobra robota :!:

Pytanie... ile wyniosło zrobienie wszystkich elementów?
    Czy taki "lot" musi być gdzieś zgłoszony?

nie licząc lokalizatora którego wypożyczyłem to koszt tej kapsuły wyniesie około 3 tysiące, lot zgłasza się w warszawie, a tuż przed startem trzeba zgłosić lot na okęciu.
    romek77r
    Poziom 16  
    Wspanialy projekt :D Skad masz modol GPS Axiom'a ?? Szukalem na necie ich strony ale jakos nigdzie nie moge znalezc. Pozdro
    VSS
    Poziom 21  
    Efekt02 napisał:
    Wspanialy projekt :D Skad masz modol GPS Axiom'a ?? Szukalem na necie ich strony ale jakos nigdzie nie moge znalezc. Pozdro

GPSy kupiłem na Allegro, był taki moment gdzie mozna było je kupic po 40 zeta, nabyłem wraz z kolegami kilkanaście sztuk :) wszelkie opisy do tego modułu dodawał sprzedający, obecnie skarbnica wiedzy jest na stronie Jarka sp3swj : http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/gps/gps_Axiom_Swift_B2.htm
    szeri88
    Poziom 14  
    Jeżeli waga nie jest parametrem krytycznym to zamontowałbym jakąś lekką cyfrówkę, która co kilka sekund pstrykałaby zdjęcia. A tak wogóle to ciekawe urządzenie.

Pozdrawiam
    dec1234
    Poziom 14  
    Byłaby jakaś szansa żeby zamieścić jakieś schematy?? Np schemat termometru...
    Chodzi mi o stworzenie czegoś przypominającego balon meteo i żeby można było to wykonać samemu :D

P.S Domowy balon (balony) można napełnić wodorem bardzo łatwo uzyskanym ('kret' w granulkach rozpuszczony w wodzie i kawałki aluminium) :D
    VSS
    Poziom 21  
    szeri88 napisał:
    Jeżeli waga nie jest parametrem krytycznym to zamontowałbym jakąś lekką cyfrówkę, która co kilka sekund pstrykałaby zdjęcia. A tak wogóle to ciekawe urządzenie.

Pozdrawiam

wewnatrz jest cyfrówka, zreszta w opisie jest to napisane. włozyłem kodaka 2mpx, pod spodem był aparat tevion krecący film, obrobie ten film i podam linka, teraz ma około 300M.

Dodano po 9 [minuty]:

dec1234 napisał:
    Byłaby jakaś szansa żeby zamieścić jakieś schematy?? Np schemat termometru...
    Chodzi mi o stworzenie czegoś przypominającego balon meteo i żeby można było to wykonać samemu :D

P.S Domowy balon (balony) można napełnić wodorem bardzo łatwo uzyskanym ('kret' w granulkach rozpuszczony w wodzie i kawałki aluminium) :D

schemat stacji pogodowej jest na stronie Tomka, pierwszy link w opisie. po wykonaniu tego modułu masz stację meteo z trakerem. czujniki sa podpięte do proca i układ nadaje wartości trzech wejść z przetworników A/D w zakresie od 0 do 255, podajesz napięcie od 0 do 5V.

z wodorem wolimy nie eksperymentować ( groźba wybuchu - patrz Zeppelin) hel jest drogi , na ten balon koszt wynosi około 500PLN, ale w 100% bezpieczny. ale dla twardzieli wodór jak znalazł :)
    Helmans
    Poziom 20  
    Niezła konstrukcja. Dobrze zabezpieczona elektronika przed mrozem (duże wysokości). A ile wynosiła temperatura na maksymalnej wysokości?
    VSS
    Poziom 21  
    Helmans napisał:
    Niezła konstrukcja. Dobrze zabezpieczona elektronika przed mrozem (duże wysokości). A ile wynosiła temperatura na maksymalnej wysokości?

temperatura jest stała i obniża sie zgodnie z jakimś wzorem, w necie sa opisy, ja jak leciałem motolotnia na wysokości 3000m temperetura wynosiła około 2 stopni, na 15-20km obniża się do -50 stopni.
    wiekszy problem to nie temperatura a wilgoć podczas staru i lądowania, skrapala się w zastraszających ilościach. dlatego wrzuciłem do każdego modułu i samej kaspułu kilknaście worków z pochłaniaczami wilgoci - zadziałały znakomicie. cały sprzęt był suchy po wylądowaniu.
    wojto15-05
    Poziom 18  
    swietny projekt wykonanie profesionalne :D takie badania sa bardzo ciekawe. Zabezpieczenie sprzetu przed wilgocia pomyslowe.
    ocenka 9/10
    VSS
    Poziom 21  
    wojto15-05 napisał:
    swietny projekt wykonanie profesionalne :D takie badania sa bardzo ciekawe. Zabezpieczenie sprzetu przed wilgocia pomyslowe.
    ocenka 9/10

wykonanie było ekspresowe, całą kapsułe złozyłem z klocków w jeden dzień, dlatego uzyłem takich ilości kleju na ciepłu i tasmy izolacyjnej :) ale kostrukcja zdała egzamin w 100%, wszytsko działało tak jak powinno.

