Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator z zasilacza impulsowego.

08 Cze 2007 14:09 3905 2
 • Poziom 17  
  Dlaczego transformatory stosowane w zasilaczach impulsowych np.komputerowych sa takich malych wymiarow kiedy zwykle transfomatory sieciowe tej samej mocy sa potezne. Czy wiaze sie to ze stratami na samym trafie? Mogl by ktos przyblizyc dzialanie takiego zasilacza impulsowego z trafem.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Stabilizatory napięcia o działaniu ciągłym posiadają pewne cechy ograniczające ich zastosowanie w zasilaczach elektronicznych:
  a) Sprawność takich zasilaczy jest mała ze względu na straty energii w transformatorze, prostowniku i samym stabilizatorze.
  b) Objętość takich zasilaczy jest duża w stosunku do uzyskiwanych mocy wyjściowych.
  c) Na wyjściu stabilizatora nie można uzyskać napięcia wyższego ani nawet równego (co do wartości bezwzględnej) napięciu wejściowemu. Nie można też uzyskać napięcia o polaryzacji przeciwnej w stosunku do napięcia wejściowego.

  W pewnym stopniu pozbawione tych wad są zasilacze ze stabilizatorami impulsowymi. Czyli przetwornicami napięcia stałego („DC/DC converter”). W pewnym uproszczeniu zasada działania takiego stabilizatora polega na wytworzeniu prostokątnej fali napięcia i filtrowaniu jej za pomocą filtru LC. Taka metoda stabilizacji nie ma ograniczeń sprawności, gdyż dla elementów idealnych sprawność wynosi 100%, a sprawność w rzeczywistym układzie zależy tylko od parametrów użytych elementów
  Transformator z zasilacza impulsowego.
  Napięcie prostokątne jest wytwarzane poprzez kluczowanie napięcia uzyskanego z prostownika sieciowego: możliwe jest optymalne dobranie częstotliwości kluczowania tak, aby zminimalizować wymiary i straty mocy w stabilizatorze. Częstotliwość kluczowania jest rzędu dziesiątków lub nawet setek kHz, dzięki czemu elementy filtrujące maja mniejsze wymiary niż elementy filtrów sieciowych. Uzyskane napięcie sieciowe jest proporcjonalne do amplitudy i współczynnika napięcia prostokątnego, a regulacja napięcia wyjściowego związana jest najczęściej ze zmianą współczynnika wypełnienia.
  Istnieją dwa podstawowe rodzaje zasilaczy impulsowych, które rozróżniamy ze względu na sposób użycia transformatora i napięcie wyjściowe:
  - zasilacze impulsowe kluczowe po stronie wtórnej transformatora, nazywane też dławikami. Zawierają one transformator sieciowy (50 Hz) i prostownik napięciowy. W tym układzie pracy zredukowane są straty mocy tylko w stabilizatorze, wymiary zasilacza prawie nie ulegają zmianie w porównaniu z wymiarami stabilizatora o działaniu ciągłym, gdyż największe elementy tzn. transformator i prostownik są identyczne.
  - zasilacze impulsowe kluczowane po stornie pierwotnej transformatora, nazywane też transformatorowymi. W tych zasilaczach napięcie sieci prostowane jest za pomocą prostownika wysokonapięciowego i kluczowane z częstotliwością znacznie większą niż
  50 Hz, co pozwala stosować transformatory wielkiej częstotliwości i znacznie mniejszych wymiarach i stratach. Po stronie wtórnej transformatora konieczne jest, oczywiście, powtórne prostowanie napięcia i jego filtrowanie. Używanie transformatorów wielkiej częstotliwości zdecydowanie zmniejsza wymiary i ciężar zasilacza.

  Pozdrawiam...
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  bartek3579 napisał:
  Dlaczego transformatory stosowane w zasilaczach impulsowych np.komputerowych sa takich malych wymiarow kiedy zwykle transfomatory sieciowe tej samej mocy sa potezne. Czy wiaze sie to ze stratami na samym trafie? Mogl by ktos przyblizyc dzialanie takiego zasilacza impulsowego z trafem.


  Najważniejsze powody są dwa:

  1 - znacznie większa od sieciowej częstotliwość pracy przetwornicy. W związku z tym potrzebne są znacznie mniejsze indukcyjności uzwojeń, a co za tym idzie mniej drutu (mniejsze okno rdzenia).

  2 - rdzeń takiego trafa może przenosić (transformować) większą moc, więc i przekrój kolumny jest mniejszy.