w sierpniu planujemy kolejny start, musimy pogadać ze sponsorami lotu, koszt balonu to około 400pln, helu 500pln.

rysunek lotu balonu na stronie:

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SR0FLY_CP03/SR0FLY_CP03.htm
    ciapciok
    Poziom 20  
    Cytat:
    Po osiągnięciu maksymalnej wysokości balon pękł i kapsuła zaczęła spadać na spadochronie.

Można prosić o więcej informacji na temat spadochronu ? Konstrukcja, czujnik który go uruchomił itp.

Pozdrawiam
    gsm_pce
    Poziom 11  
    Naprawde duże brawa dla konstruktora !!
    A ja mam pytanie odnosnie aparatury sterujacej tym balonem oczywiscie jesli taka istnieje, czy po prostu balon leci samoczynnie i nie macie nad nim kontroli podczas lotu ??
    VSS
    Poziom 21  
    ciapciok napisał:
    Cytat:
    Po osiągnięciu maksymalnej wysokości balon pękł i kapsuła zaczęła spadać na spadochronie.

Można prosić o więcej informacji na temat spadochronu ? Konstrukcja, czujnik który go uruchomił itp.

Pozdrawiam

spadochron to typowa konstrukcja do rakiet, średnica około 1,2-1,5m, nie pamiętam dokłądnie. spadochron "uruchamia się" sam, po wybuchu balonu nastepuje wzrost przyciągania ziemskiego :) i spadochron sam napełnia się powietrzem, kółko które widac na zdjęciu startującego balonu pomiędzy spadochronem a kapsułą słuzy do zapewnieneia w 100% skuteczności rozłożenia się spadochronu i przedziwdziała splataniu się linek.

Dodano po 1 [minuty]:

gsm_pce napisał:
    Naprawde duże brawa dla konstruktora !!
    A ja mam pytanie odnosnie aparatury sterujacej tym balonem oczywiscie jesli taka istnieje, czy po prostu balon leci samoczynnie i nie macie nad nim kontroli podczas lotu ??

nie mamy żadnej kontroli nad balonem, leci gdzie dusza zapragnie i tylko wiatry nim sterują :) zaraz po stracie wyruszyły dwie ekipy w samochodach które goniły balon. udało się podnieść go z ziemi po kilku minutach od lądowania.
    kosmo21
    Poziom 18  
    A jak zgłaszamy do lotu takie urządzenie to jest szansa, że nam tego pozwolenia nie wydadzą, ile to kosztuje, czy trzeba im przedstawić jak taki balon wygląda i co ma na pokładzie oraz czy są inne trudności w załatwieniu zezwolenia?

a projekt bardzo ciekawy :-)
    VSS
    Poziom 21  
    kosmo21 napisał:
    A jak zgłaszamy do lotu takie urządzenie to jest szansa, że nam tego pozwolenia nie wydadzą, ile to kosztuje, czy trzeba im przedstawić jak taki balon wygląda i co ma na pokładzie oraz czy są inne trudności w załatwieniu zezwolenia?

a projekt bardzo ciekawy :-)

generalnie nie zdarza się odmowa, no chyba, że jakieś ćwiczenia wojskowe w okolicy będą. nie kosztuje to nic, trzeba tylko napisac oficjalne pismo. balon maksymalnie może wazyć 5 albo 6kg - jest to tzw. balon lekki, powyżej tej wagi potzrebne są inne zezwolenia. trzeba okreslic co to za balon, nie tzreba okreslać zawartości kapsuły.
    WaWrzOL
    VIP Zasłużony dla elektroda
    VSS dlaczego takery i moduły GPS zostały podwojone? Chodzi tylko o zabezpieczenie się na wypadku awarii jednego z nich? Skoro traker służy do nadawania informacji o pozycjonowaniu względem stacji APRS to w jakim cele stosuje się dodatkowe zapisywanie tych informacji na karcie pamięci? Może te pytania wydają się laickie, ale temat jest dla świeży.
    VSS
    Poziom 21  
    WaWrzOL napisał:
    VSS dlaczego takery i moduły GPS zostały podwojone? Chodzi tylko o zabezpieczenie się na wypadku awarii jednego z nich? Skoro traker służy do nadawania informacji o pozycjonowaniu względem stacji APRS to w jakim cele stosuje się dodatkowe zapisywanie tych informacji na karcie pamięci? Może te pytania wydają się laickie, ale temat jest dla świeży.

dublowanie trakerów i GPSów miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa kapsule. każdy z nich był osobno zasilany. antena jednego z nich była zainstalowana na dole kaspuły, druga na górze. oba trakery nadawały z mocą około 0,3W. w czasie lotu to moc pozwalająca na osiągnięcie zasięgu setek kilometrów. anteny po zetknięciu z ziemią tracą parametry i zasięg spada do pojedyńczych kilometrów. dl;atego sa dwa trakery i anteny zainstalowane na górze i na dole. istenie wtedy większa szansa, że któraś z anten nie będzie dotykac ziemi i zasięg będzie większy. logger miał osobny gps, był kompletnym urządzeniem. nie było sensu go rozkładać. poza tym w ramce APRSowej nie ma wszystkich informacji któe podaje GPS: wysokość, ilośc satelitów i inne. każdy traker podawał różne informacje ale żaden z nich nie podawał wysokości. na następny lot muszę to poprawić w sofcie , wtedy wysokośc będzie podawana w opisie.
    panmechanik
    Poziom 23  
    VSS napisał:
    oba trakery nadawały z mocą około 0,3W.

czy to jest legalne? Słyszałem że można nadawać z mocą max 20mW
    Yaki_Taki
    Poziom 2  
    wszystko to, co na pozwoleniu z UKE jest legalne...;-)
    mateur
    Poziom 15  
    W opisie jest napisane na jakiej częstotliwości nadaje sonda a te ograniczenie (20 mW) dotyczy chyba tylko pasma FM (ale nie jestem pewny :D )

Pozdrawiam
    Yaki_Taki
    Poziom 2  
    sonda nadaje na 2 m, dokładnie 144.800 MHz a tu takiego ograniczenia nie ma. Dodatkowo moc jaką moża użyć określa pozwolenie wydane przez UKE.

pozdrawiam,

Maciej
    majekw
    Poziom 13  
    Film z kamerki zamocowanej do balonu (bez obróbki, prawie 300MB) jest do ściągnięcia z torrenta tutaj: http://majek.mamy.to/gps/sr0fly.avi.torrent.
    Dla tych, co się zastanawiają czy ściągać, to w skrócie:
    - ok. 10 minut, to zabawy na ziemi
    - ok. 15 minut to wznoczenie się do chmur (dla tych co nie mają choroby morskiej i lubią karuzelę:-))
    - ok. 25 minut to biel (w chmurach)
    - ok. 10 minut to ponad chmurami, ale połowa obiektywu lub szybki była chyba zaparowana i i tak niewiele widać.
    - więcej nie ma bo chyba baterie zdechły
    VSS
    Poziom 21  
    panmechanik napisał:
    VSS napisał:
    oba trakery nadawały z mocą około 0,3W.

czy to jest legalne? Słyszałem że można nadawać z mocą max 20mW

licencje mamy na 15W więc te 0,3W to dopiero początek :)

Dodano po 1 [minuty]:

majekw napisał:
    Film z kamerki zamocowanej do balonu (bez obróbki, prawie 300MB) jest do ściągnięcia z torrenta tutaj: http://majek.mamy.to/gps/sr0fly.avi.torrent.
    Dla tych, co się zastanawiają czy ściągać, to w skrócie:
    - ok. 10 minut, to zabawy na ziemi
    - ok. 15 minut to wznoczenie się do chmur (dla tych co nie mają choroby morskiej i lubią karuzelę:-))
    - ok. 25 minut to biel (w chmurach)
    - ok. 10 minut to ponad chmurami, ale połowa obiektywu lub szybki była chyba zaparowana i i tak niewiele widać.
    - więcej nie ma bo chyba baterie zdechły

ja wytnę tylko te najlepsze 15 minut i podam linka. ale dzięki za torrenta :)
    mixer666
    Poziom 17  
    Czyżby w 35 minucie samolot przelatywał obok :D ?
    VSS
    Poziom 21  
    mixer666 napisał:
    Czyżby w 35 minucie samolot przelatywał obok :D ?

hmm, mie zauważyłem tego wcześniej ale dźwięk przypomina silnik odrzutowy, byc może to rzeczywiście jakiś samolot :)